Két fronton védekezik Izrael: Eszkalálódik a Hezbollah és a Hamász elleni háború

Globál4 órájaKovács Dániel
A rovat támogatója:

Kedden hajnalban indított katonai műveleteket az izraeli hadsereg Libanonban. Ezért este Irán több száz rakétával támadta Izraelt, amelyre válaszul Bejrútra legalább öt csapást mértek az izraeli erők. Hogyan reagált a kormány, és mit lép Amerika? Sajtószemlénk és az első kommentárok Izraelből.

Irán tegnap este 181 rakétát lőtt ki Izraelre, a Forradalmi Gárda állítása szerint több mint 400-at. A támadás alatt országszerte megszólaltak a szirénák, Izrael légterét lezárták, és több területről is rakétatámadásokról érkeztek jelentések. Rá nem sokkal legalább öt izraeli csapás érte Bejrút déli külvárosait szerdán a kora reggeli órákban - közölte egy libanoni biztonsági forrás az AFP hírügynökséggel. Az izraeli hadsereg többször adott ki evakuálási parancsot a város épületeire, mondván, hogy a Hezbollah létesítményeit veszi célba.

Emmanuel Macron elítélte Irán Izrael elleni támadását, és kijelentette, hogy Franciaország mozgósítja „katonai erőforrásait a Közel-Keleten az iráni fenyegetéssel szemben”. A francia elnök egyúttal felszólította Izraelt, hogy „a lehető leghamarabb” fejezze be a libanoni katonai műveleteket.

Az iráni külügyminiszter, azt mondta, hogy Teherán akciója befejeződött, hacsak az izraeli rezsim nem dönt úgy, hogy további megtorlást provokál ki.

Izraelben a biztonsági kabineta háború kezdete óta először a jeruzsálemi bunkerben ülésezett - írja az Israel National News (Arutz Sheva) híroldal.

A lap idézi Daniel Hagarit, az IDF szóvivőjét, aki nyilatkozatot adott ki az iráni támadás után.

„Ebben a szakaszban nem tudunk további fenyegetésekről Irán részéről a légterünkben. Elszigetelt találatok vannak középen és délen. Nem tudunk áldozatokról, köszönhetően a lakosság felelős magatartásának. Arra kérünk, hogy ne adjanak információt az ellenségnek, és ne tegyenek közzé felvételeket a rakéták által eltalált területekről”

- mondta Hagari, aki hangsúlyozta: „ennek a támadásnak következményei lesznek. Vannak terveink.

Születtek azonban harciasabb nyilatkozatok is, Bezalel Smotrich pénzügyminiszter így reagált a tömeges rakétaindításra:

„Gázához, a Hezbollahhoz és a Libanoni Államhoz hasonlóan Irán is meg fogja bánni ezt a pillanatot”. Miki Zohar kulturális és sportminiszter azt mondta: „Az ostoba iráni vezető, aki történelmének legrosszabb döntését hozta meg, súlyos árat fog fizetni. Ez az átkozott iráni rezsim végének kezdete”.

Ugyanakkor a hírportál úgy értesült, amerikai tisztviselőktől is elhangzott a rakétatámadás előtt, hogy egy közvetlen katonai támadás Irán részéről Izrael ellen súlyos következményekkel járna Irán számára.

Az utóbbi évek leghalálosabb terrortámadása

A rakétacsapással közel egy időben terrortámadás is történt Izraelben, hat ember meghalt, kilenc másik pedig megsebesült egy lövöldözős és késeléses támadásban Jaffában kedd este - közölte az izraeli rendőrség, az utóbbi évek egyik leghalálosabb terrortámadásában.

“Két terrorista, akik közül az egyik puskával, a másik késsel volt felfegyverkezve, civileket támadott meg a tel-avivi kisvasúton, mielőtt leszálltak, majd gyalog folytatták útjukat, és a város Jeruzsálem utcájában lövöldöztek és késeltek emberekre”

- írja a Times of Izrael. A lap információi szerint hat ember meghalt, kilenc megsebesült a lövöldözésben.

Lesz-e eredménye a libanoni hadműveletnek?

Arról egyelőre az izraeli médiában sem olvashatunk túl sokat, hogy alakul a szárazföldi erők hadművelete Libanonban. A hadsereg annyit közölt, hogy az ország déli részén végrehajtott műveletekben a Hezbollahhoz tartozó célpontokat támadnak. Emellett

“nyilvánosságra hozták, hogy még mielőtt a nap folyamán hivatalosan megkezdték volna a szárazföldi hadműveleteket Dél-Libanonban, csapatai a jelenlegi háború során több tucat titkos, határokon átnyúló rajtaütést hajtottak végre, megsemmisítve a Hezbollah számos állását, alagútját és telephelyét. A hadsereg azt is tudatta, hogy napokkal a Hamász október 7-i támadása után terroristák ezreit helyezték el a libanoni határ közelében azzal a tervvel, hogy megrohamozzák a Galileát, és ott is hasonló vérengzést rendezzenek.

A hadsereg szerint a különleges erők azóta több mint 70 kisebb rajtaütést hajtottak végre, megsemmisítve a Hezbollah számos állását, alagútját és több ezer fegyverét, amelyeket potenciálisan a terrorcsoport inváziós tervében használtak volna fel - írja a Times of Israel.

A lap publicistája, Lazar Berman ugyanakkor kételyének adott hangot a szárazföldi hadművelet sikerével kapcsolatban. Mint írja, a szűk célokat kitűző, korlátozott rajtaütés nem hoz jelentős változást.

A Hezbollah visszaszorult, de nem tudjuk, hogy ez mit jelent a rakétákkal felszerelt csapatai számára, amelyek mélyen az ellenséges területről is támadhatják Izraelt; a hosszú távú kérdések továbbra is megválaszolatlanok maradnak.

Bár a lépés világszerte címlapokra került, a művelet nagyságrendjét nem szabad túlértékelni. A hadművelet során, amely valóban nem nevezhető teljes szárazföldi manővernek, a csapatok néhány száz méteren - és néhány esetben néhány kilométeren - mozognak Libanonban” - értékel Berman hozzátéve,

egyértelmű, hogy az elmúlt két hét izraeli hadműveletei elképesztően sikeresek voltak a Hezbollah vezető rétegének likvidálásában és az egész szervezet egyensúlyának megbontásában. A kérdés az, hogy ez mennyire szivárgott le a taktikai csapatokhoz a terepen, és hogy meddig tart Izrael előnye egy olyan szervezet ellen, amely rendkívül rugalmasnak és alkalmazkodóképesnek bizonyult.

Jobban sikerül most, mint 2006-ban?

A Jerusalem Post cikke megjegyzi, az izraeli katonák 2000-ig megszállták Dél-Libanon egy sávját, elsősorban a Hezbollah támadásai miatt. Majd hat évvel később a két fél ismét összecsapott, amikor a Hezbollah elrabolt két izraeli katonát.

Izrael ismét megszállta Libanont, de a háborút Izraelben fiaskónak tekintik: több mint 100 izraeli katona és a Hezbollah több száz harcosa halt meg, valamint több tucat izraeli és több mint 1000 libanoni civil.

“A legfontosabb, hogy a Hezbollah sértetlen maradt. A terrorcsoport figyelmen kívül hagyta az ENSZ határozatát, amely felszólította, hogy vonuljon vissza a Litani folyótól északra, ami ütközőt jelentett volna Dél-Libanonban” - mutat rá a cikk azt sem rejtve véka alá, hogy azóta a Hezbollah Irán legjobban finanszírozott proxihadserege, egy olyan erő, amely becslések szerint akár 100 000 harcossal és több százezer rakétával rendelkezik, amelyek gyakorlatilag egész Izrael területét elérhetik.