A vártnál sokkal rosszabb hír érkezett a gazdaságról

Hírek7 órájaNövekedés.hu

Csökkent a magyar gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben: 0,7 százalék a mérséklődés éves és negyedéves összehasonlításban egyaránt. Az ipar, a beruházások és az agrárium húzta le a legnagyobb mértékben a mutatót. Mivel a második negyedévben is enyhe visszaesés volt negyedéves alapon, így ismét technikai recesszió alakult ki.

Magyarország bruttó hazai termékének volumene a harmadik negyedévben a nyers adatok szerint 0,8, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7%-kal alulmúlta az előző év azonos időszaki értéket - írja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,7%-kal csökkent.Az első három negyedévben a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,6, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7%-kal felülmúlta az előző év azonos időszakit.

  • A bruttó hazai termék volumenének az előző év azonos időszakához viszonyított csökkenéséhez a nemzetgazdaság közel egyharmadát kitevő mezőgazdaság, ipar és építőipar együttes teljesítménye hozzávetőlegesen 2 százalékponttal járult hozzá.
  • A visszaesést mind a piaci, mind a nem piaci szolgáltatások teljesítménye fékezte.

A KSH korábban közölt makrogazdasági adatai alapján nem volt várható pozitív meglepetés a növekedési ütem alakulásában, de ennyire kedvezőtlen számokra nem számítottak elemzők.

A visszaesés egyik fő oka a külkereskedelmi piacaink gyengélkedése: a beruházások és az ipar teljesítménye lehúzta a GDP-t. Emellett az aszálykárok a mezőgazdasági mutatókat rontották.

- A harmadik negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye minden várakozást alulmúlt. Bár azt sejteni lehetett, hogy annál rosszabb lesz az adat, mint amit az egy negyedévvel ezelőtti, szintén kedvezőtlen érték után vártunk, de azt nem, hogy ennyivel- írja Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője.

Ezzel a magyar gazdaság ismét technikai recesszióba került – pedig még csak egy év telt el azóta, hogy utoljára abban volt. Az idénre eddig várt 1,5 százalékos növekedés ezzel a mai adattal elérhetetlenné vált, ehhez az utolsó negyedévben negyedéves alapon 4,1 százalékos növekedésre lenne szükség. Ennél valószínűbbnek tűnik, hogy a magyar gazdaság az idén mindössze 0,5 százalék körüli ütemben bővül – alulmúlva minden korábbi várakozást és talán még az Európai Unió átlagát is.Az az előzetes adatokból és az időjárás alakulásából tudható volt, hogy a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar is gyengén teljesített a negyedévben, de ennél a jelek szerint mindenki kisebb visszaesésre számított ezekben az ágazatokban.

A szolgáltatások bár javítani tudtak az eredményen, ez úgy tűnik, hogy kevés volt a technikai recesszió elkerüléséhez.

Felhasználási oldalról a kiskereskedelem jó teljesítményéből kedvező fogyasztási adatot vártunk, kérdés, hogy ebből mi valósult meg.

A beruházásoknál a jelek szerint nem biztos, hogy sikerült javítani az előző negyedéves mélyponton – itt nagyon hiányoznak a hazánknak járó uniós források. Szintén nem lenne meglepő egy vártnál rosszabb adat a szolgáltatások külkereskedelme irányából.

Az elmúlt időszakban tehát a magyar gazdaság rendre alulmúlta a várakozásokat – az a negyedév volt a kivétel, amikor nem így történt.

Nehéz megmondani, hogy hogyan lesz ebből felzárkózás és érdemi növekedés, ezt jelenleg több tényező is gátolja: az uniós források visszatartása, a kedvezőtlen geopolitikai helyzet és így külső környezet, a kulcsiparágak (járműgyártás, akkumulátorgyártás) szenvedése a gyenge kereslet miatt, de talán a gyenge fogyasztói és vállalati bizalom is

- írja az elemző.

A mai adat nem csak önmagában jelent rossz hírt: megnehezíti az idei hiánycél tartását, amelyet viszont nem szabad elvéteni. Ezen kívül csökkenti annak valószínűségét, hogy jövőre elérje a növekedés elérje a 3 százalékot. Ezen kívül még tovább gyengítheti a forintot, aminek nyomán a monetáris politikának a korábban vártnál is szigorúbbnak kell lennie.

A feladat tehát adott, ebből a rossz helyzetből kellene visszatérni egy növekedési pályára, amelyet a 2010-es évek második felében láttunk. Nem lesz könnyű

- véli Regős Gábor.

Most még nem látjuk a részletes adatokat, de az első félévben a növekedéshez pozitívan járultak hozzá a szolgáltatások (1,4 százalékponttal), a termékadók és -támogatások egyenlege (0,4 százalékponttal), valamint az építőipar (0,3 százalékponttal).

A mezőgazdaság teljesítménye 0,2, az iparé 0,5 százalékponttal mérsékelte a nemzetgazdaság teljesítményét.

A háztartások tényleges fogyasztása 4,0%-kal emelkedett az előző év azonos időszakihoz képest. 

A beruházások a második negyedévben 15,4%-kal visszaestek.Az első féléves növekedéshez a végső fogyasztás 1,9 százalékponttal járult hozzá, miközben a bruttó felhalmozás 1,4 százalékponttal lassította.

A külkereskedelmi forgalom egyenlege összességében 1,0 százalékponttal bővítette a gazdasági teljesítményt.