Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Az ukrán elnök váratlan ötlettel biztosítaná a békét

Hírek2025. feb. 16.D.J

Ez történt az ukrán háború 1088-dik napján:

- Zelenszkij Münchenben azt mondta, hogy eljött az ideje egy európai hadsereg létrehozásának. „A mi hadseregünk önmagában nem elég, szükségünk van a támogatásukra” - mondta szombaton, hozzátéve, hogy vége a régi időknek, amikor az Egyesült Államok támogatta Európát, csak azért, mert mindig is támogatta. Azt is közölte a vezetőkkel és tisztviselőkkel, hogy nem veszi le az asztalról Ukrajna NATO-tagságát, és ragaszkodott ahhoz, hogy Kijev és Európa nélkül nem szabad döntést hozni az orosz háború befejezéséről.

- Amerikai és orosz tisztviselők a jövő héten Szaúd-Arábiában találkoznak, hogy tárgyalásokat kezdjenek a Moszkva által közel három éve tartó ukrajnai háború befejezéséről - jelentette a Reuters és az AFP amerikai tisztviselőkre hivatkozva. Az amerikai külügyminiszter, Marco Rubio, a nemzetbiztonsági tanácsadó, Mike Waltz és a közel-keleti megbízott, Steve Witkoff alkotja majd az amerikai delegációt a találkozón, amely előkészítheti az utat egy esetleges, már a hónap végén megrendezendő vezetői csúcstalálkozóhoz - jelentették a hírügynökségek. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte, hogy Ukrajnát nem hívták meg a tárgyalásokra, és hogy Kijev nem lépne kapcsolatba Oroszországgal, mielőtt konzultálna a stratégiai partnerekkel.

- Rubio és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szombati telefonbeszélgetésükön az ukrajnai helyzetről, valamint az előző amerikai kormányzat által felállított „egyoldalú akadályok” megszüntetéséről tárgyaltak Moszkva szerint.

A két fél kifejezte kölcsönös készségét arra, hogy kölcsönösen együttműködjenek a sürgető nemzetközi kérdésekben, beleértve az Ukrajna körüli rendezést

- áll az orosz külügyminisztérium közleményében. Moszkva közölte, hogy a két fél megállapodott a rendszeres kapcsolattartásról, hogy előkészítsék Vlagyimir Putyin orosz elnök és amerikai kollégája, Donald Trump találkozóját.

- Trump ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg elmondta, hogy Európával konzultálni fognak - de végső soron kizárják - az Oroszország, Ukrajna és az Egyesült Államok közötti tárgyalásokból.

Európai barátaimnak azt mondanám: Vegyenek részt a vitában, de ne azzal, hogy panaszkodnak, hogy ott lesznek-e vagy sem az asztalnál, hanem azzal, hogy konkrét javaslatokkal, ötletekkel állnak elő, növeljék a [védelmi] kiadásokat

- mondta Kellogg a szombati müncheni biztonsági konferencián.

- Emmanuel Macron francia elnök szombat este az európai vezetők - köztük Keir Starmer brit miniszterelnök - rendkívüli találkozójának összehívására törekedett, mivel egyre nagyobb aggodalomra adott okot, hogy Trump megpróbálja átvenni az ukrajnai békefolyamat irányítását.

A valószínűleg hétfőn tartandó találkozón várhatóan megvitatják az európai vezetők béketárgyalásokból való kizárására irányuló amerikai erőfeszítéseket, azt, hogy Európának milyen álláspontot kellene képviselnie Ukrajna jövőbeli NATO-tagságával kapcsolatban, valamint azt, hogy Ukrajnának hogyan lehetne biztonsági garanciákat nyújtani, akár a NATO, akár valamilyen európai erő révén.

- Alexander Stubb finn elnök a tárgyalásokból való kizárás kilátására reagálva azt mondta, hogy „Európának kevesebbet kell beszélnie és többet kell tennie”. „Nincs mód arra, hogy európaiak nélkül megbeszéléseket vagy tárgyalásokat folytassunk Ukrajnáról, Ukrajna jövőjéről vagy az európai biztonsági struktúráról” - mondta Stubb Münchenben újságíróknak. „Ez azonban azt jelenti, hogy Európának össze kell szednie magát”.

- David Lammy brit külügyminiszter kijelentette, hogy arra fogja bátorítani Trumpot és Zelenszkijt, hogy a jövőben mélyítsék el partnerségüket. A szombati müncheni konferencián felszólalva Lammy azt mondta, hogy a legjobb biztonsági garancia Ukrajna számára a jövőbeni orosz agresszióval szemben az amerikai ipar, üzleti és védelmi képességek bekapcsolása.

- A német kancellár, Olaf Scholz szerint az Ukrajna és Oroszország közötti háború csak akkor érhet igazán véget békével, ha az ukrán szuverenitás biztosított. „Mi sem fogadunk el olyan megoldást, amely az európai és az amerikai biztonság szétválasztásához vezet. Ebből csak egyvalaki profitálna: Putyin elnök” - mondta Scholz szombaton.

- Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter és Andrij Jermak, Zelenszkij kabinetfőnöke a békéhez vezető útról tárgyaltak Vang Ji kínai külügyminiszterrel. Szibiha az X-en elmondta, hogy a müncheni konferencia margóján tartott találkozó célja „a területi integritás kölcsönös tiszteletben tartásának megerősítése” volt.

Wang pénteken a konferencián elmondta, hogy Kína szerint az orosz-ukrán konfliktus minden érintettjének részt kell vennie a béketárgyalásokon, kiemelve Európa szerepét.

- Trump kormánya azt javasolta Ukrajnának, hogy az USA kapja meg a háború sújtotta ország ritkaföldfém ásványkincseinek 50%-át - jelentette az NBC. Az ásványi anyagok kifizetése helyett a megállapodással Ukrajna visszafizetné azokat a több milliárd dolláros fegyver- és segélycsomagokat, amelyeket az Egyesült Államok Oroszország 2022-es inváziója óta nyújtott neki.

Zelenszkij szerint az USA által javasolt ritkaföldfém ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodás nem tartalmaz olyan biztonsági rendelkezéseket, amelyekre Ukrajnának szüksége lenne. Újságírói kérdésre, hogy mi a probléma az amerikai dokumentummal, Zelenszkij szombaton azt mondta: „Ez ma nem a mi érdekünk, nem a szuverén Ukrajna érdeke”.