Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Az orosz haderő újabb ukrán területeket foglalt el

Hírek9 órájaNövekedés.hu

Ez történt az ukrán háború 1087-dik napján:

- Az orosz erők ellenőrzésük alá vontak két front menti települést a keleti donyecki területen. Az orosz védelmi minisztérium pénteken közölte, hogy erői elfoglaltak egy Zelene Pole nevű falut, amely Pokrovszk és Velyuka Novoszilka település között található. Szintén bevették az orosz jelentés szerint a Kurakhove várostól nyugatra fekvő Dachne falut. A településen hetek óta heves harcok folytak. Az ukrán vezérkar késő esti jelentésében azt írta, hogy mindkét falu azon 11 település közé tartozik, amelyek orosz támadás alá kerültek a pokrovszki szektorban.

- Volodimir Zelenszkij az amerikai alelnökkel, JD Vance-szel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy országa „biztonsági garanciákat” és egy közös amerikai-ukrán béketervet akar, mielőtt bármilyen tárgyalást kezdeményezne Putyinnal az országában dúló háború befejezéséről. A müncheni biztonsági konferencia pénteki első találkozóján Vance azt mondta, hogy Washington „tartós békét kíván biztosítani, nem pedig olyan békét, amely néhány év múlva Kelet-Európát konfliktusba sodorja”. Mindkét férfi „jó beszélgetésnek” nevezte a találkozót, és egyetértett abban, hogy további tárgyalásokra van szükség annak kiderítésére, hogy sikerül-e közös megegyezésre jutniuk.

- Alekszej Navalnij orosz disszidens özvegye arra figyelmeztetett, hogy „nincs értelme tárgyalni” Vlagyimir Putyinnal. „Ne feledjék: hazudni fog” - mondta Julija Navalnaja pénteken, két nappal férje halálának első évfordulója előtt a müncheni biztonsági konferencián. „Az utolsó pillanatban megváltoztatja a szabályokat, és arra kényszerít, hogy az ő játékát játsszák. Csak két lehetséges kimenetele van a Putyinnal való bármilyen alkunak. Ha hatalmon marad, akkor megtalálja a módját, hogy felrúgja a megállapodást. Ha elveszíti a hatalmat, a megállapodás értelmetlenné válik”.

Navalnaja mellett a panelbeszélgetésen részt vett a száműzetésben élő fehérorosz ellenzéki vezető is, aki szerint „azzal, hogy segítünk Ukrajnának, az egész régiónak segítünk”. 

- Ukrajnának kicsi az esélye, hogy amerikai támogatás nélkül túlélje Oroszország támadását - mondta Zelenszkij az NBC Meet the Press című műsorában Kristen Welkerrel készített interjújában.

- Emmanuel Macron francia elnök azt mondta, biztosította ukrán kollégáját, hogy „egyedül az ukránok azok, akik irányíthatják a tárgyalásokat egy szilárd és tartós békéről” Oroszországgal.

Segíteni fogjuk őket ebben a törekvésben

- írta Macron pénteken a Zelenszkijjel folytatott telefonbeszélgetése után, hozzátéve, hogy ha Trump valóban meg tudja győzni Putyin elnököt, hogy hagyja abba az Ukrajna elleni agressziót, az nagyszerű hír. Macron korábban óva intett az ukrajnai háborúval kapcsolatos békemegállapodástól, amely „kapitulációnak” minősülne, mivel Trump azt sugallta, hogy Oroszország a tárgyalásokon nem biztos, hogy engedményeket tesz.

- A Zelenszkij és Vance közötti megbeszélések anélkül értek véget, hogy bejelentették volna a kritikus ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodást, amely központi szerepet játszik abban, ahogy Kijev Donald Trump támogatását igyekszik elnyerni. Kijev korábban egy átdolgozott megállapodás-tervezettel tért vissza az Egyesült Államokba, amely megnyitná a kulcsfontosságú ásványkincsekből álló hatalmas erőforrásait az amerikai befektetések előtt. „Csapataink tovább dolgoznak a dokumentumon” - írta Zelenszkij az X-en. Az ukrán delegáció két tagja a Reutersnek azt mondta, hogy néhány részletet még ki kell dolgozni.

- Egy orosz drón jelentős károkat okozott péntekre virradó éjjel a használaton kívüli csernobili atomerőmű sugárzásgátló rendszerén - közölte az ukrán elnök. „Az első felmérések szerint a keletkezett kár jelentős” - tette hozzá. Zelenszkij és az ENSZ atomenergia-felügyeleti szerve egyaránt azt mondta, hogy a sugárzási szintek az incidens után is normálisak maradtak.

Az ukrán SBU biztonsági szolgálat képeket mutatott a szerinte nagy erejű robbanófejet szállító drónról. Azt mondta, hogy az iráni tervezésű Shahed drón a reaktor burkolatát akarta eltalálni.

A csernobili atomerőmű főmérnöke, Oleksandr Tytarchuk elmondta, hogy a katasztrófavédelmi személyzet azon dolgozik, hogy minimalizálja az incidens utóhatásait.