Ázsiai ország lett az olvasás fellegvára
HírekA legtöbb olvasnivalót Tokióban kölcsönözték, az olvasás fellegvára címet azonban egy másik ázsiai ország nyerte el. Mutatjuk, hogy hol és mennyi könyvet olvasnak és kölcsönöznek a világon a legújabb statisztikák szerint.
A NOP World Culture Score Index nemrégiben azt vizsgálta, melyek azok az országok, ahol a legtöbbet olvasnak a világon. A lista első helyét India nyerte el: itt az emberek átlagosan hetente több mint 10 órát, egészen pontosan 10 órát és 42 percet olvasnak fejenként.
A második helyezett Thaiföld lett 9 óra 24 perces eredménnyel, a harmadikra pedig Kína 8 órával. A negyedik helyen a Fülöp-szigetek teljesített, ahol 7 óra 36 perc volt a maximum. Még a top 5-be sem fért európai ország, az ötödik helyet Egyiptom foglalja, 7 óra 30 perccel.
Az első európai országként a csehek kerültek fel a listára, majd Oroszország, Svédország és Franciaország következik, majd Magyarország 6 óra 48 perccel.
Ezzel az eredménnyel sikerült megelőzni a lengyeleket, az argentinokat, a törököket, a spanyolokat, a németeket, az olaszokat és az angolokat is.
Arról is készültek felmérések, hogy pontosan hány olvasnivalót kölcsönöznek a könyvtárakból évente szerte a világon, itt az adatokat a World Cities Culture Forum szolgáltatja.
A Tokyo Metropolitan Library arról számolt be, hogy a japán fővárosban például egy év alatt közel 112 millió könyvet kölcsönöztek ki. A lista második helyezettje Kína legnagyobb ipari városa lett 86 millió kölcsönzéssel. Érdekesség, hogy Tokióban nyílt nemrégiben egy könyvtárhotel is, a Book and Bed. A hotel nem különálló szobákból áll, hanem egy nagy teret osztanak fel könyvespolcokkal kisebb olvasó-pihenő zugokra
A harmadik helyre New York került, ahol egy év alatt közel 57 millió könyvet vettek ki.
Az európai országok kissé lemaradva, a hetedik helyen tűnnek fel először: Moszkvában 30 millió könyvet kölcsönöztek, Párizsban 28 milliót, Londonban pedig 25 milliót.