Durván visszaestek a befektetések
HírekA beruházások volumene 2024 harmadik negyedévében a nyers adatok szerint 15,4%-kal mérséklődött az előző év azonos időszakitól. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan kiigazított adatok alapján – a beruházások értéke összehasonlító áron 2,5%-kal mérséklődött.
A nemzetgazdasági beruházások teljesítménye a szezonálisan kiigazított adatok szerint 14,9%-kal visszaesett az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A beruházások mérséklődéséhez a legnagyobb mértékben a feldolgozóipar, a szállítás, raktározás, valamint az oktatás járult hozzá.
A visszaesést az ingatlanügyletek, illetve az energiaipar növekvő beruházási aktivitása mérsékelte.
A harmadik negyedévben ismét gyengén alakult a beruházási teljesítmény: éves alapon 15,4, negyedéves alapon 2,5 százalékos a visszaesés, azaz még az előző negyedév alacsony beruházási volumenét is alulmúlta a harmadik negyedéves teljesítmény – és itt láthatjuk egy újabb okát a gyenge GDP-adatnak - írja kommentárjában Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a beruházási volumen immáron a hatodik negyedéve csökken negyedéves bázison. A beruházások visszaesése kapcsán két tényezőt lehet kiemelni:
- egyrészt az uniós források visszatartása miatti forráshiányt, amely visszahúzza az állami beruházásokat (ez látszik például az oktatás, illetve a szállítás, raktározás ágazatban),
- valamint a bizonytalan gazdasági helyzetet.
Ez utóbbi a feldolgozóipar gyenge beruházási aktivitásában látszik elsősorban, bár a kkv-k beruházási aktivitását itt is meghatározza az uniós források rendelkezésre állása, hiszen állami (uniós) támogatás nélkül a cégek nem szívesen ruháznak be: egyrészt kevésbé is éri meg nekik, másrészt pedig az elmúlt évek forrásbősége rászoktatta őket az állami támogatásokra.
A feldolgozóipar alacsony beruházási aktivitásában ugyanakkor szerepet játszik az is, hogy alacsony a kereslet, nem látják a vállalatok, hogy miért lenne értelme beruházni, ki fogja megvenni az előállított terméket. Ez hozzájárul a nagyberuházások lassításához is.A mai adatból az is jól látható, hogy most már kevésbé a kamatkörnyezet az, ami a beruházások szempontjából jelentős akadályt jelent, sőt, az alacsonyabb kamatkörnyezetben a kamatérzékenyebb ingatlanberuházások már lassanként megindulnak.
Most tehát a beruházások beindulása szempontjából az lesz a kérdés, hogy hazánk hozzájut-e az uniós forrásokhoz, illetve hogy mikor stabilizálódik a gazdasági helyzet – ez utóbbi persze nem csak Magyarországra, a belföldi gazdaságra értendő, hanem a külső piacainkra is, hiszen a hazai ipar jelentős részben külföldre, azon belül is legnagyobb arányban Németországba termel. A mai adatok kedvezőtlen előjelet jelentenek a következő időszak GDP-adataira is: ha kevés a beruházás, az visszafogja a gazdasági növekedést, bár tegyük hozzá, hogy a kapacitáskihasználtság most nem éppen magas, tehát elvileg lehetne alacsony beruházási volumen mellett is növekedni.