Egy egyszerű módja annak, hogy boldogok legyünk Karácsonykor
HírekEgy új pszichológiai kutatás arra a következtetésre jutott, hogy minél jobban akar valaki boldog lenni, annál kevésbé lesz az. Tehát, a legjobb ha nem keressük kétségbeesetten a boldogságot, még Karácsonykor sem. A kétségbeesett keresésnek komoly következményei lehetnek, ilyen például a stressz, a magány vagy akár a személyes kudarc érzése. A most publikált tudományos eredmények segítenek megmagyarázni, hogy miért érzünk néha csalódottságat a születésnapunkon, Karácsonykor vagy éppen Szilveszterkor. Iris Mauss, a Berkley egyetem kutatója volt az első, aki ezzel a problémával kezdett foglalkozni. Azt mondja, az Amerikában rendkívül népszerű önmegvalósító könyvek motiválták, hogy kiderítse: vajon tényleg olyan hasznosak-e. „Minden ilyen könyvben az áll, hogy a boldogság jó neked, boldoggá kell tenned magadat, mint valami kötelességet.” - mondja Mauss. „A boldogság nyomása, amit ezek a könyvek az emberre helyeznek, csalódást okoz önmagukban.” Mauss, Maya Tamir, Nicole Savino és Craig Anderson kutatókkal együtt egy olyan kérdőívet töltetett ki a részvevőkkel, amelyekben állításokat kellett pontozniuk, hogy mennyire értenek egyet velük. Az állítások között voltak pédául:
- Amilyen boldog vagyok bármely adott pillanatban, az sokat elmond az életemről
- Hogy az életem teljes legyen, boldognak kell éreznem magamat a lehető legtöbbször
- Csak azokat a dolgokat becsülöm meg az életben, ami a személyes boldogságomhoz kötődik
A tanulmány végül azt mutatta ki, hogy ha minél inkább törekszünk a boldogságra, annál inkább megnő a magány és a diszkonnekció érzése bennünk.
Annyira magunkba fordulunk, hogy kevésbé látjuk a körülöttünk lévő tényeket, a sikereket, az embereket, a társunkat, a vagyontárgyainkat.
Sam Maglio a Torontoi Egyetem kutatója, arra a következtetésre jutott, hogy a tudatos boldogságkeresés visszafelé sülhet el, azért mert úgy érezzük, hogy kifutunk az időből. A tanulmány megkérte a résztvevőket, hogy írjanak le 10 dolgot, ami boldoggá tenné őket. Azok, az emberek, akik főleg olyan dolgokat írtak le, amelyek miatt már boldogok, általában elégedettebbek is voltak az életükkel. Míg, azok akik a jövőre gondoltak, stresszesek lettek, hogy talán kifutnak az időből, mire sikerül megvalósítaniuk őket. Maglio szerint, a probléma az, hogy a boldogság egy olyan cél, amely homályos, folyamatosan mozgó cél és nagyon nehéz elérni a maximum boldogságot, hiszen mindig többet akarunk. „A boldogság először valami kellemes, amit élvezünk, majd átalakul egy teherré, amit folyamatosan fenn kell tartanunk.”