Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A béke Nobel-díjas Jimmy Carter, aki visszaadta Magyarországnak a királyi koronát

Hírek2024. dec. 30.Növekedés.hu

A volt elnököt 100 éves korában érte a halál otthonában. Carter elnök adta vissza 1978-ban a magyar királyi koronát, amelyet 1945-ben Szálasi vitt osztrák területre, és ott adta át az amerikai erőknek, mikor elkapták.

Elhunyt Jimmy Carter korábbi amerikai elnök, aki tovább élt, mint bármelyik elnök a történelemben, a volt elnököt vasárnap délután otthonában, a Georgia állambeli Plainsben érte a halál - számol be a BBC.

Joe Biden amerikai elnök „az elvek, a hit és az alázat emberének” nevezte, Donald Trump megválasztott elnök pedig azt mondta, hogy minden amerikai „hálával tartozik Carternek”.

Carter földimogyoró-farmerként kezdte pályafutását, 1977-ben választották elnökké, majd mindössze egy négyéves ciklus után kiszorult a Fehér Házból, amikor Ronald Reagan a következő választáson győzelemet aratott.

Miután alacsony támogatottsággal távozott a Fehér Házból, hírnevét humanitárius munkája révén helyreállította, amiért Nobel-békedíjat kapott.

Biden bejelentette, hogy január 9-én nemzeti gyásznapot tartanak, és az amerikaiakat arra biztatják, hogy látogassanak el a kegyeleti helyekre, hogy „tisztelegjenek” a néhai elnök előtt.

Az elnökök is egyre tovább élnek

Korábban a hivatalban lévő elnökök sosem voltak ilyen magas korúak, mint ahogy nem is éltek visszavonulásuk után olyan sokáig, mint a 20. század második felének elnökei.

Ezt a rekordot döntötte meg Jimmy Carter a 100. év betöltésével, miközben az előtte a legmagasabb életkort megért amerikai elnökök is a 21. században haltak meg:az idősebb George Bush 94 évesen, Gerald Ford és Ronald Reagan pedig egyaránt 93 évesen.

Szokatlanul hosszú és aktív elnökség utáni időszak

Ami még különlegesség Carter esetében:közel 44 évet töltött el elnökségének vége óta, és ennek nagy részét igen aktívan töltötte.Házakat épített olyan helyeken, ahol szükség volt erre, ráadásul effektíve részt vett a fizikai munkában is.

Jimmy Carter (középen) békekezdeményezése eredményeként 1978-ban írta alá a Fehér Házban Anvar Szadat egyiptomi elnök (bal) és Menahem Begin (jobb) a Camp David-i egyezményt. (shutterstock)

Békekezdeményezéseket tett Kubában és a Közel-Keleten, túszok elengedéséről tárgyalt, végül meg is kapta 2002-ben a Nobel Békedíjat. 90 éves korától már romlott egészségi állapota: először agyrákot diagnosztizáltak nála, de ezt sikerült megfelelő kezeléssel legyőzni. 95 éves korában már a leghosszabban élő amerikai elnök lett, majd 2 éve úgy döntött, hogy nem akar kórházi kezeléseket: otthonában ápolják. 

Elnöksége

Carter elnöksége ellentmondásos volt annak idején: egy szelíd, jó természetű embert ismerhetett meg benne a világ, aki összehozta az Izrael és Egyiptom közötti, azóta is tartó békét, amelynek jelentőségét épp most láthatjuk, amikor Izrael terrorszervezetekkel harcol, de a szomszéd államok kormányaival nem keveredik konfliktusba.

Magyar szempontból döntő lépés volt, hogy Carter elnök adta vissza 1978-ban a magyar királyi koronát, amelyet 1945-ben Szálasi vitt osztrák területre, és ott adta át az amerikai erőknek, mikor elkapták.Ugyanakkor a kor legdöntőbb konfliktusában, a hidegháborúban Carter nem volt sikeres: a Szovjetunió teret nyert elnöksége alatt Afrikában és Afganisztánban, ezért végül Cartert nem is választották meg másodszor.

Ronald Reagan követte, aki meghirdette a Szovjetunió elleni kemény fellépést, ami annyira sikeres volt, hogy a szovjet birodalom fel is oszlott bő 10 évvel később.