Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

GVH: Közel 8 éve nem volt olyan alacsony a havi élelmiszerinfláció, mint most

Hírek2024. ápr. 11.Növekedés.hu

Az éves alapon mért élelmiszerinfláció 0,7 százalék volt 2024 márciusában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által csütörtök reggel közölt adatok szerint. Ennek megfelelően az elmúlt 12 hónapban gyakorlatilag stagnáltak az élelmiszerek árai, melyhez – a kormányzati és jegybanki intézkedések mellett – a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett online Árfigyelő is hozzájárult.

A KSH adatközlése szerint márciusban az éves alapon mért infláció is tovább csökkent, 3,6 százalékra. A tovább csökkenő infláció és élelmiszer-infláció fontos szerepet játszik 2024-ben a gazdasági növekedés helyreállításában - írja a GVH.

A pénteken közölt, legfrissebb KSH adatok rávilágítanak, hogy az élelmiszereket érintő éves összevetésben mért infláció hónapról hónapra csökken.

A 2022. decemberi 44,8 százalékos csúcshoz képest, immáron 15. hónapja töretlenül csökken az élelmiszer-áremelkedés üteme a célzott kormányzati intézkedéseknek, a jegybank lépéseinek, illetve a Gazdasági Versenyhivatal aktív beavatkozásainak, versenyélénkítő vizsgálataink és javaslatainak, közte az online Árfigyelő rendszernek köszönhetően.

A friss adatokból kiderül, hogy a 2024. márciusi, 0,7 százalékos havi élelmiszer-áremelkedés közel nyolc éve nem volt ilyen alacsony, utoljára 2016 áprilisában volt ezzel megegyező.A KSH adatai arra is rávilágítanak, hogy az éves alapon mért infláció is tovább csökkent. A 14. hónapja tartó dezinflációs folyamat eredményeként 2024 márciusára 3,6 százalékra csökkent az éves alapon mért áremelkedés. Ennél utoljára 2021 februárjában volt alacsonyabb Magyarországon.

Jelentősen csökkentek az alapvető élelmiszerek árai. A friss KSH adatok szerint éves összevetésben az élelmiszerek közül a legjobban a liszt (20,3 százalékkal), a tojás (19,7 százalékkal), a száraztészta (13,1 százalékkal), a sajt (13 százalékkal), a tej (11 százalékkal) és a kenyér (10,5 százalékkal) árai csökkentek.

Nőtt a cukor (30,9 százalékkal), a csokoládé és kakaó (11,6 százalékkal), a büféáruk (10,4 százalékkal), a sertéshús (9,1 százalékkal) és az alkoholmentes üdítőitalok (7,5 százalékkal) árai, éves összevetésben, de az elmúlt hónapokban ezen termékkategóriák esetében is csökkenő tendenciák figyelhetők meg.

A reálkeresetek emelkedése és a gazdasági növekedés helyreállítása szempontjából is kedvező folyamatokhoz a kormányzati és jegybanki intézkedések mellett hozzájárult a Gazdasági Versenyhivatal által működtetett, www.arfigyelo.gvh.hu címen elérhető online Árfigyelő rendszer is. Az Árfigyelőben elérhető alapvető termékkategóriák többségében csökkentek az átlagárak, egyes termékek esetében 20-30-40 százalékkal.

Ez igaz például a korábban ársapkás termékek majd mindegyikére; a finomliszt 43 százalékkal, a tojás több mint 30 százalékkal, a burgonya pedig több mint 60 százalékkal kerül kevesebbe átlagosan a korábbi ársapkás árához képest az online Árfigyelő rendszer aktuális, napi adatai alapján. A többi termékkategória esetében is hasonló csökkenések figyelhetőek meg.

A 2023. július elsejei indulás óta eltelt időszak kedvező tapasztalataira alapozva az Árfigyelő rendszer 2024. január 13-tól újabb 16 termékkategóriával bővült. Bekerültek az Árfigyelőbe a speciális étrendet követők által leggyakrabban fogyasztott laktóz-, tejfehérje- és gluténmentes termékek. Így már összesen 78 termékkategóriában – ami napi szinten közel 2000 különböző élelmiszerterméket jelent – hasonlíthatják össze a boltokra szűkített árakat a vásárlók.

Az idei év során várható a termékkategóriák további bővítése is, a fogyasztói igényeknek megfelelően. Az online Árfigyelővel, tudatos tervezéssel – a bevásárlólista és a térképes boltszűrő funkciók használatával – több ezer forintot és sok időt lehet megspórolni a nagybevásárlások során - írja a GVH.