Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Háború: az oroszok örülhetnek - Amerika lehet, hogy segít elejét venni az ukrán csapásoknak

Hírek3 órájaNövekedés.hu

Ez történt az ukrán háború 1027-dik napján:

- Donald Trump megválasztott elnök hétfőn azt sugallta, hogy visszafordíthatja Joe Biden közelmúltbeli döntését, amely szerint az ukrán erők amerikai nagy hatótávolságú fegyverekkel mélyebb csapást mérhetnek orosz területekre. Trump „ostobaságnak” nevezte Biden döntését. Arra a kérdésre, hogy fontolóra venné-e a döntés visszavonását, Trump így válaszolt: „Lehetséges. Szerintem ez egy nagyon ostoba dolog volt”. A Fehér Ház visszavágott, megjegyezve, hogy a döntés több hónapos mérlegelés után született, amely még a múlt havi választások előtt kezdődött.

- Az ukrán katonai hírszerzés és a Pentagon szerint észak-koreai katonák haltak meg az ukrán erők elleni harcokban az oroszországi Kurszk határvidékén. Ezek az első ilyen jelentések azóta, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna bejelentette, hogy Észak-Korea 10-12 ezer katonát küldött Oroszországba, hogy segítsen a közel három éve tartó háborúban.

- Boris Pistorius német védelmi miniszter hétfőn kijelentette, hogy országa valószínűleg szerepet fog játszani az Oroszország és Ukrajna közötti jövőbeni tűzszüneti megállapodás biztosításában, de még túl korai lenne megmondani, hogy milyen békefenntartó erőkre lenne szükség. „Ha lesz tűzszünet, akkor természetesen a nyugati közösségnek, a NATO-partnereknek, esetleg az ENSZ-nek és az Európai Uniónak meg kell vitatnia, hogyan lehet biztosítani egy ilyen békét, egy ilyen tűzszünetet” - mondta. „És nyilvánvaló, hogy Németország, mint Európa legnagyobb gazdasága, szerepet játszana ebben”.

- Ukrajna felszólította a nemzetközi közösséget, hogy lépjen fel Oroszország szankciókat sértő olajflottája ellen, miután egy öregedő tartályhajó elsüllyedt a Fekete-tengeren, környezeti katasztrófát okozva.

- Egy magas rangú orosz katonai parancsnok azt állította, hogy Oroszország új stratégiai rakétarendszerekkel növeli ballisztikus arzenálját, maximális hatótávolságú kilövéseket tervez, és a növekvő külső fenyegetésekre válaszul fokozhatja a teszteléseket. „Hatótávolság szempontjából nincs olyan hely, ahová rakétáink ne érnének el” - idézte Szergej Karakajevet a RIA orosz állami hírügynökség.

Azt állította, hogy Oroszország egy új interkontinentális ballisztikus rakétarendszert, az Osinát fejleszti. Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy Oroszország hamarosan megkezdi az Oresznyik ballisztikus rakéta sorozatgyártását - látszólag visszalépett korábbi felvetésétől, miszerint a rakéta már gyártásban van.