Háború: Moszkva szerint ukránok harcolnak Szíriában az oroszbarát rezsim ellen

Hírek12 órájaNövekedés.hu

Ez történt a háború 1015. napján:

- Antony Blinken, leköszönő amerikai külügyminiszter látogatást tett a brüsszeli NATO-központban, és megígérte, hogy Joe Biden kormánya továbbra is igyekszik majd fegyvereket juttatni Ukrajnának a hátralévő kevés ideje alatt. Mint mondta, Donald Trump kétségbe vonta az amerikai támogatás fenntartását, és gyors alkut ígért a háború befejezésére. 

- A Biden-kormányzat újabb 725 millió dollár értékű katonai felszerelést küld Ukrajnának, így még egy utolsó erőfeszítéssel megerősítse védelmét az orosz előrenyomulással szemben, mielőtt Donald Trump átveszi az amerikai elnökséget. A csomag Stinger légvédelmi rakétákat, drónok elleni fegyvereket, tüzérségi lövedékeket és nagy hatótávolságú HIMARS rakétalövedéséket, valamint páncéltörő rakétákat tartalmaz, továbbá pótalkatrészeket az amerikai fegyverekhez.

- Ukrajna kedden ragaszkodott ahhoz, hogy a NATO-tagság az egyetlen „valódi garancia” biztonságára, de a szövetség külügyminiszterei kitértek Kijev meghívást sürgető kérése elől, mielőtt Trump visszatér az amerikai elnökségbe. Az ukrán és a szövetség 32 tagállamának külügyminiszterei által rendezett vacsora konkrét döntés nélkül ért véget.

- Oroszország ENSZ-nagykövete, Vaszilij Nebenzia azzal vádolta az ukrán hírszerző szolgálatokat, hogy segítik a Kreml által támogatott Bassár el-Aszad szíriai kormánya ellen harcoló lázadókat, mondván, hogy egyes harcosok „nyíltan kérkednek” a szövetséggel. „A GUR ukrán katonai kiképzői jelen vannak ... a felkelők harcosait képzik ki”, többek között a szíriai orosz csapatok ellen - állította Nebenzia. Korábban is voltak olyan állítások, hogy ukrán katonai szakemberek Maliban és Szudánban megalázták a Kremlt azzal, hogy segítettek a helyi erőknek vereséget mérni Oroszország Wagner zsoldosaira.

- Az ukrán külügyminisztérium bejelentette, hogy Oroszország és Irán „viseli a fő felelősséget” a szíriai harcok közelmúltbeli eszkalációjáért. Kijev támadta Aszadot, amiért elismerte a Krím félsziget 2014-es moszkvai annektálását, és azt mondta, hogy az ukránok ellen éjjelente iráni tervezésű drónok is célba veszik az ukránokat. 

- A Yale Közegészségügyi Iskolájának jelentése szerint az orosz elnöki repülőgépeket és pénzeszközöket használták fel egy olyan programban, amely a megszállt ukrán területekről elhozta a gyermekeket, megfosztotta őket ukrán identitásuktól, és orosz családoknál helyezte el őket - írja a Reuters.
Az amerikai külügyminisztérium által támogatott, tegnap közzétett kutatás 314 ukrán gyermeket azonosított, akiket az ukrajnai háború első hónapjaiban Oroszországba vittek egy olyan szisztematikus, Kreml által finanszírozott program részeként, amelynek célja az volt, hogy „eloroszosítsák” őket.A Reuters nem tudta függetlenül megerősíteni a jelentés megállapításait.

A Nemzetközi Büntetőbíróság 2023 márciusában elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök és gyermekjogi biztosa, Maria Lvova-Belova ellen az ukrán gyermekek deportálásának állítólagos háborús bűntette miatt. Az új Yale-kutatás, amelyről elsőként a Reuters számolt be, részleteket közöl az állítólagos deportálási programról és az érintett személyekről, beleértve a vezető kutatója szerint Putyinhoz fűződő új kapcsolatokat.

A kutató, Nathaniel Raymond, a Yale Humanitárius Kutatási Laboratóriumának ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a tervek szerint szerdán ismerteti az eredményeket az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt. A 15 tagú testület soros elnökségét ebben a hónapban az Egyesült Államok tölti be.

Raymond szerint a kutatás olyan bizonyítékokkal szolgál, amelyek alátámasztják, hogy a nemzetközi bíróság további vádakat emelhet Putyin ellen az emberek egyik nemzeti és etnikai csoportból a másikba történő „erőszakos áthelyezése” miatt.
Az erőszakos áthelyezés a nemzetközi jog szerint emberiség elleni bűncselekmény. Mivel széles körűnek és szisztematikusnak kell lennie, az emberiesség elleni bűncselekményeket súlyosabbnak tekintik, mint a háborús bűnöket.

- Olekszij Csernisovot, a Naftohaz ukrán állami gázvállalat igazgatótanácsának vezetőjét nevezte ki a kijevi törvényhozás keddi ülésén az újonnan létrejövő tárca, az ukránok egyesítéséért felelős minisztérium élére - tájékoztatott Jaroszlav Zseleznyak parlamenti képviselő a Telegramon - írja az MTI.

A közlés szerint Csernisov egyben minisztelnök-helyettesi megbízást is kapott. Kinevezését 237 képviselő támogatta, az elfogadáshoz legalább 226 szavazatra volt szükség.

Zseleznyak hozzátette: most az a sürgető kérdés, miként fogadják el ennek az új minisztériumnak a szabályzatát és költségvetését. Mint emlékeztetett, eddig csupán 150 millió hrivnyát (körülbelül 1,4 milliárd forint) különítettek el az állami büdzsében az ukránok egyesítéséért felelős hivatal számára, amely most még a gazdasági minisztérium alá tartozik.

Volodimir Zelenszkij elnök november 19-én jelentette be, hogy Ukrajnában létrehozzák az ukránok egyesítési minisztériumát, amelynek fő feladata egyebek mellett az ukrán állampolgárok hazatérésének ösztönzése - emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda. A hírportál hozzátette, hogy Csernisov korábban már töltött be miniszteri tisztséget a jelenlegi kormányban: 2020-2022 között a területfejlesztési tárcát irányította.