Itt az új közel-keleti háború
HírekIsmét kitört a polgárháború Szíriában, ahol dzsihadista lázadók az északi Aleppót, Szíria másorik legnagyobb városát elfoglalták, és egyre nagyobb területet vonnak ellenőrzésük alá. Az orosz és a szíriai haderő lecsapott a felkelők hadállásaira. Damaszkusz Irántól és Oroszországtól vár segítséget.
A Hezbollah és Izrael közötti tűzszünet után egy hét telt csak el és ismét kiújult egy háború a Közel-Keleten.
Legalább 372 ember, köztük 20 civil halt meg azóta, hogy a szíriai lázadók néhány napja meglepetésszerű támadást indítottak Bassár el-Aszad szír elnök központi hatalma ellen - közölte a brit Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja. A halálos áldozatok között katonák is szerepelnek.
Szerdán a korábban az Al Kaida kötelékén belül harcoló Hayat Tahrir al-Sham (HTS) dzsihadista milíciák és vele szövetséges csoportok meglepetésszerű támadást indítottak Aleppó tartomány északi, kormány ellenőrzése alatt álló területei ellen, ami az utóbbi évek leghevesebb harcait váltotta ki Szíriában - számol be a Guardian.
(Forrás: Googlemaps)
A szíriai állami televízió azt állította, hogy a kormányerők közel 1000 felkelőt öltek meg az elmúlt három napban, anélkül, hogy bizonyítékokat vagy részleteket közöltek volna.
A szíriai Latakia kikötőjében is érdekelt Oroszország azonnal Aszad segítségére sietett, és ma a felkelők több bázisát is támadta az orosz légierő.Az országban rendkívül labilis a helyzet, Aszad Moszkvától és Teherántól kért segítséget. Izraelben attól tartanak, hogy a szomszédos Szíriában ismét káoszt hoz egy új polgárháború, és a Hezbollahot megerősítheti Irán.
Az Izrael-Irán közötti konfliktusban is meggyengült Szíria, mert felvonulási területté vált Irán számára, miközben az izraeli hadsereg is több alkalommal lecsapott damaszkuszi célpontokra. Eközben az oroszok Ukrajnában vannak lekötve, Irán pedig a Hezbollahra fókuszált.
A BBC tudósítása szerint Aleppóban nagyon rossz a helyzet, a polgárháború vége után sokan hazatértek, és most menekülniük kell, ha nem sikerül időben megfékezni az iszlamista milíciákat.Orosz vadászgépek Idlíb és Hama vidéki részeire is csapást mértek, ahol a lázadókat vezető csoport nemrég vette át az irányítást.
A szíriai hadsereg átmeneti visszavonulást rendelt el Aleppóból - írja a katari székelyű Al Dzsazíra.
Az arab csatorna által közölt térképen
- világos zölddel/zöld vonallal látható a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) dzsihadista milícia előretörése északon,
- kék színnel a török érdekeltségű lázadók által elfoglalt országrészek,
- sárgával a kurd vezetés alatt álló területek,
- pirossal a szíriai központi kormány által ellenőrzött terület,
- fekete színnel az Iszlám Állam befolyása alatt álló körzetek
- szürkével az egyéb felkelő csoportok területei láthatóak.
A szíriai kormány az ország polgárháborújának kezdete óta először vesztette el az ellenőrzést Aleppó felett - közölték a megfigyelők az AFP hírügynökséggel.Az ellenzéki erők szerdán kezdődött meglepetésszerű offenzívája az utóbbi évek legjelentősebb harcai a szíriai polgárháborúban.
A Hayat Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista militáns csoport, valamint a Törökország által támogatott szövetséges frakciók vezetik a felkelést a damaszkuszi kormány ellen.
Iránnak kulcsfontosságú szerepe lehet a helyzet stabilizálásában, az iráni külügyminiszter, Abbász Aragcsi már Damaszkuszban tárgyalt a szíriai vezetéssel.
Abbász Aragcsi hétfőn a török fővárosba, Ankarába érkezik, miközben Damaszkusz szövetségesei és ellenfelei igyekeznek alkalmazkodni Aszad hirtelen észak-szíriai veszteségeihez. Határozottan támogatjuk a szíriai hadsereget és kormányt” - mondta Aragcsi az iráni IRNA hivatalos hírügynökség szerint.
Aszad több napig feltűnően távol maradt a nyilvánosságtól a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista fegyveresei által vezetett előrenyomulás során.
A felkelők kevesebb mint egy hét alatt végigsöpörtek városokon és falvakon Északnyugat-Szíriában, mielőtt Aleppót ellenőrzésük alá vonták.Az Iszlám Állam kiűzése után is nagyon instabil maradt a helyzet azokon a területeken, ahol korábban csak gyengébben érvényesült a damaszkuszi központi hatalom.
A szíriai kabinet most elsősorban Vlagyimir Putyin katonai segítségében bízhat, a két ország között kifejezetten jó a kapcsolat, a polgárháború idején Aszadot nagy mértékben segítette Putyin, hogy hatalmon tudjon maradni, és stabilizálhassa Damaszkuszt és környékét.
Címlap fotó: az ókori Palmíra Szíriában - Shutterstock