Itt vannak a friss fotók az MNB felújított székházáról: megindult a munka az épületben
HírekA Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2021. októberében kezdte meg az 1905 óta üzemelő, Szabadság téri székházának teljes rekonstrukcióját.
A munkálatokkal a jegybank célja az volt, hogy az épület egykori pompáját úgy adja vissza és gondolja tovább, hogy közben az intézmény Zöld Programjával összhangban egy korszerű, energiatakarékos irodaépület jöjjön létre, amellyel a jegybank a kor kihívásainak megfelelően a karbonlábnyomát is csökkenti - írja az MNB.
Az újjászületett székház ennek megfelelően egyszerre idézi vissza a múlt századelő műemléki pompáját, és felel meg a XXI. század kivívásainak a legmodernebb építészeti és műszaki megoldásaival.
Korábban a nemzetgazdasági szempontból kritikus infrastruktúrákat is üzemeltető épület soha nem esett át komolyabb műszaki felújításon a fennállása óta, csak a mindennapi működéshez szükséges karbantartás, illetve az adott kor igényeinek megfelelő technológiai megoldások beépítése történt meg az épület lehetőségei által behatárolt mértékben.
A folyamatos állapotfenntartó munkálatok ellenére azonban az épületgépészeti rendszerek üzembiztonsági szintje az idő előrehaladtával egyre csökkent, az elektromos energiát, a vízellátást, hűtés-fűtést és a szennyvízelvezetést biztosító rendszerek elavultak.
A munkálatok magukba foglalták az épület teljes gépészeti rekonstrukcióját, amelynek során az elavult technológiák minden eleme eltávolításra került, beleértve a csővezetékeket és berendezéseket is.
Az épületgépészeti rekonstrukció eredménye egy modern, energiahatékony és környezettudatos rendszer, amely hozzájárul az üzemeltetési költségek és a környezeti terhelés csökkentéséhez.
A kialakítás során az ESG irányelvekkel összhangban az épület fenntarthatóságát nemcsak környezetvédelmi, hanem társadalmi szempontból szem előtt tartotta a kivitelező, így egészséges és inspiráló belső terek lettek kialakítva, az épület körül pedig 2146 m2 közterület került felújításra.
2024-ben a Szabadság téri székház lett az első épület Magyarországon, ami WELL előminősítést, az egyik legújabb, az Amerikai Egyesült Államokban kifejlesztett nemzetközi minősítő rendszer szerinti tanúsítványt kapott.
A székházon a II. világháborút követően történtek a műemléki értékét súlyosan károsító építészeti beavatkozások. Alpár Ignác eredeti koncepcióját figyelmen kívül hagyva egy plusz födémbeépítéssel kettéosztották az első emeletet, amely így elvesztette belmagasságának felét és szűk, sötét irodák váltották fel a világos, szellős tereket.
Az eredetileg nyitott belső udvart a földszint magaságában befedték, a harmadik emeleti nyitott loggiákat megszüntették, elnyomva ezzel a belső tér elegáns hangulatát és súlyos károkat okozva a Róth Miksa által készített üvegablakok esztétikájában, amelyek egy részét az új falazatokkal, födémekkel elfedték.
A rekonstrukció során az utólag beépített födém teljes egészében elbontásra került, ezáltal az épület visszanyerte az eredeti állapotát, így az első emelet ismét teljes, 6 méter magas belmagassággal bír.
Az udvar korábbi, fölszinti elfedése megszűnt, és az épület udvara egy 1320 m2 területű üvegkupolát kapott, aminek eredményeképpen egy nagy, világos belső átrium jött létre. A felújítás során megőrzésre került a ház motívumrendszere, rekonstruálva lettek a műemléki indás-florális díszekkel ellátott korlátok, a műemléki csillárok és az ólmozott üvegtáblák is.
Az újjászületett székházban 2025 januárjában megindult az élet: a jegybank vezető testületeinek (Monetáris Tanács, Igazgatóság) aktuális ülései, valamint a Vezetői értekezlet is már a megújult épületben kerültek megtartásra, és a Monetáris Tanács január 28-i kamatdöntő ülésére is több év után ismét az immáron megújult Lámfalussy teremben kerül sor.
A jegybanki szakterületek a következő hónapok során fokozatosan költöznek vissza a megújult Szabadság téri épületbe, illetve az MNB által szervezett szakmai rendezvények új otthona is a megújult székház lesz.
A következő hetekben az MNB a sajtó munkatársainak, az építészeti szakma képviselőinek és a nagyközönségnek is szervezni fog épületbejárásokat, aminek során részletesen bemutatja a munkálatok eredményét, és a megújult funkcionális tereket - írja a jegybank.
(Fotók: MNB)