Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A geopolitikai jövő kihívásai: Trump, Grönland és a globális hatalmi verseny

Globál7 órájaMagyar Külügyi Intézet
A rovat támogatója:

A geopolitikai világkép radikálisan változik, és egyre világosabbá válik, hogy a nemzetközi kapcsolatok alakulása számos új kihívást és lehetőséget is kínál.

A Magyar Külügyi Intézet A Monroe-elv újjáélesztése? Trump geopolitikai ambíciói a nyugati féltekén című kerekasztal-beszélgetésén a szakértők a közelmúltbeli fejleményekre reagálva vizsgálták a globális hatalmi dinamikákat, különös tekintettel az Egyesült Államok külpolitikájára, valamint Grönland geopolitikai szerepére.

Demkó Attila, a Stratégiai Jövők Program vezetője, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem – John Lukács Intézet szakértője rámutatott, hogy Donald Trump geopolitikai kijelentései, különösen Grönland és a Panama-csatorna kérdésében, nem csupán provokatívak, hanem komoly stratégiai és gazdasági racionalitást is tükröznek.

Grönland földrajza folyamatosan változik, és a jövőben kulcsfontosságú szerepet tölthet be a hajózás szempontjából

– fogalmazott Demkó, aki kitért arra, hogy a nemzetközi közvélemény gyakran félreérti Trump kommunikációs stílusát.

Trump az átlag szavazó nyelvén beszél, és ez érvényes lesz a külpolitikára is

– tette hozzá.

Demkó Attila az orosz flotta erejét is érintette, kiemelve, hogy egy esetleges grönlandi invázió az orosz haditengerészet számára nem lenne kivitelezhető, mivel jelenleg csupán tengeralattjárókat tudnának bevetni. „Ezért erősítették meg a PR kampányokat és a befolyási övezetekkel kapcsolatos fellépést” – mondta.

Reile Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója is értékelte Trump politikáját, kiemelve, hogy annak megvalósulása nem csupán az elnök személyes döntésein, hanem a Kongresszus jóváhagyásán is múlik.

A mexikói határ és az illegális migráció kérdésében a vezető kutató hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok évtizedek óta sürgeti a szigorúbb intézkedéseket, különös figyelmet fordítva a kábítószer-kereskedelem és a bevándorlási válság kezelésére.

A Panama-csatornát illetően Reile Zsolt hangsúlyozta, hogy az amerikai-panamai csatornaszerződés neutralitása kulcsfontosságú. Trump szerint Panama ezt nem képes biztosítani a növekvő kínai befolyásnak köszönhetően és ez akár feljogosítaná Amerikát egy intervencióra is.

Baranyi Tamás, a Magyar Külügyi Intézet stratégiai igazgatója szerint az USA külpolitikájában az utóbbi 50 évben nem volt olyan radikális változás, mint amit ma tapasztalunk.

A grönlandi függetlenségi mozgalom egyre inkább erősödik. „Grönland elszakadása Dániától hasonló folyamatot idézhet elő, mint amikor Texas elszakadt Mexikótól.” – fogalmazott Baranyi.

A globális Nyugat geopolitikai érdekszférákat csomagolnak színes papírba, azonban a verseny fokozódása miatt az Egyesült Államoknak biztosítania kell a nyersanyagokhoz való hozzáférést, különösen a nyugati féltekén. „Az eszközök kérdése azonban még nyitott” – tette hozzá Baranyi.

A szakértők egyetértenek abban, hogy a jövő geopolitikai színtere dinamikusan változik, és a globális hatalmi egyensúly átrendeződése új kihívásokat jelent minden érintett fél számára, különösen Európának, mely túl lassan reagál a változó világra.