Új, kedvezményes euró-hitelkeret nyílik kkv-k számára
VállalkozásAz UniCredit új, 2,3 milliárd euró értékű, kedvező finanszírozási megoldásokat kínál mikro- és kisvállalkozások számára Közép- és Kelet-Európában 2025-ben
Az UniCredit 2025-ben új fejezetet nyit a tavaly elindított kezdeményezésében „UniCredit for CEE 2025” néven.
Több mint 20 nemzetközi és helyi intézménnyel, valamint hatósággal együttműködve az „UniCredit for CEE 2025” keretében több mint 9000 közép- és kelet-európai kisvállalkozás juthat 2,3 milliárd euró finanszírozáshoz. Az alacsonyabb biztosítékkövetelmények, kézzelfogható árazási előnyök, különleges számlavezetési feltételek, mentorálás, ESG tanácsadási programok és még sok egyéb jelentenek hozzáadott értéket az ügyfelek számára.
A kezdeményezést a The Central & Eastern European Forumon (The CEE Forum) jelentették be. Ezen a kiemelt eseményen évente több mint 2000 vezető kibocsátó, befektető, bank, közvetítő és politikai döntéshozó találkozik Bécsben, több mint 45 országból.
A The CEE Forumon Teodora Petkova, az UniCredit Közép- és Kelet-Európa vezetője kiemelte: a közelmúltban megjelent „Az európai versenyképesség jövője: Versenyképességi stratégia Európa számára” című jelentés rámutatott, hogy Európa az innováció és a termelékenység terén elmarad az Egyesült Államoktól és Kínától.
A kutatási és innovációs beruházási szükségletekben évi 270 milliárd euró hiány mutatkozott 2023-ban az egyesült államokbeli vállalatokhoz képest a jelentés szerint, amely azt is megállapítja, hogy az európai piac széttagoltsága korlátozza a növekedést és az innovációt, a szabályozási terhek pedig aránytalanul nagy mértékben érintik a kkv-kat.
A jelentés ajánlásai között szerepel az innovatív kkv-k finanszírozáshoz való hozzáférésének további egyszerűsítése, valamint az innováció és a méretnövelés ösztönzése.
A küldetésünknek megfelelően, hogy Európa jövőjének bankja legyünk, összehangoljuk stratégiánkat azzal, ami az európai agenda szempontjából fontos. A mikro- és kisvállalkozásoknak szóló „UniCredit for CEE” kezdeményezés egy támogató lépés a versenyképesség növelését célzó európai stratégia megvalósítása felé.
Az UniCredit kutatásai azt mutatják, hogy a kis- és középvállalkozások (kkv-k) fontos szerepet játszanak a közép- és kelet-európai gazdaságokban. „A közép- és kelet-európai kkv-k nagyobb mértékben járulnak hozzá az árbevételhez és a foglalkoztatáshoz, mint az Európai Unión belüli társaik. Közép- és Kelet-Európában a GDP-hez is nagyobb mértékben járulnak hozzá, mint a nagyvállalatok.
Termelékenységük azonban alacsonyabb a nagyobb vállalatokhoz képest. Ennek megoldására az egyik intézkedés a finanszírozáshoz való hozzáférés további javítása” – mondta Gökçe Çelik, az UniCredit Group Investment Strategy szenior KKE-közgazdásza a The CEE Forumon.
Az UniCredit for CEE 2025 kezdeményezés keretében a bankcsoport ajánlata a kkv-k számára:
KEDVEZŐ FINANSZÍROZÁS: 2,3 milliárd eurót meghaladó pénzügyi eszközök választéka. Ez összesen 57 program becsült értéke több mint 20 nemzetközi pénzügyi intézménnyel (például EIB, EIF, EBRD, IFC, KfW stb.) és helyi hatóságokkal partnerségben.
SZÁMLAVEZETÉS: Az UniCredit bankok különleges, a helyi piacokra szabott feltételeket is kialakítanak, köztük díjmentes időszakot a szolgáltatási szektorbeli szervezetek számára, „welcome” számlacsomagokat az újonnan csatlakozó ügyfeleknek stb.
TANÁCSADÁS: A mikro-, kis- és középvállalati ügyfelek támogatása a fenntarthatóbb üzleti modellek felé való átmenetben különböző oktatási vagy vállalkozási kezdeményezésekkel, úgymint workshopok, rendezvények, előadások, mentorálási és fejlesztési programok kisvállalkozások tulajdonosainak stb.
Az UniCredit for CEE tavalyi fejezete 2024-ben a nemzetközi és helyi partnerekkel együtt több mint 2 milliárd euró értékben nyújtott kedvezőbb finanszírozást Közép- és Kelet-Európában több mint 9300 mikro- és kisvállalati ügyfélnek.
2025-re vonatkozó közép- és kelet-európai kilátásokat elemző makroközgazdász-csapat szerint a növekedést valószínűsíthetően elsősorban a régió belső kereslete fogja hajtani.
A fogyasztást a továbbra is feszes munkaerőpiacok támogatják majd. A foglalkoztatás nő, amit a szolgáltatási szektorok hajtanak, bár az ipari munkahelyteremtés a legtöbb országban csökkenő tendenciát mutat.Az állami beruházások a növekedés fontos hajtóereje lesz Közép- és Kelet-Európában köszönhetően annak is, hogy általában élénkül az EU helyreállítási és ellenállóképességi eszközének (RRF) felhasználása, valamint hogy gyorsul a 2021-27-es költségvetési alapok felhasználása, amelyek fontos szerepet játszanak a régióban.
Az UniCredit makroközgazdászai megjegyzik, hogy a régió profitál az erős FDI-beáramlásból, amely – várakozásaik szerint – élénkülni fog az ellátási láncok rövidülésével.
A közép- és kelet-európai kis- és középvállalkozások – nagyobb vállalkozásokhoz képest – alacsonyabb termelékenységét a finanszírozáshoz való jobb hozzáférés ellensúlyozhatja.