Matolcsy György: A lengyelektől tanulhatunk a legtöbbet
HírekA lengyel felzárkózás tanulságairól szól az MNB elnökének új írása.
A lengyelektől tanulhatunk a legtöbbet arról, hogy a kommunista múltból hogyan lehet sikeresen a jövőbe kormányozni egy országot
– írja Matolcsy György a Magyar Nemzetben megjelent írásában.
Az MNB elnöke kiemelte: a V4 országok közül Lengyelország hajtotta végre a legnagyobb mértékű gazdasági felzárkózást és társadalmi felemelkedést 1991 és 2020 között.
"A lengyel felzárkózás kétharmad része a 2006-2020 közötti időszakban ment végbe. Ez azt jelzi, hogy Lengyelország az EU tagállamokhoz képest jobban használta ki az EU csatlakozás körüli éveket, a 2007-2009-es válság éveit, a globális pénzügyi válság utáni görög-, majd euróválság éveit és végül a 2020-2021-es, a Covid-19 okozta összetett válságot is. A lengyel felzárkózási modell tehát egyaránt alkalmas a konjunktúra kihasználására és a válságok eredményes kezelésére."
Az alábbi pontokban szedte össze Matolcsy György a sikeres lengyel felzárkózás okait:
- Lengyelország elkerülte a külső adósság csapdáját, amiben a lengyel adósság kezdeti elengedése is segített. A 2007/2009-es globális pénzügyi válság alatt élénkítették a gazdaságot és csökkentették a munkát terhelő adókat.
- Jól tervezett közlekedési infrastruktúra-fejlesztési programokkal hozták azonos helyzetbe a különböző fejlettségi fokon álló lengyel régiókat.
- Sikeres oktatási reformot hajtottak végre, amelynek eredményeképpen jelentősen, minden területen legalább 18 ponttal javultak a lengyel PISA eredmények.
- 2008-ban csökkentették jelentősen a munkát terhelő adókat, ezzel mára a lengyel adóék a negyedik legalacsonyabb szintre csökkent az EU országok csoportjában.
- Tudatos bevándoroltatási politikát folytatnak az azonos kulturális háttérrel rendelkezők célirányos beengedésével, elsősorban Ukrajnából.
- Magyarországéhoz képest kiegyensúlyozottabb térszerkezet. A második legnagyobb város lélekszáma a fővárosban élők 43 százaléka, nálunk ugyanez 12 százalék.
- Lengyelországban – GDP hozzájárulásuk, külgazdasági súlyuk és innovációs teljesítményük alapján – 44 nemzeti bajnok vállalat működik. Magyarországon ebbe a csoportba csak az OTP, a MOL és a Richter sorolható be, tehát a népesség-arányokat is figyelembe véve mintegy negyede a magyar nemzeti bajnokok száma a lengyelekéhez képest.
- A lengyel kis- és közepes méretű vállalatok termelékenyebbek magyar társaiknál, előnyük 11 százalék a magyar kisvállalatokhoz képest.
- A V4 országok körében a lengyel IT iparág nőtt a leggyorsabban az elmúlt 30 évben. Wroclaw már a lengyel „Szilícium-völgy”, 4500 innovatív céggel.
- Versenyképes és integrált élelmiszeripart építettek fel, amit támogat a lengyel gazdák szövetkezeti típusú gazdálkodása.
- Magas a lakásállomány megújulási rátája a hozzánk képest lényegesen nagyobb mértékű új lakásépítés következtében.
- Magas fokú a banki digitalizáltság.
- Sikeres adatreform: Lengyelország világszinten a második helyen végzett a nyílt adatok elérhetőségében és érettségében.