Online kassza - fogy az idő az elektronikus fizetés bevezetésére
HírekKevesebb mint 60 nap áll rendelkezésére az online kasszát használó magyarországi vállalkozásoknak, hogyha eddig nem tették, most megteremtsék az elektronikus fizetés feltételeit. Az átállás 40-60 ezer kereskedőt, szolgáltatót érint.
Minden online pénztárgéppel rendelkező vállalkozásnak 2021. január 1-től biztosítania kell az elektronikus fizetés lehetőségét vásárlói számára. A törvényi kötelezettség mellett a fejlesztés azért is fontos, mert az ügyfelek ma már kifejezetten keresik azokat az üzleteket, ahol nem csak készpénzzel fizethetnek, hanem bankkártyával, vagy akár mobiltelefonjuk segítségével.
A bankkártyás fizetésre a POS-terminál a legismertebb, de nem az egyetlen megoldás - közölte az OTP Bank.
A pénzintézet közelménye kiemeli: jövő évtől a bankkártyás fizetést tilos hátrányosan megkülönböztetni a készpénzessel szemben, így a boltos nem mondhat nemet. Az azonban tény, hogy a csekély összegű kártyás vásárlásoknál arányaiban magasabbak a kereskedőt terhelő költségek.
Ha a kereskedők a POS-terminál költségeitől tartanak, fontos, hogy átlássák, valójában mivel kell számolniuk - áll a dokumentumban, amely kiemeli: az OTP Bank költségalapú, transzparens árazást biztosít a vállalkozóknak, amely három költséget tartalmaz:
- bankközi díjat,
- rendszerdíjat,
- kereskedői díjat.
Ezek közül az első kettőt a kártyatársaságok határozzák meg, a harmadikat pedig a hitelintézet. Ez utóbbiban szerepelnek például a tranzakció feldolgozásának, valamint a kötelező kártyatársasági, illetve törvényi előírások betartásának költségei és itt jelenik meg a bank haszna is.
Egy példával illiusztrálva: adott egy kisbolt, ahol ezer forintért vásárol reggelit a vevő, aki a kasszánál a Magyarországon meghatározó piaci részesedéssel bíró Mastercard logójú betéti kártyájával fizet. A kártyáját kibocsátó és azt a boltban elfogadó pénzintézet megegyezik. Ebben az esetben kereskedő költségei a következőek:
- A bankközi díj 0 forint, mivel a kártyát kibocsátó és elfogadó pénzintézet megegyezik.
- A rendszerdíj két tételből áll. Tranzakcióként 5 forint, valamint a forgalom 0,1333%-a (példánknál maradva, ezer forint értékű vásárlásnál ez 1,333 forint).
- A kereskedői díj mértéke 1 %, ami esetünkben 10 forint.
- A tételeket összeadva (0 + 5 + 1,333 + 10) 16,33 forintot kapunk, ami az ezer forint 1,63%-a.
Ha azonan nem ugyanaz a pénzintézet a vevő kártyájának kibocsátója, mint a bolt elfogadó partnere, de mindkét bank magyarországi, akkor a költségek a következőek:
- A bankközi díj mértéke a betéti kártyák esetében 0,2%, vagyis 2 forint
- A rendszerdíj ilyenkor is két tételből áll. Tranzakcióként 8 forint, valamint a forgalom 0,1%-a (ezer forint értékű vásárlásnál 1 forint).
- A kereskedői díj mértéke 1 %, vagyis kereken 10 forint.
- A tételeket összeadva (2 + 8 + 1 + 10) 21 forintot kapunk, ami az ezer forint 2,1%-a.
"A POS terminál igénylése előtt érdemes több ajánlatot is összehasonlítani, fontos például megvizsgálni azt is, hogy az adott pénzintézet mekkora piaci részesedéssel rendelkezik kártyakibocsátóként, illetve elfogadóként. Ha ugyanis a kibocsátó és az elfogadó megegyezik, a kereskedőnek nem kell kifizetnie bankközi díjat, ami jelentős megtakarítást jelenthet."
- idézi a kölzemény Hideg Noémit, az OTP Bank Kártya Elfogadói és Fejlesztési Főosztályának vezetőjét.
A költségek kiszámításánál figyelembe kell venni a terminál bérleti díját is - emelik ki.
Az asztali termináloknál kisebb kiadással jár, ha a vállalkozó rendelkezik vezetékes internettel, amihez csatlakoztatni lehet a készüléket. Ebben az esetben plusz kommunikációs költség nem terheli a felhasználót.
A GPRS kommunikációval rendelkező, hordozható terminálok (ezekben a telefonokhoz hasonlóan SIM-kártya van) költsége is a kereskedőt terhelheti, hasonlóan az online kasszákhoz. Érdemes azt is megvizsgálni, hogy vannak-e további, például telepítési, karbantartási, oktatási kiadások – ezek költsége elfogadónként eltérhet.
"Egy vállalkozás 30 millió forint feletti éves árbevétele esetén POS-terminál igénylését javasoljuk, ám az alacsonyabb forgalmú, 30 millió forintos éves árbevétel alatti vállalkozásoknak is van megoldásunk. A SimpleBusiness alkalmazásban a bankkártyás fizetés mellett az azonnali utalás is elérhető. Utóbbi költsége most fix 0,99%, vagyis ezer forintos vásárlás esetén a kereskedőt 9,9 forint összköltség terheli. Minden kereskedőnek érdemes átszámolnia, hogy melyik a számára legkedvezőbb megoldás”
– hívta fel a figyelmet Kiss László, az OTP Bank bankkártya-elfogadási értékesítési vezetője.