Orbán az ukrán-orosz helyzetről: Alkalmasak vagyunk jégtörőnek
HírekBékemisszió is volt a moszkvai találkozó az orosz elnökkel, Magyarország ugyanis a magyar modellet követi a külpolitikában, és alkalmas jégtörőnek hidegháborús időkben - mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádió ma reggeli adásában.
Tizenkétszer tárgyaltam már az orosz elnökkel, de ilyen különleges nemzetközi helyzetben még sosem - mondta a kormányfő a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország című adásában.
Mint mondta, a cél az volt, hogy jó megállapodásokat kössünk orosz-magyar viszonylatban, de a központban az ukrán feszültség volt, Magyarország NATO-tagként részese ennek a konfliktusmezőnek.
Ha pedig beköszönt a jégkorszak Európában, Magyarország alkalmas jégtörőnek - fogalmazott a kormányfő.
A magyar modell szerint uniós és NATO-tagok vagyunk, de ettől függetlenül lehet jó kapcsolatokat Oroszországgal, ezzel más országok, például a németek és a franciák is így vannak. Példaként hozta erre a német-orosz jó viszonyt, és az Északi Áramlat megépítését.
A tárgyalásokkal kapcsolatban kiemelte: nem könnyű öt órán keresztül tárgyalni, észnél lenni, segítők sem voltak, kilenc javaslatot tett a magyar fél, ebből nyolc ügyben sikerült megállapodást létrehozni. Kiemelte:
Sok munkát fektettünk az orosz-magyar kapcsolatokba, ennek egyik alapja, hogy Magyarországnak van súlya és tekintélye, és jelen van a világban a magyar érdek.
Ennek egyik jele, hogy - mint mondta - a világ nagy gazdaságai keresik a befektetési lehetőségeket Magyarországon.
Gázszállítás
2030-ra eljuthatunk oda, hogy ennek csak 10 százaléka lehet fosszilis, ezzel elsők lehetünk Európában. A károsanyag-kibocsátásról szólva hangsúlyozta: úgy vagyunk klímabajnokok, hogy eközben a rezsiárak nem szálltak el, és saját nyersanyagunk alig áll rendelkezésre.
- Négy és félmilliárd köbméter gáz szállításáról állapodott meg Magyarország, amit most egymilliárd köbméterrrel emelünk meg, ráadásul ez Ukrajnán keresztül érkezik, vagyis biztonságosabb. Mindez annak is köszönhető, hogy van hosszútávú szerződésünk.
- A rezsicsökkentés így fenntartható, mert az alapja az orosz gázszállítás. Ha van orosz gáz, marad a rezsicsökkentés - mondta.
Hazai vakcinagyártás
A járvány egyik tanulsága hogy saját vakcinagyártásra van szükség, Szputnyik és Szputnyik Light vakcinára nagy a kereslet, ezért is döntöttek arról, hogy Magyarországon is gyártanak majd orosz vakcinát.
A Pfizer koronavírus elleni gyógyszerével kapcsolatban kifejtette, hogy kapható a gyógyszer, az Európán belüli gyártási hálózat kiépítésére pedig már jelentkezett Magyarország, Debrecenben lenne a termelés.
Uniós források
Az Unió föderális törekvésekről szólva kiemelte, hogy Magyarország érdeke mindig az volt, hogy Európa ne birodalomként, hanem a nemzetek Európájaként szervezze meg magát, ami jogokat vesz el a tagállamoktól. - Folyamatosan átlapátolják a jogokat a brüsszeli térfélére, erre példa az LMBTQ kérdés is, a törvénymódosítással a magyar szülők jogát a brüsszeli bürokratákhoz tennék - tette hozzá.
A magyar-EU viszony hullámzó, most az uniós forrásokkal zsarolnak minket, és nyíltan vállalják, hogy baloldali kormányzást preferálnának - mondta.
A járványhelyzet alakulásáról szólva kiemelte: május elsejéig marad a védettségi igazolvány két oltással is.