Palkovics: az új technológiák a magyar gazdaságot szolgálják
HírekAz a célunk, hogy a világ ipari termelését meghatározó technológiai trendek Magyarországon ne csak megjelenjenek, a fejlesztés és a gyártás is itt valósuljon meg, hogy mindez a magyar gazdaságot szolgálja - közölte Palkovics László Zalaegerszegen.
Az innovációs és technológiai miniszter a GreenTech 2021 Zöld Energia és Fenntarthatóság Szakkiállítás, Konferencia második napján tartott előadásában arról beszélt, hogy a magyar gazdaság következő évtizedét meghatározó területein kiemelt jelentősége van a zöldtechnológiáknak. Példaként említette, hogy az elsősorban az autógyárak térségében sokasodó beruházásoknak köszönhetően az akkumulátor-technológiák területén két év múlva Európa második legnagyobb gyártókapacitásával rendelkezik majd Magyarország.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter beszédet mond a GreenTech 2021 Zöld Energia és Fenntarthatóság Szakkiállítás, Konferencia második napján Zalaegerszegen, a ZalaZone Járműipari Tesztpálya fogadóépületében 2021. szeptember 25-én.
(MTI/Varga György)
Ismertette, hogy
egy sor olyan támogatási projekt indult vagy indul, amelyek a gazdaság zöldítését szolgálják, köztük az energiatárolás megoldására vagy a közösségi közlekedés karbonkibocsátásának mérséklésére.
Ez utóbbi terület lépései közé tartozik, hogy jövőre már csak karbonsemleges buszok állhatnak forgalomba a 25 ezer lakosúnál népesebb magyar városokban, illetve kísérletek folynak, hogy ezek akár szintetikus üzemanyagokkal, hidrogénmeghajtással miként közlekedhetnének.
A miniszter megismételte:
a közlekedés zöldítésének egyik leghatékonyabb módja a vasút fejlesztése, a magyar kormány vasúti stratégiájának egyik eleme a vasúti ipar újjáépítése. A következő 8 évben mintegy 2 ezermilliárd forintot fordít Magyarország vasúti járművekre, amelyek többségének már emissziómentesnek kell lennie.
A jelentős környezetterheléssel járó acélgyártás zöldítése is komoly feladat, a technológiában az elektromos áramnak, illetve a hidrogénnek is nagyobb szerepet kell kapnia, különben a magyar acélipar nem lesz versenyképes - vélekedett Palkovics László.
Kifejtette továbbá, hogy
Magyarország hidrogénstratégiájának egyik eleme a tárolás és a szállítás megoldása. A hálózatban pillanatnyilag felesleges áram átalakításával termelődő hidrogént akár a meglévő gáztárolókban is el lehetne helyezni.
Említést tett a körforgásos gazdaság megteremtéséhez szükséges innovációs területekről, köztük a teljes hulladékgazdálkodás koncesszióba adásáról. Mint mondta, ennek az volt a célja, hogy a termelődő hulladékot egy kézben, kontrolláltan és hatékonyan lehessen újrahasznosítani.