Trump megmakacsolta magát: ragaszkodik az ukrán ritkaföldfémekhez, és megtiltja az "orosz agresszió" kifejezést
HírekEz történt az orosz-ukrán háború 1082.napján.
Donald Trump amerikai elnök megtiltotta, hogy a G7 országok a hétfői értekezletük közleményében "orosz agressziónak" minősítsék Ukrajna 2022 februári lerohanását - írja a Financial Times. Az egyeztetésen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök részvétele/meghívása erősen kétséges, Georgia Meloni olasz miniszterelnök pedig már jelezte, hogy nem vesz részt az értekezleten.
Michael Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó tegnap azzal vádolta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, hogy nem „ül az asztalhoz” és nem él a Donald Trump által közvetített béketerv „lehetőségével”.
Az ukrán vezetőt azonban nem hívták meg a héten a szaúd-arábiai Rijádba, ahol vezető amerikai és orosz tisztviselők a kétoldalú kapcsolatokról és a háború befejezésének módjairól tárgyaltak.
Waltz azt a javaslatot is visszhangozta, hogy Ukrajna olyan megállapodást írjon alá, amelynek értelmében átadná ritka ásványkincseinek felét az Egyesült Államoknak. Az USA azonban nem ajánlott fel Zelenszkijnek semmilyen biztonsági garanciát a javaslatáért cserébe.Emmanuel Macron francia elnök hétfőn látogatást tesz a Fehér Házban a Fehér Ház tájékoztatása szerint - írja a Reuters. Eközben Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtökön a Fehér Házba látogat.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozott Keith Kellogg amerikai különmegbízzottal, miután Donald Trump diktátornak nevezte Zelenszkijt, és figyelmeztette, hogy „jobb, ha gyorsan lép”, különben „nem marad országa”.
Csütörtökön Zelenszkij az X-en számolt be a Kelloggal, Trump ukrajnai megbízottjával való találkozójáról. Mint írta, "termékeny találkozóm volt a @SPE_Kellogggal - jó megbeszélés, sok fontos részlet. Hálás vagyok az Egyesült Államoknak az Ukrajnának és az ukrán népnek nyújtott segítségért és kétpárti támogatásért”.
Görögországban Kyriakos Mitsotakis miniszterelnök korábban a Bloomberg TV-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy Európának növelnie kell védelmi képességeit:
A jobbközép vezető régóta szorgalmazza, hogy a kontinens többet költsön a védelemre, most azt mondta, hogy nagyobb költségvetési rugalmasságra van szükség ahhoz, hogy az EU tagállamai szabadon oszthassanak el forrásokat a hadiipari ágazatra.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Mette Frederiksen dán miniszterelnökkel folytatott telefonbeszélgetéséről azt írta, hogy „közösen megvitatta az európai ügyeket”, és összehasonlították a más globális vezetőkkel folytatott közelmúltbeli megbeszéléseikről készült feljegyzéseiket.
Sanna Marin volt finn miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy Vlagyimir Putyin Oroszországa nem áll meg Ukrajnánál, ha hagyják, hogy folytassa agresszióját, és megtámadhat más szomszédokat és végül a NATO-szövetségeseket is.Arra figyelmeztetett, hogy „a világ most nagyon veszélyes helynek tűnik”, miközben Ukrajna további támogatására szólított fel.
JD Vance amerikai alelnök - részletek ismertetése nélkül - azt állította, hogy az amerikai kormányzatnak köszönhetően „a béke küszöbén állunk Európában”, mint ahogyan kijelentette, hogy Donald Trump amerikai elnök eltökélt abban, hogy „békét hozzon ebbe a végtelen háborúba”.
Brit és a norvég védelmi miniszterek bejelentették, hogy a két ország egy új biztonsági paktumon dolgozik, amely kiterjedne a védelmi képességek fejlesztésére, szorosabb együttműködésre a magas északon, valamint több gyakorlatra és közös kiképzési misszióra. Nagy-Britannia és Norvégia nyilatkozataiban azt mondta, hogy a paktum kiterjedne a szorosabb hírszerzési együttműködésre is.
Az amerikai kormányzat módosíthat az Oroszország elleni szankciókon az Ukrajnáról szóló esetleges béketárgyalásokra válaszul - mondta Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter a Bloombergnek.
Bessent is csatlakozott azon amerikai hangok egyre növekvő kórusához, amelyek Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt bírálják Donald Trump bírálatai miatt, mondván, hogy „sajnos eszkalálódott”, és éket vert Ukrajna és az USA közé, és „helytelennek” nevezte megjegyzéseit.