Új, 2000 forintos emlékérmét bocsátott ki az MNB
HírekSzékesfehérvár, Romkert Nemzeti Emlékhely megnevezéssel, 2000 forint névértékű, bronzpatinázott színesfém emlékérmét bocsátott ki a Magyar Nemzeti Bank.
Az emlékérme bemutatóján Székesfehérváron az érmével kapcsolatban elhangzott, hogy annak előoldalán központi motívumként Szent István szarkofágja hosszanti bal oldalának stilizált részletábrázolása látható. A középen látható kerub motívumot két oldalról csavarodó növényi rozetta határolja.
Az előoldalon kerültek elhelyezésre a hivatalos fizetőeszközök kötelező alaki kellékei is: a „MAGYARORSZÁG” felirat, a szarkofág ábrázolása alatt, vízszintesen balra a „BP.” verdejel, középen a „2000” értékjelzés, jobbra a „2022” verési évszám, az értékjelzés alatt ugyancsak köriratban a „FORINT” felirat látható.
Az emlékérme hátoldalán az emlékhely enyhén felülnézeti ábrázolása látható, melyen megjelenik a központi fogadó épületrész, a kereszttel jelölt sírhely, bal oldalon pedig a Romkert kőfalának részlete.
Az emlékérme felső szélén félköriratban a „SZÉKESFEHÉRVÁR”, alsó félköriratban a „NEMZETI EMLÉKHELY”, alatta vízszintesen a „ROMKERT” felirat olvasható. A nemzeti emlékhelyek közös logója a hátoldal jobb alsó részén található. A tervezőművész, Szabó Virág mesterjegye az érmekép bal oldalán, a kőfalba rejtve került elhelyezésre.
Az emlékérme 90% réz és 10% cink ötvözetéből készült, súlya 18,4 gramm, átmérője 37 mm, széle recézett. Az emlékérme ezúttal is korlátozott, 10 000 darabos példányszámban jelenik meg, bronzpatinázott kivitelben.
Hergár Eszter, az MNB társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója és Móczár Gábor, a Nemzeti Örök Intézetének főigazgatója az érmekibocsátáson Székesfehérváron (forrás: NÖRI)
A székesfehérvári Romkert jelenlegi kialakítása 1936-1938 között valósult meg. 2011-ben nemzeti emlékhellyé avatták, 2020-ban elnyerte az “Év emlékhelye” díjat.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója kiemelte, hogy az elmúlt időszakban több szempontból is Székesfehérvárra irányult a figyelem – Aranybulla Emlékév, az Osszáriumban itt őrzött királyi csontok azonosítása, a 2020-as Év Emlékhelye-díj – így egyértelmű volt, hogy a nemzeti emlékhelyeket bemutató sorozat következő szereplőjének a Középkori Romkertet javasolták a Magyar Nemzeti Bank számára - írja a NÖRI.
Hergár Eszter, az MNB társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója, a Pénziránytű Alapítvány kuratóriumi elnöke hangsúlyozta, hogy az MNB – törvényben rögzített feladatain túl – hosszú évek óta kiemelt feladatának tekinti az ismeretterjesztést, az értékőrzést is, éppen ezért 1968 óta ad ki emlékérméket az ország jelentős történelmi, tudományos és kulturális eseményei kapcsán.