Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Végre fordulat az építőiparban: kedvező számok érkeztek

Hírek2024. dec. 13.Növekedés.hu

Havi összehasonlításban jelentősen nőtt az építőipar teljesítménye októberben, a rendelési állomány azonban még mindig alacsony. A lakossági építkezések növekedése és az uniós pénzek lehívásának felgyorsítása és az állami beruházások volumenének emelkedése hozhat tartós fordulatot az ágazatban.

Az építőipar termelése októberben havi alapon jelentősen, 4,6 százalékkal bővült, ami azonban éves összevetésben még így is 0,5 százalékos csökkenést jelentett.

A két építményfőcsoport termelése eltérően alakult: az épületek építése 5,7 százalékkal csökkent, míg az egyéb építményeké 7,5 százalékkal emelkedett - í Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint.

Az ipar és a kiskereskedelem után az építőipar is erősen kezdte az utolsó negyedévet, így az októberi adatok alapján végre kedvező GDP-adatra számíthatunk – természetesen kérdés, hogy ez a kedvező folyamat a negyedév utolsó két hónapjában is megmarad-e - írja Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.

Ez azt mutatja, hogy az ipari beruházások mintha lassultak volna, hiszen ezek az épületeknél jelennek meg, míg az állami beruházásokat mintha felpörgették volna, hiszen az egyéb építményeknél ezek a jellemzőbbek (például utak, hidak tartoznak ide).A jelentős havi alapú növekedésre a rendelésállomány alapján számítani lehetett, sőt, ez alapján még éves alapon is lehetett volna növekedés, ám mint az előző havi adatnál is láttuk, a kapcsolat nem ennyire szoros, magas rendelésállomány mellett is tud csökkeni a termelés.

A jövőre vonatkozóan nehéz egységes képet kiolvasni a rendelésállományból: a hónapban megkötött új szerződések volumene 44,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, miközben a teljes szerződésállomány 31,8 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbit. Ez utóbbin belül ugyanakkor vegyes a kép: az épületek építésére vonatkozó rendelésállomány stagnál, kismértékben csökken, a növekedés az egyéb építményekhez köthető, azaz az állam köthetett meg az elmúlt időszakban nagyobb volumenben szerződéseket.

A harmadik negyedévben tehát az építőipar negyedéves alapon felfelé húzhatja a GDP-t, amely így akár kellemes meglepetést is tartogathat. Az éves alapú hatás még kérdés, itt nem biztos, hogy az építőipar felfelé tudja húzni a gazdaság teljesítményét. Az építőipari teljesítményt alapvetően négy tényező tudná jobban felpörgetni:

  • a hazánknak járó uniós forrásokhoz való hozzáférés,
  • az ipar kilátásainak javulása,
  • az építőipari árak konszolidálódása, hiszen akkor jobban megérné egy-egy beruházás, illetve
  • az önkormányzatok és az állam költségvetési helyzetének javulása.

Koji Lászlóval, az ÉVOSZ elnökével készített interjúnkban részletesen is olvashat az építőipar kilátásairól.