Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

"Ezt a nehéz recessziós időszakot is túl fogja élni az építőipar, kérdés, milyen áron"

Interjú2024. dec. 10.Kovács Dániel

Elért már a lejtő aljára a hazai építőipar? Hogy viselik a cégek a nehéz időszakot? Koji Lászlót, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökét kérdeztük, aki a Növekedés.hu-nak azt is elárulta, mikor gyújtják be a rakétákat a kormány intézkedései.

Hosszú vergődés után itt-ott már hallani optimista hangvételű nyilatkozatokat építőipari cégek vezetőitől. Megjelent végre a fény az alagút végén?

Sajnos ezt nem tudom megerősíteni. Természetesen lehetséges, hogy egyes vállalkozásoknak jól jött ki a lépés, és végül elfogadható eredménnyel zárják majd az idei esztendőt, de egyelőre nincs semmi olyasmi, ami generálisan, nagyságrendben húzná felfelé az építőipart.

Akkor legalább azt kijelenthetjük, hogy elértük a mélypontot, és innen már felfelé vezet az út…

Ezt így még nem lehet kijelenteni, úgy látjuk, hogy nem értük el a mélypontot, a 2025-ös az ideinél is nehezebb évünk lehet. Mert hiszen mi baja az építőiparnak? Alapvetően az, hogy a beruházások és felújítások mögött finanszírozási problémák állnak.

Igény lenne bőven, építőanyag és  kapacitás is van, csupán pénz nincs. Volt egy olyan elképzelésünk, hogy már az év közepén sikerül elérni az 5 százalék körüli kamatlábat a beruházási hiteleknél, de legalább a lakáshiteleknél.

Ez viszont sajnos nem valósult meg, még a lakáshitnél is átlagosan 6,5 százaléknál tart a dolog, és sokkal jobb a közeljövőben sem lesz a helyzet, legalább is ezt vetíti előre a kereskedelmi bankok hozzáállása, amelyek Nagy Márton miniszter felszólítására meglehetősen szűkös vállalást tettek, aligha fognak szélesebb körben 5 százalékos kamatláb mellett új lakás vásárlására hitelt adni jövő év áprilisától.

Egyszóval nagyon nehezen mozdul a dolog előre. A kormányzati lépések nagyon fontosak, segítenek nekünk felszínen maradni, de sajnos ki kell jelenteni, hogy a várakozásainkhoz képest eddig kisebb megrendelői kört értek el.

Milyen hatások érik jelenleg az építőipart, és mi az, ami negatívan befolyásolhatja a jövő évben is?

Az inflációs hatást szeretném mindenekelőtt kiemelni, mert az építőiparban a KSH által mért átlagos fogyasztási kosárhoz képest jóval magasabb ágazati szakmai infláció jelenik meg.

Kínálati piac ellenére az árak összességében nem csökkennek, hanem enyhén kúsznak felfelé. Az idén egy 6 százalékos áremelés volt, és jövő évre is ennyit prognosztizálunk, miközben a fizetőképes kereslet - egyelőre úgy látszik - nem tud ehhez felzárkózni, mert a finanszírozáshoz  hitelre lenne szüksége, és a hitel feltételei nem kedvezőek.

Nemrég jelentette be a kormány, hogy lakásépítési programokba kezdene, illetve gyökeresen változtatna az eddigi lakáspolitikáján. Ez első olvasatra meglehetősen nagy volumenű építőipari beruházásokat jelentene. Mikor lesz ennek érzékelhető hatása?

A legtöbb bejelentés a lakásügyet érinti, a lakásfelújítást és az új otthonhoz való hozzájutást, valamint a megfizethető lakást. A kormány a keresleti és kínálati oldalt egyaránt kívánja élénkíteni.

Ennek meg is lesznek majd a pozitív hatásai, de ezek legkorábban 2025 első negyedévének vége felé lesznek elérhetők, utána történhetnek meg a szerződéskötések, és ez az év második felében jelenthet majd valójában munkát.

Hogy bírják ezt a jelenleg még meglehetősen kedvezőtlen környezetet az építőipari cégek?

Erre én azt szoktam mondani, hogy az építőipar ezt a nehéz recessziós időszakot is túl fogja élni, a kérdés az, hogy milyen áron. Amennyiben elhúzódik, akkor meg fognak szaporodni a felszámolások, mert nagyon sok vállalkozásnak a tartalékai másfél-két mérlegévre elegendőek, és ez többségüknél a jövő év közepét jelenti, ennek a jelei már most is mutatkoznak.