Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Zelenszkij kemény szavakkal bírálta a váratlan amerikai-orosz tárgyalást

Hírek2025. feb. 18.Növekedés.hu

Ez történt a háború 1091. napján:

Az Egyesült Államok megpróbál „kedvében járni” Vlagyimir Putyinnak, mivel „gyors győzelemre” törekszik az orosz-ukrán háborúban a tűzszünet felé sietve - mondta Volodimir Zelenszkij egy hétfőn sugárzott interjúban.

Az ukrán elnök szerint amit az amerikaiak akarnak, vagyis a tűzszünet nem győzelem. Mint mondta, Kijev nem fog bármit aláírni csak azért, hogy megtapsolják az amerikai vezetést, mert Ukrajna jövője forog kockán.

Zelenszkij arra figyelmeztetett, hogy Európa gyenge helyzetben van, ha nem számíthat az amerikai biztonsági segítségre.Az ukrán elnök szerint Ukrajna az elmúlt három évben ellenállóbbá vált, és „Putyin nem tudna minket úgy elfoglalni, ahogyan akar”. Ennek ellenére figyelmeztetett, hogy

amerikai támogatás nélkül biztosan nem lesz ukrán győzelem.

Zelenszkij elmondta, hogy Donald Trump amerikai elnökkel arról is beszéltek, hogy külföldi csapatokat vetnének be egy jövőbeli tűzszünet rendfenntartására. Kijev támogatóinak múlt heti brüsszeli találkozóján Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter határozottan elutasította az amerikai csapatok ukrajnai telepítésének lehetőségét.Zelenszkij keményebb szavazakat használ, mióta az USA bejelentette, hogy Ukrajna és Európa kizárásával egyoldalú tárgyalásokat folytat Oroszországgal - írja a Guardian.

Mint mondta, Kijev „semmit sem tudott” a héten Szaúd-Arábiában zajló tárgyalásokról, és Amerika „nem ismerhet el rólunk és nélkülünk semmilyen dolgot vagy megállapodást."

A mai rijádi orosz-amerikai tárgyalásokra alig egy hónappal Donald Trump hivatalba lépése után került sor, és jelentős eltérést tükröznek Washington álláspontjától Joe Biden kormányzása alatt, aki kerülte a nyilvános kapcsolatfelvételt, arra a következtetésre jutva, hogy Oroszország nem gondolja komolyan a háború befejezését - írja a Reuters.

Ukrajna szerint a tárgyalásokon, amelyekre Kijevet nem hívták meg, nem születhetnek megállapodások a nevében.

Amerikai tisztviselők igyekeztek a mai tárgyalásokat első kapcsolatfelvételnek beállítani annak megállapítására, hogy Moszkva komolyan gondolja-e az ukrajnai háború befejezését.

Tammy Bruce amerikai külügyminisztériumi szóvivő Rijádban úgy nyilatkozott, hogy a mostani megbeszélés a Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump elnök közötti már megkezdett beszélgetés folytatása arról, mik az érdekek.

A Kreml ugyanakkor azt sugallta, hogy a megbeszélések kiterjednek „az orosz-amerikai kapcsolatok teljes komplexumára”, valamint az Ukrajnával kapcsolatos esetleges rendezésről szóló tárgyalások és a két elnök találkozójának előkészítésére.

Mette Frederiksen dán miniszterelnök az európai vezetők párizsi rendkívüli megbeszélései után szólva szintén óva intette az Egyesült Államokat a „gyors” tűzszünetre irányuló kísérletektől, amelyek lehetőséget adnának Oroszországnak arra, hogy „ismét mozgósítson, és megtámadja Ukrajnát vagy egy másik európai országot”.

Mint mondta, Oroszország „most egész Európát fenyegeti. A háború szerinte Oroszország „birodalmi álmairól szólt, egy erősebb és nagyobb Oroszország felépítéséről, és nem hiszem, hogy ezek megállnak Ukrajnában”.

Miután Keir Starmer brit miniszterelnök kijelentette, hogy fontolóra venné, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába a békeszerződés betartatására, Svédország és Hollandia miniszterelnöke is jelezte, hogy fontolóra vennék, ha a békefenntartó erők erős és egyértelmű mandátummal rendelkeznének. A lengyel miniszterelnök, Donald Tusk azt mondta, hogy Lengyelország nem tervezi ezt.

Olaf Scholz német kancellár úgy fogalmazott, hogy Németország szükség esetén katonákkal járulhat hozzá egy biztonsági garanciához Ukrajna számára. Ugyanakkor hozzátette, hogy teljesen elhamarkodott és rossz időpont most ezt a vitát lefolytatni, az emberek Ukrajna feje fölött beszélnek, olyan béketárgyalások eredményéről, amelyek nem zajlottak le, és amelyekre Ukrajna nem mondott igent.

Keith Kellogg, hivatalosan Donald Trump ukrajnai megbízottja hétfőn tagadta, hogy Washington békeszerződést kényszerítene „egy szuverén nemzet választott vezetőjére”, vagyis Zelenszkijre.

Kellogg azonban a jelek szerint nem vesz részt a héten Szaúd-Arábiában zajló orosz-amerikai tárgyalásokon. Arra a kérdésre, hogy az USA biztonsági garanciát nyújtana-e más országoknak, amelyek csapatokat küldenének a tűzszünet betartatására, Kellogg azt mondta, hogy Trump elnökkel nem zárnak ki semmilyen lehetőséget, és egyelőre csak a megbeszélések zajlanak.