Egyre olcsóbbak a nagyvárosi garzonok - A kisebb lakások vásárlása a bérlés alternatívája lehet
IngatlanA felvételi ponthatárok kihirdetése után több mint 68 ezer diák kezdheti meg felsőoktatási tanulmányait. Az egyetemisták, főiskolások és fiatal munkavállalók számára az első, kisebb alapterületű garzonlakás megvásárlása is a bérlés alternatívája lehet, mivel a lakásárak emelkedése számos városban megállt vagy lelassult - áll az ingatlan.com és a banki ajánlatokat naprakészen bemutató money.hu legfrissebb elemzésében. Több mint 28 ezer hirdetés adatai alapján kiderül, hogy mennyibe kerültek július végén az egyszobás lakások Budapesten és a többi egyetemvárosban, valamint az, hogy a megyeszékhelyeken az adott megyére vonatkozó, hivatalos KSH-adatok szerinti átlagfizetéshez képest mekkora lakáshitelt tudnak felvenni az érintettek.
- A garzonlakásokért Budapesten átlagosan jelenleg 27 millió forintot kell adni, 1 millióval kevesebbet, mint tavaly ilyenkor.
- Ha a 317 ezer forintos fővárosi átlagfizetés 35 százalékát fordítja valaki hiteltörlesztésre, akkor a legkedvezőbb, legbiztonságosabb lakáskölcsönök segítségével 17 millió forintot kaphat.
- Az egyetemvárosok közül Miskolcon 10 millióba kerülnek a garzonok, Győrben 19,9 millió forintba. Ezeknél a megyei átlagbér egy 10-14 milliós lakáshitelre is elég lehet, de más feltételeket is teljesíteni kell.
- Az egyetemvárosokban és Budapesten a hitelből vásárlóknak legalább 3-5,4 millió forintos önrészre van szükségük egy garzonlakás megvételéhez.
27 millió a vízválasztó
A legfrissebb adatok szerint Budapesten az egyszobás lakások árának középértéke 27 millió forintot tett ki.
Vagyis a kínálatban szereplő eladó lakások fele ennél olcsóbb, a másik fele pedig drágább.
“Ez több mint 1 millió forintos csökkenést jelent éves összevetésben, a járvány előtti, februári árakhoz képest pedig félmillió forinttal alacsonyabb szintet jelent. Az árcsökkenésnek több oka van. A befektetési célú vásárlók egy része már a múlt év közepén eltűnt a piacról, amit felerősíthet a rövid távú lakáskiadás küszöbön álló szabályozás is. A 2014 végén indult fővárosi lakásdrágulási ciklus végéhez ért, emellett a koronavírus-válság okozta bizonytalanság következtében is sokkal óvatosabbá váltak a vásárlók. Az alacsonyabb árak miatt például a szülői támogatással vagy megtakarítással rendelkező fiatalok nagyobb részben jelenhetnek meg a garzonlakások vásárlóiként”
- mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Németh-Simkó Judit, a money.hu kommunikációs vezetője hozzátette: “Ezt a folyamatot a lakáshitel-kamatok alakulása is segíti. Budapesten az idei első negyedévben 317 ezer forint volt a nettó átlagfizetés. Ha ennek a fizetésnek az egyharmada törlesztésre megy, akkor a legkedvezőbb, végig fix kamatozású 20 éves lakáshiteleket alapul véve 17 millió forintot vehetnek fel az érintettek. Bár a vonatkozó szabályok szerint ekkora jövedelem mellett akár a nettó átlagfizetésük 50 százalékáig is eladósodhatnak a hitelfelvevők, ám nem érdemes a maximumig elmenni, mert akkor nagyon feszített lehet a családi költségvetés.”
Élen az V. kerület
Az ingatlan.com adatai szerint a legdrágább városrész Budapesten belül az V. kerület, ahol több mint 44 millió forint a garzonok középértéke a kínálati piacon.
A legolcsóbb pedig a XX. és XXIII. kerület, azaz Pesterzsébet és Soroksár, itt 20,8 millió, illetve 20,3 millió forintba kerülnek az egyszobás lakások. A lakáspiaci kereslet szempontjából a legnépszerűbb városrészek közé tartozó XIII. kerületben levő garzonoknál 27,4 millió, Újbudán - azaz a XI. kerületben - 31,4 millió forintnál volt július végén a garzonlakások középértéke.
Garzonpiac a többi egyetemvárosban
A megyeszékhelyeken, köztük a legnagyobb egyetemvárosok közé tartozó Debrecenben, az egyszobás lakások középértéke 19,3 millió forint volt a kínálati piacon. Szegeden 17,9 milliót, Miskolcon viszont 10 millió forintot kértek érte a tulajdonosok. Ezzel szemben Győrben a 19,9 millió, Pécsen pedig 14,9 millió forintos árszinttel találkozhatnak a lakásvásárlást tervezők.
A hivatalos - idei első negyedéves - megyei átlagfizetések alapján Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Csongrád-Csanád, Baranya és Győr-Moson-Sopron megyében 197-270 ezer forint volt az átlagfizetés. Amennyiben ennek az összegnek maximum 35 százalékát költik az érintettek törlesztésre, akkor 10-14 millió forint körüli lakáshitelt is kaphatnak. Bár elképzelhető, hogy a nettó bérek alapján Miskolcon például a teljes hitelösszegből kijöhet egy garzonlakás, ám a bankok a lakás teljes árára nem adnak hitelt.
Milliókra lehet szükség a hitelfelvételhez is
A jogszabályok szerint ugyanis lakáshitel felvétele esetén az ingatlan értékének minimum 20 százalékát a vevőknek kell biztosítania önrész formájában. A bankok viszont ennél nagyobb összeget is elvárhatnak.
Az ingatlan.com adatai alapján ezért július végén Budapesten legalább 5,4 millió, Debrecenben 3,9 millió, Győrben pedig 4 millió forintos önrészre van szüksége egy átlagos garzonlakás vevőjének. Szegeden és Pécsett pedig minimum 3,6 milliós, illetve 3 milliós saját erővel kell rendelkezniük a vásárlóknak. Az önrész bizonyos esetekben kiváltható azzal, hogy a kiszemelt lakás mellett egy másik ingatlant, mondjuk a szülőkét bevonják pótfedezetnek. A lakáshitelek feltételei azonban akár hétről hétre változhatnak, ezért fontos - akár szakértők segítségével - alaposan körülnézni a piacon. A money.hu lakáshitel-kalkulátorával például össze lehet hasonlítani a különböző pénzintézetek ajánlatait és hitelfeltételeit, így a vevők kiválaszthatják azokat a lakáshiteleket, amiknek a feltételeit teljesíteni tudják.