Ingatlant akar venni külföldön? - Semmiképpen ne így tegye!

Ingatlan2018. nov. 5.Növekedés.hu
A rovat támogatója:

Óvatosan vásároljunk ingatlan külföldön! A helyi ingatlanpiac viszonyokat és jogrendszert nem ismerő magyar vásárlókat könnyen csőbe húzhatják a furfangos közvetítők és a nagy távolság sem segíti a sikeres ingatlan vásárlást. Különleges környezet, vonzó befektetési lehetőség vagy akár munkához kapcsolódó költözés – sok oka lehet annak, ha valaki ingatlan vásárlására adja a fejét külföldön. Azonban lehetnek olyan buktatók és nem várt akadályok, amelyek elkerülik az ingatlanszakmában kevésbé jártasak figyelmét. Az első és egyik legalapvetőbb probléma, hogy nagy valószínűséggel nem vagyunk tisztában a helyi viszonyokkal. Magyarországon ismerjük a saját országunkban kialakult értékrendet, tudjuk, hogy milyen különbségek vannak a Balaton és a Velencei-tó között és tisztában vagyunk a fővárosban a pesti és budai oldal tulajdonságaival. Más országban ez az alapvető háttértudás általában hiányzik. Kívülálló szerepből nehéz felmérni, hogy a keresleti vagy kínálati piacon mozgunk-e, így könnyen fizethetünk jóval magasabb árat, mint kellene. Mivel általában nem ismerjük behatóan a helyi jogrendszert és a nyelvet, előfordulhat, hogy már a tulajdoni lapot sem tudjuk elolvasni, vagy nem értjük részleteiben. És már el is veszítettük az irányítást. „Egy külföldi ingatlanvásárlásnál elsősorban azt látjuk, amit láttatni szeretnének velünk. A kulturális, nyelvi és jogi tényezőkből kifolyólag nagyon nehezen lehet felmérni egy külföldi piac lehetőségeit és nagy az esélye annak, hogy nem fogunk valódi értéket vásárolni. Persze, vannak jól megkoreografált ajánlatok.” – fejti ki Balla Ákos, a Balla Ingatlan tulajdonosa. Olaszországban és Spanyolországban bevett szokás, hogy a potenciális vásárlónak egy komplett programot szerveznek körbevezetéssel, gasztronómiai különlegeségekkel, hogy kellemes hangulatban teljen az ingatlannézés. Majd olyan magas áron adják el az ingatlant, ami bőven magában foglalja a kedves fogadtatást és amit a helyi lakosok sosem fizetnének ki érte. Egy másik jelentős probléma maga a távolság. Ha példának okáért, Tenerifén vásárolunk egy számunkra kedves ingatlant, azonban életvitelszerűen nem tartózkodunk ott, nem tudhatjuk, hogy az üzemeltető mit kezd vele a távollétünkben. Akár magán vagy üzleti célra vásároltunk, nagy távolságból nem vesszük észre, ha mondjuk feketén kiadja az ingatlant. Ha mégis a külföldi ingatlanvásárlás mellett döntünk, a következőt tanácsokat érdemes megfogadni:

• Mérlegeljük, hogy mit kockáztatunk és miért! A szállodában ért benyomások nem adnak elég alapot egy ingatlan megvételére.

• Figyeljünk a feltűnő aránytalanságokra! Ha túl kedvező ajánlatot kapunk, ott csalást lehet sejteni. Még ha az eladó megszorul is, akkor sem jellemző, hogy adott ár alatt hajlandó eladni az ingatlant.

• Ne felejtsük, hogy a helyi ingatlanközvetítő valószínűleg a saját és az eladó érdekeit fogja szem előtt tartani, nem a miénket!

„Összességében, érdemesebb azon a piacon befektetni a pénzünket, ahol megkerestük azt, hiszen így nagyobb ráhatásunk van az egész folyamatra. Még laikusként is jobban értünk a hazai ingatlaneladáshoz és vételhez, mint a külföldön történőhöz, pusztán azért, mert tisztább a rálátásunk a helyi viszonyokra.” – fűzi hozzá Balla Ákos, ingatlanszakértő.