Rekordokat dönt az építőipar

Ingatlan2019. máj. 17.Növekedés.hu
A rovat támogatója:

A márciust hatalmas, 67,6 százalékos növekedéssel zárta az építőipar. Ennek eredményeként az ágazat termelése az első negyedévben – az előző év azonos időszakához képest – 48,2 százalékkal bővült, ami szintén kiugró érték.

A márciust hatalmas, 67,6 százalékos növekedéssel zárta az építőipar. Ennek eredményeként az ágazat termelése az első negyedévben – az előző év azonos időszakához képest – 48,2 százalékkal bővült, ami szintén kiugró érték.

Az ingatlan.com elemzése szerint a márciusi növekedésre és az első negyedéves kiugró emelkedésre is számítani lehetett, januárban ugyanis közel 24, februárban pedig 47 százalékkal volt az építőipari bővülés és a korábbi rendelésállományok alapján is várható volt a kimagasló teljesítmény.

Megugrott a kínálat

A lakásépítéseket magában foglaló épületépítéseknél márciusban 62,3 százalékos volt a többlet, az első negyedévben pedig 42,3 százalékos pluszt könyvelhetett el ez a szegmens. A másik fontos alágazatban, az egyéb épületek építésénél 78,8 százalékos emelkedés történt márciusban, az első negyedéves emelkedés pedig 61,5 százalékot tett ki.

Idén sok társasház-fejlesztés érkezik az átadási fázisba, ami a kínálatbővülést eredményezett. Az ingatlan.com adatai szerint országszerte az év első négy hónapjában 4417 új lakást és családi házat hirdettek eladásra, ez 26 százalékkal haladja meg a tavalyi kínálatot. A megyei jogú városokban 48, a kisebb vidéki városokban 46 százalékkal nőtt az új lakóingatlanok kínálata, a községekben pedig 100 százalékkal bővült, miközben Budapesten mindössze 1 százalékos volt a növekedés ezen a téren.

Településmérettől függő különbség

A lakásépítéseknél jól látszik a települések közötti különbség. A legnagyobb városokban elsősorban az értékesítésre készülő lakások építése járul hozzá az építőipari bővüléshez. A kisebb településeken pedig a háztartások sajáterős családiház-építések húzzák az ágazatot

- fogalmazott Balogh László.

Hozzátette:

A kisebb településeken újabb lendületet adhat ezeknek a sajáterős építkezéseknek az állami lakástámogatási rendszer új eleme, a júliustól elérhető falusi csok. Az országos piacról pedig elmondható, hogy lakásépítésekre továbbra is van igény a keresleti oldalon, a munkaerő- és a kapacitáshiány azonban a kínálatot visszafoghatja.Összességében azonban az idén az építőiparban és a lakásépítéseknél is komoly növekedésre van kilátás.