A pénzünk itt sokat gyarapodhat az idén
InterjúAz aranynál tavaly éves szinten közel 30 százalékos volt az árfolyam-emelkedés. A pozitív tendencia pedig idén is kitarthat - mondta el a növekedés.hu-nak Muhi Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője, akivel az idei gazdasági kilátásokról beszéltünk.
A Budapesti Értéktőzsdén újabban egymást érik a rekordok. Ez minek köszönhető?
A sorozatos új csúcsok alapvetően annak köszönhetőek, hogy az elmúlt hónapokban két nagyvállalat, az OTP és a Magyar Telekom részvényei is szárnyaltak. Az elmúlt időszakban eleve fontos változások történtek a reálgazdasági fundamentumokban. Az egyik ilyen, hogy megemelkedek a nemzetközi és magyar hozamok, és ezzel együtt a magyar bankközi kamatok is. Ez pedig általában egy kedvezőbb fundamentuma a bankpapíroknak, így köztük az OTP-nek, ami korábban is egy rendkívül olcsón adott papír volt. Épp így a Magyar Telekomnál is elmondható, hogy a részvényeik elképesztően alulárazottak voltak.
A felmérések alapján a vállalati hangulat jelenleg nem túl jó. 2025-ben jöhet pozitív változás?
Jelentős pozitív változással nem számolunk. Azt látni kell, hogy az európai gazdaságot strukturális tényezők hátráltatják. Ide tartoznak a viszonylag magas energiaárak, illetve a Kínából érkező autóipari terjeszkedés, ami kikezdte Európa vezető szerepét ebben az iparágban. Ezekben rövid távon aligha lesz változás. Esetleg az alacsony bázisok miatt lehet egy picit jobb növekedés a vártakhoz képest.
Az előrejelzésükben 2025-re 2,2 százalékos magyar GDP növekedéssel számolnak. Mi lesz ezzel a mutatóval, ha Trump kiveti Európára a beígért vámokat?
Az amerikai gazdaságpolitika Trump megválasztásával kevésbé kiszámítható irányt vett. Most még nehéz azzal kalkulálni, hogy az újraválasztott elnöknek milyen hatása lesz a világgazdaságra, mivel még nem körvonalazódott, hogy mit és hogyan fog megvalósítani a korábbi ígéreteiből.
Mindenesetre, ha jönnek a magas vámok akkor az nyilván szembeszélt jelentene a magyar gazdaságnak.
Muhi Gergely, vezető elemző Fotó: Equilor Zrt.
Arra számítunk, hogy a régi-új elnök beiktatását követően szinte azonnal megkezdődhetnek a tárgyalások a vámokról Kínával és az Európai Unióval, de akár más országokkal is, és elsősorban a nemzetbiztonsági szempontból kritikusnak ítélt ágazatokban – vagyis a védelmi szektorban, az orvosi felszereléseknél és az energiaiparnál - érkezhet új vámpolitika.
Forrás: Bloomberg, Európai Bizottság, Equilor
Idén a fogyasztáson túl mi hajthatja még a magyar gazdaságot?
A fogyasztás mellett az agrárszektorban lévő alacsony bázis és az új gyártói kapacitások is segíthetik a növekedést.
A forint-árfolyam gyengülése megállhat?
Amennyiben tartósan a mostani szinten ragad az árfolyam, az több mint 1 százalékkal növelheti meg az inflációt. Viszont a forint rövidtávon túl gyorsan gyengült. Tavasszal korrigálhat az árfolyam, bár utána ismét lassú gyengülésre számítunk. Az év végén 420 forint körül alakulhat az euró árfolyama, az átlagos infláció 2025-ben pedig 4 százalékos lehet.
Azoknak, akik jó helyet keresnek a pénzüknek: aranyba érdemes fektetni?
A befektetési arany remek évet zárt tavaly: 40 alkalommal döntött új rekordot a nap végi záróár. Éves szinten közel 30 százalékos volt az árfolyam-emelkedés. A pozitív tendencia idén is kitarthat. Már csak azért is, mert a korábbi várakozásokkal ellentétben a Bitcoin nem vette át a szerepét tartalék és menekülő eszközként. A geopolitikai helyzet pedig továbbra is segíti az árfolyam emelkedését.