BALOG ÁDÁM: A MAGYAR GAZDASÁG TŐKEELLÁTOTTSÁGÁT IS JAVÍTANI KELL
InterjúA kereskedelmi banki finanszírozás mellett a magyar gazdaság tőkeellátottságát is javítani kell - hangsúlyozta Balog Ádám, az MKB Bank vezérigazgatója a Trend FM Nap vendége című műsorában. Közben a vezető bankár a hazai adórendszer átalakításában is lát mozgásteret. Személy szerint pedig örülne, ha csökkennének a pénzintézetek terhei.
Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI
Vezető bankárként mit vár az újonnan felálló kormány gazdaságpolitikájától? Például sok bankár szorgalmazza a speciális bankadó megszűntét, továbbá a tranzakciós illetéknek az újrakalibrálását. Ön is?
Természetesen, mint bankvezető az ember örül annak, hogyha kisebbek az adóterhei, de én alapvetően nem így közelíteném meg ezt a kérdést, hanem úgy, hogy általában mire is van szüksége egy banknak a gazdaságban. Stabilitásra van szüksége és kiszámítható növekedésre - azt várom, hogy a gazdaságpolitikától, hogy ezeket továbbra is tartsa fent. Hogy ezekhez milyen eszközökre van szüksége és ebben mondjuk, hogy egy bankadó csökkentés vagy egy tranzakciós illeték átstrukturálás segít-e, az egy második kérdés, személy szerint úgy gondolom, hogy a tranzakciós illetékhez lehet, hogy érdemes lenne hozzányúlni, megvizsgálni, hogy hogyan lehetne hatékonyabban szolgálni ezzel az eszközzel a tranzakciókat és hogyan lehetne az aktuális fejleményeket figyelembe venni. A digitalizációban óriási lépések történtek az elmúlt évben, ez nyilván a banki tranzakciós hatással van, ebből lehetnek következmények például az adónemre is. A 2010-es kormányváltást követően, korábbi munkahelyén az NGM-ben tevékeny részt vállalt az egykulcsos személyi jövedelemadó rendszer bevezetésében. Milyen mozgástér van az adórendszer további átalakítása kapcsán?
Az egy egészen más, nagyon időszak volt gazdasági szempontból. Akkor a feladat az volt, hogy úgy strukturáljuk át az adórendszert, hogy áthelyezzük az indirekt adókra a súlyt a közvetlen adókról, de adóbevételt ne veszítsünk, hiszen az nagyon fontos volt, hogy a költségvetés egyensúlya azokban az években is megmaradt. Ez az egyik legnagyobb érdeme az azóta eltelt éveknek is, s ezt a hitelminősítő intézetek is mindig nagyon-nagyon kiemelik és elismerik. Úgy gondolom, hogy ez egy jó döntés volt akkor és pozitív hatással bírt a gazdaságra, hiszen nem terhelte meg a gazdasági döntéseket egy torz adórendszer. Most egy más időszak van: a jó éveket írjuk. Arra készülünk fel, hogy jöhetnek nehezebb időszakok. Ami pedig az adórendszer átalakítását illeti: lehet még folytatni a közvetlen adók csökkentését, azok mindig torzabb hatással bírnak a gazdasági döntésekre és nem annyira erősítik akár a gazdaság fehérítését vagy a vállalkozóréteg tőkésedését is korlátozni tudják. A járulékcsökkentéseknek pozitív hatásuk volt a költségvetésre is, hiszen több pénz áramlott be a büdzsébe,mint korábban. Óvatos, de további lépéseket én még nem tartanék kizárhatónak.