Tálas: „Ukrajna elveszett már Oroszország számára. Nem fogják tudni megtartani”

Interjú2022. márc. 4.Devecsai János

Ez a háború egy roppant meghatározó közös élménye lehet a modern ukrán társadalomnak. Ezután roppant nehéz lesz egy orosz-barát rezsimet fenntartani - mondta el Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének a vezetője.

Az orosz-ukrán háború kapcsán egyelőre csak a fenyegetőzések szintjén, de már az atomháború is felmerült. Mekkora az esély, hogy idáig fajulhat a helyzet?

Semmi. Szerintem Vlagyimir Putyin is pontosan tudja, hogy az atomfegyver elrettentésre való, és nem arra, hogy bevessék. Elég szomorú, hogy az orosz elnök ide jutott, hogy már nincs más az eszköztárában és az atomot kell emlegetnie.

Mi lehet most az orosz cél?

Továbbra is változatlan. El akarják foglalni Kijevet és meg akarják buktatni a mostani rezsimet vagyis a Zelenszkij-féle vezetést. Csakhogy az orosz haderő egy csomó problémával küzd. Logisztikai és utánpótlás gondjaik is vannak. Ráadásul a hadseregük morális állapota sem a legjobb.

Ugyanis valószínűsíthető, hogy akik most ott vannak, eredetileg nem gondolták, hogy háborúba fognak menni.

Hogy pontosan mit fognak csinálni, azzal sejthetően a tisztek egy része se volt teljesen tisztában. Több hír is van, amelyből az derül ki, hogy az orosz katonák azt hitték, Ukrajnában örömünneppel fogják őket fogadni.

Ez nem kedvez a katonai fellépésnek, ami látszik az előrenyomulás lassúságán. Az oroszok eleve alulbecsülték az ukrán ellenállást, és felülértékelték a saját haderejüket.

Ukrajna akár meg is nyerheti ezt a háborút?

Nem, a háborút semmiféleképpen. Ha Oroszország úgy dönt, hogy el fogja foglalni Kijevet, akkor ezt minden bizonnyal meg is fogják tenni. Az ukránoknak abban az esetben van esélyük, ha Putyin úgy dönt, hogy nem eszkalálja tovább a konfliktust.

Viszont azt is látni kell, hogy az orosz sereg túl sok eredményt egyelőre nem tud felmutatni.

A háború hatodik napján egyetlen nagyváros sincs a kezükön, és Kijevet még körbezárni sem tudták teljesen. (szerk - Az interjú március 2-án, szerdán lett felvéve) Pedig a veszteségeik már most is magasak. Az orosz vezetés úgy gondolom, hogy kicsit ideges és valószínűleg azon dilemmázik, hogy most mi legyen a következő lépés. Ami lehet akár katonai terror is.

Bár a háborút nem nyerheti meg Ukrajna, viszont az Ukrajnáért folytatott küzdelmet - amelynek a mostani háború csak egy része - Oroszország szerintem el fogja veszteni.

Azért mert nem fogják tudni megtartani?

Igen. A modern háborúknál is azt láttuk, Irakban és Afganisztánban is, hogy nem is a háború megnyerése a legfőbb kihívás, hanem a béke fenntartása. Ez a háború egy roppant meghatározó közös élménye lehet a modern ukrán társadalomnak.

Moszkva ezután megpróbálkozhat egy orosz-barát rezsim felállításával, de ennek a fenntartása roppant nehéz lesz.

Azt gondolom, hogy lesz az ukrán társadalomnak egy olyan része, amelyik a továbbiakban nem csak a passzív, hanem az aktív ellenállásból is ki fogja venni a részét, és megkeseríthetik részben az esetleges leendő Moszkva-barát hatalomnak és az oroszoknak a helyzetét, már amennyiben úgy döntenek, hogy legalább egy részét megszállják az országnak.

Ilyen értelemben Ukrajna szerintem elveszett már Oroszország számára.

Most úgy tűnik, hogy Fehéroroszország is csatlakozik a háborúhoz. Ez milyen hatással lehet a harcokra?

Annak, ha nyíltan belépnek a konfliktusba elsősorban politikai jelentősége lenne.

A fehérorosz sereg nem túlzottan képzett. Az eszközeik túlnyomó részt a szovjet időkből származnak. Nem hiszem, hogy lényeges hozzáadott értéket tudnának képviselni ebben a háborúban. Egyedül a belbiztonsági erőiket mondhatjuk „fejlettnek”, amelyek elég durván és kegyetlenül tudnak fellépni, de azokat meg aligha tudják most nélkülözni.

Mindennek ráadásul van egy olyan olvasata is, hogy ha Moszkva rászorul a fehéroroszok segítségére, akkor az azért kifelé nem mutat jól.