Trump mögött nagyobb tömeg állhat, mint gondolták - tévedhettek a korábbi mérések

Interjú2024. szept. 10.D.J.

Az úgynevezett csatatér államokban csupán két-három százalékos az eltérés a két jelölt támogatottsága között. Pont ezekben az államokban 2016-ban és 2020-ban Trumpot 3-4 százalékkal alul mérték. Mindebből persze nem következik, hogy a közvélemény-kutatók most is tévednek. De lehetséges, hogy Trump valójában jobban áll annál, mint amit a számok mutatnak - mondta el a növekedés.hu-nak Magyarics Tamás, korábbi nagykövet, az ELTE professor emeritusa.

Nemrég Dick Cheney, aki korábban republikánus színekben volt amerikai alelnök, bejelentette, hogy az őszi elnökválasztáson nem Trumpot, hanem demokrata kihívóját Kamala Harrist támogatja. Számít ez a választók szemében?

Nem igazán. Már rég volt az az idő, amikor Cheney meghatározó politikusnak számított, hisz 2009-ig volt alelnök. Ráadásul a megítélése se volt a legjobb, főleg a demokraták körében.

A republikánusok között többen is vannak, akik Trump ellen szólaltak fel, nem csak most, hanem már a korábbi választásokon is.

Emiatt jött létre a Lincoln Projekt is annak idején. Főleg a neokonzervatívok azok, akik szeretnék más irányba vinni a Republikánus Pártot, már csak azért is, mert pont mint a demokraták, hisznek a „demokrácia exportjában”, még ha a részletek tekintetében nem is mindenben értenek egyet.

Még 2016-ban Trump népszerűségét rendre alul mérték. Most, hogy a két jelölt támogatottsága fej-fej mellett van, lehet hasonló meglepetés?

Elképzelhető. Az úgynevezett csatatér államokban egyébként is csupán két-három százalékos az eltérés a két jelölt támogatottsága között.

Pont ezekben az államokban 2016-ban és 2020-ban Trumpot 3-4 százalékkal alul mérték. Mindebből persze nem következik, hogy a közvélemény-kutatók most is tévednek.

De lehetséges, hogy Trump valójában jobban áll annál, mint amit a számok mutatnak.

Trump nemrég viszonylag hosszan beszélt a szexuális zaklatási ügyekről, melyek vele kapcsolatban felmerültek. Ez árthat az esélyeinek?

Eddig úgy tűnt, hogy nem nagyon árt az esélyeinek. Eleve ma már nem csak a republikánus választók, hanem jó pár demokrata is úgy gondolja, hogy a Trump ellen felhozott vádak jelentős része politikailag motivált. Másrészt Trump-ügyeiben úgy tűnik a kijelölt bírók nem hajlandók arra, hogy az ügyeket a választás előtt kiélezzék, és napirendre tűzzék.

Most a kampányfinisben mi számít az amerikai választóknak igazán?

A felmérések szerint az embereket főleg a gazdasági helyzetük, a bevándorlás, a közbiztonság, az infláció és a benzinárak érdeklik igazán, no meg az abortusz kérdése.

Ez utóbbi az egyetlen olyan nagy politikai téma, amelyben a többség a demokraták felé húz, a többinél a republikánusokat szokták erősebbnek tartani.

Emellett persze sokan vannak mindkét oldalon, akik úgymond „befogott orral” szavaznak a saját jelöltjükre. A demokrata oldalon például Bernie Sanders azt mondta, hogy Harris elárulta a progresszíveket. Szerinte több kérdésben 180 fokos fordulatot vett az elnökjelölt véleménye és inkább pragmatikusabb álláspontot vett fel csak azért, hogy megnyerhesse a választásokat.

Jó páran érzelmi alapon szavaznak. A személyi szimpátián is múlhat, hogy végül kinek a neve mellé húzzák be az X-et.

Számít, hogy a felmérések alapján a szavazók döntő többsége, mintegy 90 százaléka úgy nyilatkozott, hogy Trumpról már „mindent tud”, míg Harrisről csak két-harmad mondta el ugyanezt. Mivel őt kevésbé ismerik, sok múlhat azon is, hogy milyen arcát mutatja, például, a ma esti vita során.