Volánbusz-vezér: A visszaesés több mint 80 százalékos volt
InterjúVannak fejlesztések, amelyeket végig tudunk vinni az eredeti tervek szerint. Ilyen például az autóbusz-csereprogram. Más beruházásokat, így például az üzemek felújítását és modernizálását viszont át kellett ütemeznünk - mondta el a növekedés.hu-nak Dávid Ilona, a Volánbusz Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Hogy érintette a Volánbuszt a koronavírus? Mekkora visszaesést okozott a járvány?
A kijárási korlátozásokat szerencsére a lakosság komolyan vette. Az emberek betartották az előírásokat. Ez persze azzal járt, hogy az utasaink túlnyomó részét ideiglenesen elvesztettük. A visszaesés március és április hónapban több mint 80 százalékos volt. Ez a csökkenés több milliárd forintos bevételkiesést okozott.
A kapacitásunkat viszont ebben a különleges helyzetben is csak kis mértékben: 10 százalékkal csökkentettük.
Mennyit javult a helyzet az elmúlt egy hónapban?
Májusban már beindult a visszarendeződés. De az utasok száma még mindig nem éri el a tavalyi szintet, ami részben annak köszönhető, hogy megmaradt a digitális tanrend, vagyis az iskolai oktatás még nem indult újra. Úgy látjuk, hogy nyáron további növekedésre lehet számítani, de valószínűleg így se fogjuk elérni a 2019-es számainkat. Hogy mi lesz ősszel, az még sok mindentől függ.
Kérdés hogy ki fognak-e nyitni az iskolák, illetve hogy lesz-e második hulláma a járványnak.
Van olyan intézkedés, amelyet a koronavírus miatt vezettek be és a járvány után is meg akarnak tartani?
Igen, például az egészségügyi krízis miatt gyakrabban és fokozottan fertőtlenítettük az autóbuszainkat, és ehhez igénybe vettünk egy ózonos technológiát.
A módszer hatékonysága annyira meggyőző volt, hogy saját fertőtlenítőgépeket szereztünk be, így a járvány elmúltával is folyamatosan biztosíthatjuk járműveinken a megfelelő higiénés körülményeket.
A mobil alkalmazáson keresztül elérhető készpénzmentes jegyértékesítés bevezetése is sikeres volt, ezért természetesen ez is elérhető lesz a járvány után is, sőt folyamatosan bővítjük az elérhető termékek körét.
Dávid Ilona, az Utazz velünk biztonságban című kampányát bemutató budapesti rendezvényen. MTI fotó: Koszticsák Szilárd
Nyilván a krízis miatt az irodai dolgozók kénytelenek voltak otthonról dolgozni. A home office szerepe esetleg a jövőben változni fog a társaságnál?
Vannak olyan adminisztratív munkakörök, amelyeknél lehetséges, hogy a kollégák hosszútávon is otthonról dolgozzanak.
Hogy érintette a Volánbusz beruházásait a mostani válság?
A jelentős bevétel kiesésünk miatt sok mindent újra kellett gondolnunk az utóbbi hónapokban. Vannak fejlesztések, amelyeket végig tudunk vinni az eredeti tervek szerint. Ilyen például az autóbusz-csereprogram.
Más beruházásokat, így például az üzemek felújítását és modernizálását viszont át kellett ütemeznünk.