Búcsú Kopátsy Sándortól
MAGMiért is ne vennénk úgy búcsút a 20. század második felének, valamint századunk elejének egyik legkitűnőbb magyar gondolkodójától és társadalomtudósától, hogy összegezzük a kárpát-medencei magyarok számára hagyott üzenetét?
Tegyük ezt Kopátsy írásainak szellemében, a francia Annales történész iskola stílusában.
- A protestantizmusnak és Max Webernek van igaza: minden a munka!
- A magyarságnak Nyugat felé kell hajóznia, a polgárosodás és társadalmi felemelkedés a magyar út, nem az új feudalizmus és a dzsentri világ újjászületése.
- Európában a puritán protestánsok és a katolikusok is felemelkedtek. Minden nép sikert ért el, amelyik munkára, megtakarításra és tőkefelhalmozásra építette az életét. Lehetséges a magyar felzárkózás a Nyugathoz, mert individuális értékrendű nép vagyunk.
- Kína újkori felemelkedése az emberi történelem legnagyobb eseménye és ígérete.
- Egy ember értékét a tehetség és az erkölcs szorzata adja. Lehet valaki nagyon tehetséges, ha elromlik az erkölcse –saját anyagi, hatalmi érdekét a nemzet fölé emeli, egy ideológia alapján szembe megy a közösség értékeivel - akkor emberi értéke negatív lesz.
- Egy társadalom, ország értékét a tehetség, erkölcs és a természet szorzata adja. A természet óvása, okos kiaknázása egy igazi korai zöld gondolat az európai szellem világában.
- A fogyasztói társadalom világában élünk. Elsősorban a tudás bővítése, a tehetségek kibontása, a fogyasztók értékrendje határozza meg a gazdaság sikerességét, szemben a földre, nyersanyagokra és tőkére épülő gazdasággal.
- A gazdasági növekedés kultúra-alapú. Elsősorban a szorgalom, tanulás, tisztaság, rend, mások megbecsülése és segítése, a kultúra teljessége a GDP/GNI/GNP növekedés forrása.
- Az állam korában élünk. Az állami intézmények bővíthetik azokat a szellemi, kulturális és egészségügyi forrásokat, amelyeket a piac használ.
- A vállalkozás korában élünk. A fogyasztói társadalom egyre sokrétűbb termékek és főként szolgáltatások kínálatát igényli, ezt az egyéni vállalkozószellem gazdagsága és sokrétűsége képes teljesíteni.
- A magyarok szorgalmasok, a családi gyarapodás áll értékrendjük középpontjában. Erre kell építeni a politikát és a gazdaságpolitikát.
- A rendszerváltás legnagyobb bűne, hogy engedte közel másfélmillió munkahely megszűnését.
- A magyar privatizáció legnagyobb tévedése az energetikai szektor külföldi tulajdonba adása volt.
- A liberális/neoliberális gondolat legnagyobb hibája, hogy mindent a piacra bízna, leépítené az államot, ezzel egy kicsi és gazdag vezető réteg jön létre, miközben a társadalom többsége leszakad.
- Az elmúlt 30 év magyar gazdaságtörténetének legnagyobb bűne a falu és a mezőgazdaság elhanyagolása.
- Az elmúlt 30 év legnagyobb kihagyott lehetősége /az első Otthonteremtési program kivételével/ az, hogy a mindenkori kormányok nem ismerték fel a 40 ezer új otthon építésének társadalmi-gazdasági fontosságát.
Kopátsy kedvenc aforizmájával búcsúzom:
Egy vezető ne a nép előtt, hanem az élén járjon.