Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Egyre többen vesznek befektetési jegyeket és állampapírokat, nőtt a devizabetétek aránya

Pénzügy2023. feb. 20.Növekedés.hu

A háztartások pénzügyi eszközei közül a negyedik negyedévben tranzakcióból eredően kiemelkedő mértékben nőttek a befektetési jegyek és a hazai állampapírok, jelentős mértékben növekedtek a devizabetétek és a külföldi értékpapírok, ugyanakkor kiemelkedően csökkentek a forint betétek - olvasható az MNB tájékoztatójában.

Csökkent az államadósság-GDP arány

A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási képessége 2022-ben a GDP -6,3 százalékát tette ki (-4223 milliárd forintot), az Eximbank egyenlegét is figyelembe véve a nettó finanszírozási képesség a GDP -6,1 százaléka volt (-4093 milliárd forint) - derül ki a Magyar Nemzeti Bank által ma közölt pénzügyi számlák adataiból.

Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 70,6 százalékát érte el 2022 végén (47296 milliárd forintot). Az Eximbank adósságát is figyelembe véve a szektor adóssága a GDP 72,9 százaléka volt (48840 milliárd forint). Az előzetes adatok szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége 2022-ben a GDP 3,9 százaléka volt (2640 milliárd forint).

Államháztartás

Az államháztartás nettó finanszírozási képessége 2022 negyedik negyedévében a negyedéves GDP -13,4 százalékát tette ki (-2566 milliárd forintot). Az államháztartás alszektorai közül a központi kormányzat nettó finanszírozási képessége -2701 milliárd forint, a helyi önkormányzatoké -126 milliárd forint, a társadalombiztosítási alapoké pedig 262 milliárd forint volt.

Kisebb mértékben ugyan, de mérséklődött a nyújtott hitelek állománya is, miközben az államháztartás egyéb követelései tranzakcióból kifolyólag növekedtek. Az államháztartás kötelezettségei közül a negyedév során tranzakcióból kifolyólag mind a rövid, mind a hosszú lejáratú értékpapírok terén növekedés mutatkozott.

A kincstárjegyek esetében a háztartások nettó vásárlásai játszottak jelentősebb szerepet, míg az államkötvényeknél a külföld kiugró mértékű vásárlását a pénzügyi vállalatok nettó eladása részben ellentételezte.

Az államháztartás hiteltartozásai az előző negyedévinél lényegesen kisebb mértékben növekedtek tranzakcióból kifolyólag, mivel a pénzügyi vállalatok nettó hitelnyújtása lényegesen elmaradt az előző negyedévitől, amit a külfölddel szembeni hitelállomány tranzakcióból fakadó csökkenése kísért. Az egyéb kötelezettségek közül növekedtek az adótartozások és az európai uniós támogatásokkal kapcsolatos kötelezettségek, miközben a szállítói tartozások jelentősen csökkentek.

Háztartások

A háztartások nettó finanszírozási képessége 2022 negyedik negyedévében a negyedéves GDP 3,3 százalékát tette ki (641 milliárd forintot). A háztartások nem konszolidált pénzügyi eszközeinek állománya 2022 negyedik negyedévének végén a GDP 125,3 százalékát, a kötelezettségei a GDP 21,5 százalékát tették ki, így a nettó pénzügyi vagyonuk a GDP 103,7 százalékát érte el. A háztartások pénzügyi eszközei közül a negyedik negyedévben tranzakcióból eredően kiemelkedő mértékben nőttek a befektetési jegyek és a hazai állampapírok, jelentős mértékben növekedtek a devizabetétek és a külföldi értékpapírok, ugyanakkor kiemelkedően csökkentek a forint betétek és jelentősen az egyéb követelések.

A háztartások kötelezettségeit tekintve tranzakcióból adódóan jelentősen bővültek az egyéb kötelezettségek, kisebb mértékben a forint fogyasztási és ingatlanhitelek.