Erste: javult az eredmény, visszaestek az új hitelek az első félévben
PénzügyAz Erste az egy évvel korábbinál lényegesen jobb eredménnyel zárta az idei első félévet, az egyszeri hatások miatt is növekvő működési bevételeknek és csökkenő működési kiadásoknak köszönhetően. Az eremény 46,7 milliárd forint lett, a tavalyi 4,4 milliárd, 2021-es 31,7 milliárd forint után. A hitelezés azonban erőteljesen visszaesett.
Jelasity Radovan az Erste elnök-vezérigazgatója a bank sajtótájékoztatóján kiemelte, a működési bevételek az első félévében – a nemzetközi könyvviteli szabványok szerint (IFRS) készített kimutatás alapján – 46,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi adatot.
Az emelkedés hátterében a díj- és jutalékbevételek közel 16%-os növekedése mellett a támogatott hitelek átértékelődése áll, amely a kamatkörnyezet jelentős változása miatt tavaly csökkentette (-13,9 milliárd), míg idén jelentősen növelte (+19,7 milliárd) a működési bevételeket.
A működéssel kapcsolatos kiadások 8,1 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához képest,
főként egyszeri hatás, a Sberbankhoz kapcsolódó OBA-befizetés miatt, amely tavaly növelte, míg idén, a visszatérítés révén mérsékelte a költségeket.
Az Erste működési eredménye így jelentősen, 93,6 milliárd forintra nőtt az egy évvel korábbi 44 milliárd forintról. A költség/bevétel arány június végére 34,6 százalékra csökkent a tavalyi 55,1 százalékról.
Az adózás utáni nyereség most 46,7 milliárd forint lett, míg 2022 első félévét még 4,4 milliárd forint profittal zárta a bank.
Az ügyfélhitelek és kötvények állománya június végén 10,4 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál.
Az új finanszírozás volumene ugyanakkor 39 százalékkal maradt el 2022 első félévének teljesítményétől. Az NPL-ráta 2,8 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 3,3 százalékról.
A teljes lakossági hitelállomány 2 százalékkal nőtt éves összevetésben, az új kihelyezések értéke azonban az idei első félévben 34,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, elsősorban a jelzáloghitelek iránti kereslet visszaesése miatt - mondta Harmati László, a bank vezérigazgató-helyettese.
Az új lakáshitelek folyósítása 57 százalékkal esett vissza a 2022-es eredményhez képest.
A fogyasztási típusú hiteleknél a kihelyezés összességében 16 százalékkal csökkent.
Ezen belül a személyi kölcsönök esetében 10 százalékkal, míg a Babaváró hitel iránt 43 százalékkal csökkent a kereslet az egy évvel korábbihoz képest. A kisvállalkozók esetében az új folyósítás 20 százalékkal nőtt éves összevetésben.
A lakáshitel piacon a második fél évben sem számítanak nagy fellendülésre, a Babaváró hitelnél ugyanakkor a korábbiakban bejelentett változások miatt várható egy nagyobb roham az év vége felé.
A magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – június végére 4960 milliárd forintra nőtt, 7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A megtakarításokon belül a befektetések aránya 68 százalék volt - mondta Cselovszky Róbert, a bank vezérigazgató-helyettese.
A vállalati területen a kötvény- és a hitelállomány együttesen 20 százalékkal nőtt egy év alatt, és június végén meghaladta a 1146 milliárd forintot. A kis- és középvállalkozásoknál a hitel- és kötvényállomány 21 százalékkal gyarapodott, a kereskedelmi célú ingatlanoknál 9 százalékkal csökkent, míg a nagyvállalatok és önkormányzatok esetében 55 százalékkal nőtt 2022 első félévéhez képest.
Ugyanakkor az egy évvel korábbinál jóval magasabb kamatkörnyezetben a cégek megfontoltabban nyúlnak külső forráshoz. Az első félévben ezért az új kötvények és hitelek volumene 43 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.