Felpörgött a hitelkártyahasználat, de az ismerethiány visszafoghatja a gyors növekedést
PénzügyMagyarországon a felnőtt lakosság valamivel több mint egynegyedének van jelenleg hitelkártyája és 4 százalékra tehető azoknak az aránya, akik most tervezik a beszerzését. A statisztikák szerint a vásárlások száma és értéke kisebb hullámzásokkal folyamatosan növekszik, miközben a hitelkártyabirtokosok egyre tudatosabban keresik és használják ki ezzel a fizetőeszközzel járó előnyöket. Az OTP Bank megrendelésére készült felmérés eredményéből az is kiderül, hogy a hitelkártya használatával kapcsolatos félelmek, aggodalmak hátterében sok esetben az ismerethiány áll.
A hitelkártyával rendelkezők 43 százaléka tudatosan keresi, követi a vásárlások után járó exkluzív pénzvisszatérítési lehetőségeket, akciókat, a többségük azonban hajlamos erről megfeledkezni vagy nem is tud róla, így nem él a felkínált előnyökkel, derül ki az OTP Bank megbízásából készült reprezentatív felmérés eredményeiből[1]. Sokan közülük csak a vásárlás után döbbennek rá, hogy lemaradtak valamiről. Mindez arra utal, hogy a válaszadók többsége, de még fizetőeszközt használók egy része sem ismeri minden részletében a hitelkártya használattal járó lehetőségeket. Azzal a felmérésben részt vevők fele van tisztában, hogy szabadon költhet a rendelkezésére álló hitelkeretből, azt azonban már csak a harmaduk tudja, hogy a hitelkártya használata biztonságos, a költések nyomon követhetőek, és mindössze a negyedük értesült arról, hogy meghatározott feltételekkel kamatmentesen költheti a bank pénzét és időszakosan pénzvisszatérítést is kaphat a vásárlásai összegéből.
A kutatás alapján a résztvevők legnagyobb félelme a hitelkártya kapcsán a magas kamat (melyet gyakran a THM-mel tévesztenek össze), 29 százalékuk osztja ezt a véleményt. Azt már sokszor figyelmen kívül hagyják, hogy a hitelkártya használat csak abban az esetben jár kamatterheléssel, ha kézpénzt vesz fel a kártyabirtokos illetve tartozását nem teljes egészében, avagy nem határidőig fizeti vissza. A válaszadók negyede pedig attól tart, hogy hajlamossá válna többet költeni, mint amennyit megengedhetne magának, így könnyen adósságcsapdába kerülhet.
A kutatás megerősíti, hogy továbbra is kiemelt figyelmet kell fordítanunk a hitelkártya használattal kapcsolatos ismeretek átadásában, a válaszadók fele ugyanis a bankok tájékoztatási felületein szerzi be a szükséges információkat, több mint egyharmaduk azonban nem használ semmilyen forrást, ami segítené az eligazodásban. Azt örömmel látjuk, hogy a hitelkártya előnyei közül azzal a két fő üzenettel, hogy akár 45 napig kamatmentesen, szabadon használhatja a bank pénzét és még visszatérítést is kaphat a vásárlások összegéből a megkérdezettek jelentős része tisztában van
mondja Szabó István, az OTP Bank lakossági hiteltermékek üzletfejlesztéséért felelős vezetője.
Egyre többször költenek egyre több pénzt a hitelkártyás ügyfelek
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) negyedéves bontásban teszi közzé jelentését a hazai kibocsátású hitelkártyákkal itthon és külföldön lebonyolított tranzakciókról. A legfrissebb, 2022 utolsó három hónapjának adatait összegző beszámoló[2] szerint a tavalyi első negyedévhez viszonyítva jelentősen nőtt a forgalom. A belföldi és a külföldi fizetések összesített száma 29 millióról 34,6 millióra, értéke pedig 252 milliárd forintról 333 milliárdra emelkedett.
Az OTP Bank összegzése szerint a magas infláció hatására idén januárban és februárban jelentősen, 35 százalékkal megugrottak a hitelkártyás költések a megelőző év azonos időszakához képest. Abban nincs változás, hogy 2022-höz hasonlóan 2023-ban is az élelmiszerboltokban fizettek a legtöbben hitelkártyával. A költések átlagos összege azonban emelkedett, tavaly csak megközelítette, idén viszont meghaladta a 9000 forintot.