Mégsincs vége a bankpániknak? Zuhannak Európa egyik legnagyobb bankjának a részvényei
PénzügyÉppen elült a Credit Suisse bankkal kapcsolatos pánik, ma a Deutsche Bank részvényei vesztenek értékükből, délelőtt már 12 százalékos veszteség alakult ki. A háttérben a kamatemelések és a vártnál rosszabb feldolgozóipari európai beszerzési menedzser indexek is állnak. Az OTP részvények ára ismét 10 ezer forint alá került.
Folytatódik a bizpnytalanság a tőzsdéken, a vezető nyugat-európai tőzsdék ma a bankokkal kapcsolatos aggodalmak és a feldolgozóipari beszerzési menedzser indexek vártnál rosszabb alakulása miatt vannak mínuszban.
A befektetők a Deutsche Bankra figyelnek, délelőtt már 12 százalékot vesztett értékéből a bankpapír, ami lehúzza a DAX indexet.
A Deutsche Bank a nyolcadik legnagyobb bank Európában, tavaly a sorrend a következő volt:
- HSBC Holdings PLC, brit
- BNP Paribas SA, francia
- Crédit Agricole Group, francia
- Barclays PLC, brit
- Banco Santander SA, spanyol
- Groupe BPCE, francia
- Société Générale SA, francia
- Deutsche Bank AG, német
- Intesa Sanpaolo SpA, olasz
- Lloyds Banking Group PLC, brit
Márciusban a Deutsche Bank részvényei az értékük negyedét már elvesztették, a részvények kockázati biztosításának ára emelkedett.
Pénteken délelőtt a legnagyobb mértékben - 5-8 százalékkal - a Commerzbank, a BNP Paribas, a Commerzbank, a Barclays, a Unicredit, a Standared Chartered és a Banco Santander részvényei estek.
A UBS - még a Credit Suisse felvásárlása előtt - a 12. helyen állt, a Credit Suisse pedig a 17. legnagyobb bank volt Európában tavaly.
A ma közölt francia és német beszerzési adatok is kedvezőtlen képet festenek az idei gazdasági kilátásokról, továbbá a jegybanki kamatemelések is lehúzzák a hangulatot. A héten kamatot emelt a Fed 5%), a Bank of England (4,25%), a svájci jegybank (1,5%) is, a múlt héten pedig az Európai Központi Bank is szigorított (3%).
Az elromlott befektetői hangulatban az OTP részvények ára ismét 10 ezer forint alá került, vagyis az Silicon Valley Bank és a Credit Suisse bankpánikok utáni enyhülés nyomán kialakult korrekció egy része eltűnt.
Az OTP vesztesége délig 4,6 százalék, a BUX index pedig 2 százalékot süllyedt.
A tőzsdéken a gazdasági növekedés lenullázódásával kapcsolatos félelmek is felerősödtek, ami - a banki aggodalmak mellett -a forintot is gyengíti, délben a forint-euró árfolyam a 390-es szinthez közelített.
Komoly tényező, hogy a Credit Suisse AT1-es kockázatos kötvénytulajdonosainak 17 milliárd dollár veszteséget kell lenyelniük, és a bankrendszerben még több hasonló, más bankokhoz köthető kockázatos kötvény van, mintegy 250 milliárd dollár értékben.A bizonytalanságot mutatja a banki részvényárak erős ingadozása: a UBS bank részvényei 6 százalékkal kerültek lejjebb péntek délig.
Az Egyesült Államokban folytatódik a bankok ellátása sürgősségi kölcsönökkel. Janet Yellen pénzügyminiszter csütörtöki bejelentése szerint amennyiben szükséges, további likviditást biztosítanak.
A befektetők az amerikai regionális bankokra figyelnek, felerősödtek az aggodalmak a kisebb bankok felé irányuló bizalom helyreállítását illetően.
Elemzők a stagflációs veszélyekre is felhívják a figyelmet: az USA gazdasági növekedés idén mindössze 0,4 százalék lesz, a Fed előrejelzése szerint az infláció 3,3 százalék lehet éves szinten.
Európában 0,8 százalékos GDP növekedés várható idén, miközben az infláció 6,4 százalék lehet éves szinten.