Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Nagyot nőtt egy év alatt a kínai milliárdosok száma

Siker2021. okt. 27.MTI

Nagyot nőtt egy év alatt a kínai dollármilliárdosok száma: idén 307-tel többen vannak, mint tavaly, és így 1185-en szerepelnek a sanghaji Hurum magazin által szerdán közzétett listán, amely a leggazdagabb kínaiakat rangsorolja.

Ez azt jelenti, hogy a világ második legnagyobb gazdaságának ma ötször annyi milliárdosa van, mint tíz évvel ezelőtt.

Kína leggazdagabb embere 2021-ben a Nongfu Spring palackozott ásványvizet gyártó cég alapítója lett, miközben az éveken át az első helyen álló Jack Ma, az Alibaba e-kereskedelmi óriásvállalat alapítója az ötödik helyre csúszott vissza.

A Nongfu Spring alapítójának, a 67 éves Csung San-sannak a vagyona idén 60,5 milliárd dollárra gyarapodott, miután tavaly tőzsdére bocsátotta ásványvízvállalata részvényeit, a Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise nevű, egészségügyi termékeket gyártó vállalatával pedig jelentős hasznot húzott a világjárvány miatt megnőtt keresletből.

Jack Ma vagyona ezzel szemben 36 százalékkal esett vissza 2020-hoz képest, így jelenleg 39,6 milliárd dollárra teszik.

Az Alibabára különösen nagy nyomás nehezedett azóta, hogy Ma tavaly októberben bírálta a kínai szabályozási környezetet. A cég pénzügyi leányvállalataként működő Ant csoport részvényeinek tőzsdei bevezetését novemberben két nappal az előtt függesztették fel a kínai hatóságok, hogy elindult volna a nyilvános kereskedés a papírokkal. A tervezett részvényjegyzés minden idők legnagyobb tőzsdei kibocsátása lett volna. Idén áprilisban pedig rekordösszegű - 18,2 milliárd jüanos (2,8 milliárd dollár) - büntetést szabott ki a kínai piacfelügyelet az Alibabára, amiért a vállalat a versenyszabályokat megsértve visszaélt monopolhelyzetével.

A kínai hatóságok az Alibaba mellett a technológiai szektor többi nagyvállalatával szemben is szigorúbb fellépést tanúsítottak az utóbbi időben. A Tencent technológiai óriáscég alapítójának, Pony Mának (kínai nevén Ma Hua-teng) a vagyona szintén csökkent, méghozzá 19 százalékkal a múlt évhez képest. Ma ezzel a tavaly elfoglalt második helyről a negyedik helyre csúszott vissza a Hurun-listán.

A ByteDance kínai technológiai vállalat 38 éves alapítója, Csang Ji-ming ezzel szemben felfelé kapaszkodott: 52,8 milliárd dolláros vagyonával a második lett 2021-ben. a ByteDance tulajdonában áll a TikTok nevű, népszerű videómegosztó közösségi alkalmazás, valamint Kínában használt verziója, a Douyin.

A Hurun kiemelte: idén fordult elő először, hogy a kínai gazdagok listájának első tíz helyezettje között nem szerepel a kínai ingatlanágazat egyetlen kiemelkedő alakja sem.

A kínai ingatlanpiacra az utóbbi időben rányomta bélyegét az ország második legnagyobb ingatlanfejlesztőjének, a China Evergrande csoportnak az eladósodása. A több mint 300 milliárd dollárnyi adósságot felhalmozó Evergrande alapítója, Hui Ka Yan (mandarin kínai nevén Hszü Csia-jin) a hetvenedik helyre csúszott vissza a listán a tavalyi, ötödik helyről, miután vagyona hetven százalékkal csökkent a vállalat nehézségei közepette. A Hurun Hui vagyonát 11,3 milliárd dollárra becsülte.