A főváros új arcát ismerheti meg - csak két kerékre kell pattanni
UtazásHa nem lesz túl hideg a két ünnep között és van egy jó meleg dzsekink, sapkánk és kesztyűnk, túrázzunk egyet Budapesten kerékpárral. Kiélvezve a gyér forgalmat és a megszokottnál sokkal tisztább levegőt, kényelmes tempóban tekerhetünk végig a városon a jól kiépített kerékpárutakon.
Egész nagy távolságokat lehet megtenni két keréken viszonylag rövid idő alatt, számos megállót beiktatva. Az alábbiakban, egy nagyjából tizennyolc kilométeres útvonal, amelyet kényelmes tempóban lehet teljesíteni, jobbra-balra (néha előre is) nézegetve.
A túra során számos UNESCO világörökség részét képező helyszín érintésével „turistáskodunk” a saját fővárosunkban.
Induljunk a Szilágyi Erzsébet fasortól, Raul Wallenberg 1987-ben emelt szobrától. A fiatal svéd diplomata 1944 júliusában a Budapesti Svéd Királyi Követségen megszervezte az embermentő osztályt. Tízezerszám mentette az zsidó üldözötteket.
A Szilágyi Erzsébet fasoron végig futó kerékpárúton guruljunk lefelé, a Városmajor mentén a Széll Kálmán teret érintve a Parlament irányába. A Kacsa utcánál megérkezünk le a Bem rakpartra. Innen mindkét irányba kijelölt kerékpárúton lehet haladni a rakparti úton, ami egyben az Eurovelo 6 nemzetközi kerékpáros túraútvonal budai szakasza. Innen forduljunk délre, a Lánchíd felé.
Egy rövid fotóra megállhatunk a Clark Ádám térnél, majd a Várkert Bazárnál. A Gellért-hegy mellett tekerjünk tovább a Szabadság-hídig. Keljünk is át a túloldalra Budapest legrövidebb hídján. (334 méter).
Iktassunk be egy rövid ebédszünetet a Bálna egyik teraszán vagy a Vásárcsarnok környékén. Élvezzük, a dunai panorámát, és azt, hogy kiszolgálnak bennünket a karácsonyi otthoni roham után.
Miután újra nyeregbe pattantunk és végig tekertünk a Budapest Corvinus Egyetem előtt, a Vásárcsarnok mellett, a Kecskeméti utcán át az ELTE Jogi kar épülete előtt egészen a Ferenciek teréig.
Haladjunk át a Kossuth Lajos, majd a Váci utcán. A Pilvax közön át (megidézve a márciusi ifjakat) vegyük az irányt a Dob utca, Wesselényi utca felé. A Dob utca sarkán integessünk a Doblo Borbárnak majd a Kadarkának, a Király utcában. (mert most ezekbe sem térünk be)
Kiérve az Andrássy útra, ismét megpihentünk ismét (kb. 2 kilométer megtétele után) a Nagymező utca környékén, a színházak árnyékában. Igyunk egy meleg teát vagy kávét! Forralt bort majd inkább a túra végén, amikor már leszálltunk a biciklinkről. A pesti Broadway-en, az Operettszínház előtt, a „Halhatatlan” színészlegendák lábnyomai között járkálhatunk és üdvözölhetjük a padon üldögélő Kálmán Imre zeneszerzőt vagy Hofi Gézát.
Kicsit visszafelé haladva nézzük meg az Operaház épületét, majd forduljunk meg az Oktogon felé. Innen végig az Andrássy úton haladhatunk (összesen közel két és fél kilométer hosszú sugárút) a Hősök teréig a szervízúton. Itt ez a hivatalos kerékpárút. Áthaladunk a százhuszonhárom méter átmérőjű Kodály köröndön, megcsodáltuk a szépséges villákat, palotákat.
A Hősök terére érve szálljunk le e kerékpárról és idézzük fel az egykori történelemórákat, sétáljunk végig a szobrok előtt. Ha van elég időnk akkor beiktathatjuk A Szépművészeti Múzeum vagy a Műcsarnok meglátogatását, majd tekerjünk tovább a Városligeti-tó és a Vajdahunyad vára felé.
A Vajdahunyad Vára Alpár Ignác építész alkotása, a Városligeti-tó Széchenyi-szigetén található, mely négy hídon keresztül érhető el. Az 1900-as évek elején épült, a gótikus erdélyi vajdahunyadi vár mintájára, erről kapta az elkészült épületcsoport a nevét.
A Városligeti Fasor felől tekerjünk be a szigetre, ahol bal oldalon megpillantottuk a csodaszép Jáki Kápolnát. A Vas-megyei Jáki Templom kapuzatának mása díszíti a templomot, azonban eredetitől eltérően a kápolna egytornyú.
Jobb oldalon található gróf Károlyi Sándor szobra (császári–királyi tábornagy, a szatmári béke aláírója). Tovább haladva, a mezőgazdaság Múzeum épületegyüttese és bejáratával szemben Anonymus (Béla király névtelen jegyzője) szobra következik.Visszafelé a Lendvay utcán induljunk az Andrássy úttal párhuzamosan, a Dózsa György út sarkán álló gyönyörű épület mellett, ami 1990 tavaszától a Fidesz székházaként működött. A 13-mas szám alatti Mautner Villa falán egy tábla, Gobbi Hilda nevével.
Az Ő kezdeményezésére alapították meg az épületben működő Ódry Árpád Színészotthont.
A Bajza utcánál visszatérthetünk az Andrássy útra és tekerjünk végig egészen a Bajcsy-Zsilinszky útig az elegáns üzletek mellett. A Szent István Bazilikától már visszafelé induljunk a Lánchídon át, végig a kerékpárúton.