Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A turisták még nem lepték el, pedig ennek az úticélnak a látnivalói egészen páratlanok

Utazás2025. ápr. 5.D.J.
A rovat támogatója:

Mivel nemrég nyílt meg az utazók előtt Szaúd-Arábia - ahol mostanság rendszeresen tartanak fontos diplomáciai találkozókat - egészen sajátos élményt kínál még a sokat látott turistáknak is.

A világ egyik leggazdagabb állama mostanság egyre gyakrabban szerepel a hírekben, mivel az Ukrajnát érintő tárgyalásokból már több is ebben az öbölmenti országban zajlott le. Ami főleg annak köszönhető, hogy az országot vezető koronaherceg az orosz és az amerikai elnökkel is jó viszonyt ápol.

A diplomáciai találkozókra rendszerint a Rijádban található Ritz-Carlton szállodában kerül sor

Ám a Közel-Kelet gyöngyszemét nem csak diplomatáknak érdemes felkeresniük. Bár sokáig elzárkózott a külvilágtól, 2019-ben az arab állam szélesre tárta kapuit a világ előtt: ekkor vezették be az általános turisztikai vízumot, amely megkönnyítette a külföldieknek a beutazást.Aki pedig útba ejtette, egészen mesés világra lelhetett Szaúd-Arábiában: hisz található itt több száz éves uralkodói központ, modern nagyváros, látványos sziklaszurdokok, de épp így felkereshető a világ legnagyobb oázisa is, amely két milliónál is több datolyapálmának ad otthont. Sőt, akadnak itt ókorban épült nagyszabású sírépítmények is, melyek felkerültek az UNESCO Világörökségi helyszínei közé.

A vályogtégla-építészetéről ismert Diriyah valaha a szaúdi királyi család otthona volt (Forrás: Shutterstock)

Persze okkal merül fel a kérdés, hogy például nőként érdemes-e felkeresni az országot? Mégicsak egy olyan államról beszélünk, ahol csak pár éve kaptak engedélyt a nők az autóvezetéshez és a nemek közti egyenlőség a mai napig nem tudott teljesen megvalósulni.

Nos, szerencsére az átlagemberek sokkal befogadóbbak, mint az ország jogrendszere: szinte meglepő mennyire barátságosak az idegenekkel szemben.Eleve: pont azért, hogy a turistáknak kedvezzenek a külföldieknél enyhitettek a helyi szabályozásokon. Így az utazóként érkező nőknek nem kötelező a muszlim abaya ruházat viselése és rájuk nem érvényes azaz előírás mely szerint nem beszélhetnek olyan férfival, aki nem a rokonuk.

Igazán a férfiaknak és a nőknek is az ajánlott, hogy öltözzenek szerényen, eltakarva a vállukat, ha pedig nadrágot viselnek, az érjen a térd alá, a ruházat pedig ne legyen testhez simuló.

A szaúdi Dzsidda az ország második legnagyobb városa (Forrás: Shutterstock)

Aki bérelt autóval vág neki az országnak, az viszonylag könnyen eligazodhat: hosszú egyenes utak jellemzik az úthálózatot, a szervízmegállókból jó pár akad, a táblák pedig a főutakon az arab mellett angol nyelvvel is el vannak látva. A jemeni határt érdemes kerülni, viszont ezt leszámítva a biztonság miatt nem kell aggódni.

Mivel itt a múlt és a jelen pompáját is szemügyre lehet venni, a főváros Rijád kihagyhatatlan úti cél az országba érkezőknek. A századfordulón épült Masmak-erőd például egyben múzeum is, amely bemutatja miként került sor Arábia meghódítására.

Masmak-erőd (Forrás: Shutterstock)

A közelben egy óriási tevepiacot is találni, de épp így a város közigazgatási határain belül fekszik a bámulatos vályogszerkezeteiről híres Diriyah is, amely annak idején az első szaúdi főváros volt.

A Madáin Szálih nevű ókori sírkomplexum egyik darabja (Forrás: Shutterstock)

A kihagyhatatlan néznivalók sorát gyarapítja a Bajda-hegység is, ahol több mint 1300 éves sziklarajzokat lehet megtekinteni és persze Medina városa is, ahol az első iszlám mecset is szemügyre vehető. De a több mint kézezer éves múltra tekintő Dzsiddát is érdemes felkeresni, amelynek a tengerpartja is álomszép.

Dzsidda egyik régi városkapuja

Mekka viszont tiltott terület: oda csak muszlimok mehetnek.

Mivel a turizmus még csak most bontogatja a szárnyait, a helyi utazást az teszi igazán különlegessé, hogy hiába a pompás látnivalók, sehol sem akadunk nagyobb tömegbe. Egyelőre.

Dzsidda történelmi központja (Forrás: Shutterstock)