Az európai főváros, amely annál is szebb, mint képzelné
UtazásVilághírű múzeumok, gyönyörűen karbanartott évszázados épületek, csodaszép parkok, széles sugárutak, vidám emberek, finom tapasok, borok és pezsgők várják a Spanyolország fővárosába látogató turistát.
A város tele van élettel, a tereken utcazenészek szórakoztatják a járókelőket, gyakran táncra perdülnek az emberek és este tíz órakor sorba kell állni az éttermek előtt, ha nem foglaltunk előre asztalt. A tipikus vendéglátóhelyeken, a tapas-bárokban, a piacokon, a sörözőkben,(Cervecería) a "Chocolateríákban", a kávézókban is egész nap jó a hangulat, az egész város nagyon energikus és ellenállhatatlanul spanyol!
A város lenyűgöző építészeti és kulturális örökséggel büszkélkedhet.Itt található Európa egyik legnagyobb és legfényűzőbb palotája, a Palacio Real, (Spanyol Királyi Palota) amely barokk és neoklasszicista stílusban épült (1755-ben) vagy a szomszédos impozáns székesegyház, a Catedral de la Almudena (Almudena Katedrális) amely neogótikus elemeket is tartalmaz. A XX. század eleji építészet remekműve, a Gran Vía sugárúton, az Edificio Metrópolis (jelenleg irodaház) elegáns kupolájával és díszes homlokzatával szintén Madrid ikonikus épülete.
Madrid belvárosában a sugátutakon a legtöbb ház négy-hét emeletes, ami összhangban van a történelmi városrészeket uraló városképpel. A szűkebb utcákon, például a La Latina vagy Malasaña negyedekben alacsonyabbak épületek.
A széles sugárutak és a lenyűgöző épületek pezsgő, nagyvárosi hangulatát kellemes, üde foltként egészíti ki a sok park és zöldterület, mint például a Retiro Park vagy a Casa de Campo. Sok az elektromos autó, és szinte alig van szmog. Az emberek mosolyognak, teljesen jól lehet boldogulni az angol nyelvvel. A tömegközlekedés jól szervezett, a buszokkal és metróval minden fontos turisztikai célpontra el lehet jutni, és az Uber jól működik.
Madrid a művészetkedvelők paradicsoma is. A kiállítások világszínvonalúak.
- A Museo del Prado, a világ egyik legjelentősebb művészeti gyűjteményével büszkélkedhet, ahol Velázquez, Goya és Bosch mesterműveit tekinthetjük meg. Diego Velázquez "Las Meninas” képe a spanyol aranykor legikonikusabb műve, a királyi családot ábrázolja. Goya számos híres festménye is megtalálható a Prado gyűjteményében, beleértve a "Május harmadika" című festményt, míg Hieronymus Bosch "A földi gyönyörök kertje" a Prado egyik legismertebb és leglátványosabb műve.
- A Thyssen-Bornemisza Múzeum gyűjteménye a középkortól a modern művészetig terjed, és különösen figyelemre méltóak a reneszánsz és barokk festmények. Az egyik fő a attrakciója Jan van Eyck "Az Angyali üdvözlet" diptichonja. Ez a kétpaneles festmény Szűz Mária és az angyal Gabriel találkozását ábrázolja. A Thyssen-Bornemisza név nem véletlenül hangzik számunkra ismerősnek, hiszen Heinrich Thyssen-Bornemisza báróhoz kapcsolódik, aki Bornemisza Margittal kötött házassága révén szerzett bárói címet.
Városlátogatásunk alkalmával válogassunk a további nevezetességek közül is néhányat:
- A Puerta del Sol Madrid egyik legforgalmasabb tere, ahol a híres "0 km" kőoszlop található. Innen indulnak Spanyolország főútjai.
- Retiro Park, egy lenyűgöző zöld oázis a város szívében, kellemes sétaútvonalakkal, rózsakerttel, a tópartján álló kristályból készült palotával és a „Bukott angyal” szökőkútjával. Ez az egyetlen szobor a világon, amelyet az ördögnek szenteltek.
- A Placa Major, Madrid egyik legikonikusabb tere, amelyet gyönyörű épületek vesznek körül. A tér közepén található III. Fülöp lovasszobra, és nagyjából minden út átvezet rajta.
- A Debod templom egy ókori egyiptomi templom, amelyet az egyiptomi kormány ajándékozott Spanyolországnak 1968-ban az Abu Szimbel templomok megmentésében nyújtott spanyol segítségért.
Keressük fel Madridban a piacokat is! A legismertebb, a Mercado San Miguel Piac sokkal kisebb mint a mi Vásárcsarnokunk és mindig rengeteg a turista. Egyszer azért érdemes meglátogatni és rendelni a különféle chorizokból, amelyeket kis papírtölcsérekben árulnak. De természetesen itt is vannak tapasok, sonka tálak, isteni churrosok és sörök, borok, pezsgők. A Mercado Ildefonso egy szuper menő piac, tetőterasszal, gasztrobárokkal, az El Rastro pedig egy izgalmas bolhapiac.
A népszerű turistahelyek meglátogatása mellett, „csakúgy” barangoljunk a városban és ismerkedjünk a spanyol utcai művészeti kultúrával. Nem beszélve arról, hogy séta közben eldugott kis terekre csodaszép épületekre, hangulatos kis üzletekre bukkanhatunk, mint például a Panem pékségre, ahol a klasszikus süteményeken kívül kocka alakú croissant-ot is készítenek.
A "pezsgő" fővárosban érdemes megkóstolni a spanyolok pezsgőjét a Cava-t, mondjuk a The Library Wine Boutique & Cuisine névre hallgató borszentélyben, a Puerta de Alcalá mellett, ahol Madridban élő honfitársunk köszönti a betévedő turistákat. Az exkluzív borbár és étterem polcain mintegy háromezer palack bor található a világ minden tájáról, amiből nyolcvanat meg is lehet kóstolni a bárban.
Madridi kirándulásunk nem lehet teljes néhány tapasbár meglátogatása nélkül. A „falatnyi” spanyol miniszendvicsek eredetéről több elmélet létezik. Egyesek a XIII. századig vezetik vissza a történetét, amikor Kasztíliai X. Alfonz király betegségéből lábadozva csak kis adagokban tudott enni. Egy másik elmélet szerint a tapasok eredete a spanyol vendéglőkben keresendő, akik minél többféle ételt szerettek volna kínálni a vendégeknek. A "tapa" szó egyébként a "tapar" igéből származik, ami "befedni" jelent, amiket a sherry poharak tetejére helyeztek, hogy ne szálljanak bele a legyek, muslicák. Bármelyik is legyen az igaz, érdemes jó sokat kipróbálni közülük. Íme néhány javaslat:
- Patatas Bravas( Ropogósra sült fűszeres burgonyakockák)
- Croquetas: Kívül ropogós, belül krémes krokettok, amelyek lehetnek sonkás (croquetas de jamón), csirkés vagy akár gombás töltelékűek.
- Calamares a la Romana: Aranybarnára sült tintahalkarikás szendvics frissen facsart citrommal. (bocadillo de calamares)
- Boquerones en Vinagre: Ecetben pácolt szardella, amit olívaolajjal és fokhagymával tálalnak.
- Jamón Ibérico: Az ibériai sonka, ami papírvékonyra szeletelve az egyik legnépszerűbb ínyencség.
A húsimádók pedig vacsorázzanak az egyik, sült húsokra specializálódott étteremben (Asador) vagy valamelyik fogadóban (Mesón és Taberna) és kóstolják meg a csicseriborsós húsos egytálételt (cocido madrileño) vagy a pacalos ragut. (callos a la madrileña).
Az édesszájúak kedvencének, a kívül ropogós, belül puha churrosnak is különféle eredettörténete van. Egyesek szerint a spanyol pásztoroktól származik, akik a hegyekben töltött hosszú idő alatt könnyen elkészíthető és megsüthető tésztát kerestek. Van aki szerint a portugál hajósok hozták magukkal a kínai youtiao nevű sült tésztát de olyan történet is van, miszerint a mórok teules nevű sütemény spanyol változata.
A futballrajongók egy Reál Madrid meccshez igazíthatják az utazásukat, de az Estadio Santiago Bernabéu, (Santiago Bernabéu stadion) a Real Madrid CF labdarúgó-stadion meglátogatása meccs nélkül is nagy élmény.
Madrid, már az első látogatás alkalmával elbűvöli a turistákat. A zsongó városi élet, a történelmi épületek, a kultúrális és gasztronómiai élmények valamint a barátságos helyiek garantálják, hogy mindenki úgy érezheti, hogy rátalált Spanyolország szívére.