Meglehetősen jó a helyzetük manapság azoknak a vállalkozásoknak, amelyek új terveket szeretnének megvalósítani: a makrogazdasági környezet kedvező és a kamatok is történelmi mélyponton vannak. A bankok kifejezetten keresik a megbízható ügyfeleket, így a kínálat is bőséges. Fontos azonban, hogy a vállalkozások beruházásait a piaci logika, a kereslet és kínálat viszonyai diktálják. Azaz ne csak azért vegyen fel a cég hitelt, mert az most olcsó.
hirdetés
Néhány kérdés, amit érdemes átgondolni hitelfelvétel előtt:
1. Mire fordítja a vállalkozás a bevont forrást?
Likviditási problémákra a folyószámlakölcsön tökéletes megoldás lehet, az előre tervezett, hosszú távon megtérülő beruházásokhoz inkább az éven túli hitelt érdemes választani.
2. Mennyire sürgősen van szükség a pénzre?
Ne fogadjuk el az első szembe jövő ajánlatot, hasonlítsuk össze a bankok kínálatát.
3. Mekkora törlesztőrészletet tud a vállalkozás biztonsággal kigazdálkodni?
Fontos, hogy a cégek a hitelre, mint lehetőségre gondoljanak. Nem kell félni a kölcsönfelvételtől, ám a cég jövőjét sem érdemes kockára tenni.
4. Mennyiben támasztja alá az üzleti terv a finanszírozási igényt?
Minél nagyobb az igényelt hitelösszeg, annál megalapozottabbnak és részletesebbnek kell lennie az üzleti tervnek. Hasznos, ha a vállalkozás előzetes megrendelésekkel, szerződésekkel, esetleg szándéknyilatkozatokkal is alá tudja támasztani a tervének megvalósíthatóságát.
5. Mekkora kockázatot jelent a vállalkozás?
A vállalt rizikó mértéke befolyásolja az elérhető finanszírozási lehetőségeket és a finanszírozás költségét.
6. Jellemző-e szezonalitás vagy ciklikusság a vállalkozás tevékenységére?
A szezonális vagy ciklikus tevékenységek bevételei gyakran nehezebben jelezhetők előre, emiatt e tevékenységeket érdemes kisebb és rövidebb futamidejű hitelekkel finanszírozni.
7. Milyenek az iparági kilátások?
A finanszírozási lehetőségeket befolyásolja, hogyan teljesít (például a gyors növekedés vagy a stabilitás, esetleg válság jellemzi) az az iparág, amelyben a vállalkozás tevékenykedik? Általában azon cégek forrásbevonási lehetőségei jobbak, amelyek általános válságkörnyezetben is jól szerepelnek – ez azonban nem feltétlenül iparágfüggő, hiszen rosszul teljesítő szektornak is lehetnek jól működő szereplői.
8. Mennyire felkészült a vállalkozás vezetése?
A hitelt nyújtó bankok számára fontos szempont lehet, hogy mennyire meggyőző a vállalkozás menedzsmentje.
9. Milyen biztosítékot tud felajánlani a vállalkozás?
Megkönnyíti a forráshoz jutást, ha a tulajdonos hajlandó a személyes javait is felajánlani biztosítékként, vagy ha a vállalkozás egy üzleti ingatlant birtokol. Vannak olyan céges hiteltermékek, ahol nincs szükség tárgyi fedezet bevonására.