Megállapodott a tőzsde és az iparkamara a kkv-k segítéséért
VállalkozásA Budapesti Értéktőzsde Nyrt., a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a magyar kis- és középvállalkozások (kkv-k) hazai és nemzetközi piaci fejlődésének támogatása, valamint tőzsdére lépésük elősegítése érdekében. A megállapodás célja, hogy a három intézmény szorosabb együttműködéssel segítse a kkv-kat abban, hogy megerősítsék finanszírozási helyzetüket, fokozzák versenyképességüket, ezáltal fenntartható növekedési pályára álljanak.
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT), a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) a stratégiai együttműködési megállapodásban foglaltak szerint kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a kkv-k a mindennapokban jelentkező kihívásokkal – így a tudás, a hálózat és a mentorálás hiányával, valamint az alacsony tőkeellátottsággal – könnyebben szembe tudjanak nézni. Ennek jegyében a három intézmény célja, hogy támogassák a kkv-kat a tőzsdei megjelenéshez szükséges ismeretek megszerzésében, valamint a tőzsdére lépéshez szükséges pénzügyi, jogi és operatív feltételek teljesítésében.
A megállapodás célkitűzéseinek elérése érdekében a szerződő felek fórumokat és mentorprogramokat szerveznek a kkv-k számára, egyaránt támogatva nemzetközi megjelenésüket. Az együttműködés során a BÉT, a BKIK és az MKIK megosztják egymással a gazdasági információkat, statisztikákat és tőkepiaci, valamint vállalatfejlesztési javaslatokat dolgoznak ki, továbbá ösztönzik az üzleti kapcsolatok bővítését.
A Budapesti Értéktőzsde missziójának tekinti a stabil és független finanszírozásra épülő magyar gazdaság megteremtését, valamint a lakosság és a vállalati szektor pénzügyi kultúrájának fejlesztését. A stratégiai megállapodás lehetőséget biztosít a BÉT számára, hogy aktívan támogassa a hazai kkv-kat a tőkepiaci forrásbevonásra történő felkészülésben, kibővítse a tőkepiacon megjelenő kibocsátók körét, és növelje a hazai befektetők szerepét.
– mondta Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.
Mint kiemelte: a BÉT célja, hogy minél több hazai vállalat legyen tőzsdeképes, a tulajdonos pedig valóban tulajdonos legyen. Vagyis a menedzsment és a vállalati tulajdonos szét tudjon válni. A tőzsdére lépés, a generációváltás és a hazai cégek versenyképességének erősítéséhez is fontos tényező mindez. Kiemelte, hogy a tőkepiacokon keresztül a lakosság pénze az ipari szereplőkhöz kerülhet a tőzsdei megjelenés révén. Nemzetközi porondon is szintet léphetnek a hazai vállalatok, erre hozták létre az ELITE programot. Az együttműködés kapcsán kitért arra is, hogy Kochmeister Frigyes a tőzsde első elnöke az Iparkamara vezetője is volt.
Három olyan szervezet kötött stratégiai együttműködési megállapodást, amelyeknek külön-külön is jelentős felelőssége és feladata van abban, hogy a hazai kkv-k rövid időn belül markáns fejlődésre legyenek képesek.
A tőzsdére lépés folyamata olyan megfelelések sora elé állítja a vállalatokat, mely lépések önmagukban is jelentősen erősítik a vállalatok szervezeti és működési struktúráit, valamint pénzügyi folyamatait. A BÉT, a BKIK és az MKIK együttműködése példaértékű minden olyan szervezet számára, amely új utakat és lehetőségeket keres a hazai kkv-k támogatására
– tette hozzá dr. Balog Ádám, a BKIK általános alelnöke. Mint hangsúlyozta: a magyar gazdaság történetileg abban a fázisban tart, hogy a kkv-k közül sokan növekedési ponthoz jutottak el, például generációváltásnál tartanak. De sokan megakadhatnak kellő tőke hiányában. Fontosnak nevezte, hogy a lakosság a betétek és az állampapírok mellett részt vehessen a tőzsdén jelenlévő magyar vállalatok fejlődésében. Elmondta, hogy a Demján Sándor Program is segíthet a cégeknek, hogy a tőzsdére jussanak.
Csókay Ákos az MKIK főtitkára jelezte, hogy országos roadshow-kal, információmegosztással szeretnék segíteni a hazai kkv-kat.