Hogyan legyünk sikeresek a nemzetközi innovációs pályázatokon?

Vállalkozás2024. jún. 7.Növekedés.hu
A rovat támogatója:

A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) legújabb szolgáltatása, az Enterprise Horizon program információátadással támogatja az innovatív vállalkozásokat a világ legnagyobb kutatás-fejlesztés és innovációs programjában, Horizont Európában való sikeres részvételben, illetve nemzetközi konzorciumok építésében. Mindez azon törekvések sorát erősíti, amelyek célja a magyar innovatív vállalkozások külpiacra lépésének támogatása, nemzetközi hálózatosodásuk elősegítése, és nem utolsó sorban nemzetközi források bevonása a magyar innovációs ökoszisztémába. A programra való jelentkezés 2024. június 10-én, hétfőn indul.

A NIÜ stratégiai célja az innovatív vállalkozások támogatása abban, hogy a nemzetközi innovációs ökoszisztéma szerves és aktív részévé váljanak. Ezt jelentősen támogatja a Horizont Európa program, amely az Európai Unió 95 milliárd eurós keretösszegű tudományos, kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) célú, közvetlen pénzügyi támogatásokat biztosító alapja. Az ügynökség arra törekszik, hogy a magyar innovatív vállalkozások minél sikeresebben vegyenek részt az EU ezen kutatási és innovációs keretprogramjában:

ezzel nemcsak bővítve a hazai KFI források horizontját, hanem bekapcsolva őket az európai innovációs hálózatokba is.

A Horizon program erősen kompetitív pályázati rendszer, ahol a legjobb európai innovátorok (vállalatok, egyetemek, kutatók) és nemzetközi konzorciumaik kapnak támogatást innovációs projektjeik megvalósítására.  Az elérhető támogatások összege számottevő, ugyanakkor legalább ennyire fontos, hogy a programban való részvétel a magyar startupok és innovatív vállalkozások nemzetközi kapcsolatrendszerét is erősíti. Stratégiai célunk, hogy az innovatív vállalkozásaink a nemzetközi piacokon is sikeressé váljanak, az XPAND programunk után ezért indítjuk el az Enterprise Horizon programunkat, amelynek célja, hogy hozzásegítse az innovatív vállalkozásainkat ezekhez a forrásokhoz és hálózatokhoz

 – emelte ki Bódis László, a NIÜ vezérigazgatója.

A NIÜ által kidolgozott felkészítési rendszerben a részvétel ingyenes, a személyes és az online workshopok során további kapcsolatok és partnerségek kiépítésére nyílik lehetőség, valamint a hazai jó példák, nyertes projektek tapasztalatai is bemutatásra kerülnek. A több lépcsős felkészítő program során bemutatásra kerül a Horizon Europe program struktúrája, a vállalkozások számára pályázható felhívások, azok feltételei,

illetve a sikeres pályázást támogató tippek és trükkök.

 A program három, egymásra épülő felkészítő alkalomból áll, amelyeket külön-külön is igénybe lehet venni, de a Horizon Europe pályázatokban még nem jártas vállalatoknak javasolt a három képzési szinten egymást követően részt venni. A Start, azaz az első szint programja a Horizon Europe pályázati rendszerről ismeretekkel nem rendelkező, (ezen a pályán) „kezdő” pályázókat célozza meg.

Progress a második, haladó szint, ahol már elvárt, hogy a résztvevőknek legyenek ismeretei a Horizon Europe pályázati rendszeréről, és tudják körvonalazni, milyen pályázat/felhívás lehet érdekes számukra. Ezen a kurzuson részletesebben ismerhetik meg az egyes pályázati struktúrák felépítését, specifikus elvárásait, egyedi értékelési rendszereit, pénzügyi és elszámolhatósági kérdéseit.

Submit keretében egyéni pályázatok, illetve pályázati kezdeményezések támogatása valósul meg egy Horizon szakértőkből álló mentorállomány közreműködésével.

 További információ: https://niu.hu/project/enterprise-horizon