Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A totálkártól az oldtimer minősítésig: 1995 Mercedes-Benz E320 (A124) + VIDEÓ

Autó2024. dec. 1.Tarsoly Bálint

Új kora óta kevesebb, mint 100.000 km-t futott ez a 29 éves Mercedes.

Azt hiszem, hogy a Mercedes W124-es szériáját nem kell bemutatnom, hiszen ezt a modellt azok is ismerik, akiket nem ragadott meg a retró autózás őrülete. 

Minden esetre azért kiemelném a típus pár érdekességét, hiszen a megjelenése egy új, modern korszak kezdetét jelentette a stuttgarti autógyártó történetében. 

A W124-es a '90-es évek egyik "elpusztíthatatlan" Mercedese volt. Fotó: Jónás Zoltán / Klasszik Kasztni


A Mercedes W124 története röviden

Az "elpusztíthatatlan" Mercedes W124-es az 1980-as években mutatott be és gyakran szokták azt mondani, hogy az örökkévalóságnak tervezték. 

Akárcsak a W201-es Baby Benzt és a W126-os S-osztályt, a '93-tól S-osztályosként forgalmazott szériát a korszak sztár formatervezője, Bruno Sacco vázolta fel. Ez nem csak egy újabb luxusautó volt, hanem egy új korszak kezdete is.

Az autó nem csak megjelenésében, de műszaki megoldásaiban is előremutató volt. Mi sem bizonyítja jobban mint, hogy a mai napig találkozhatunk velük az úton, sőt, egyes afrikai országok taxisofőrjei saját példányaikkal már több mint 1 millió km-t is megtettek. 


1995 Mercedes-Benz A124 (W124) feneke

A kabrió kivitelek az A124-es jelölést kapták. Fotó: Jónás Zoltán / Klasszik Kasztni

A 124-est 1984. novemberétől 1997. júliusáig Mexikótól Lengyelországon át Malajziáig hét országban gyártották és több mint 2.650.000 példány hagyta el a világ gyártósorait.

A legkeresettebb kivitel a W124-es limuzin volt, de S124 néven kombi, C124-ként kupé, V124-es kóddal hosszított limuzin és A124 jelöléssel kabrió változata is létezett. Ritkán emlegetett érdekesség, hogy sztenderd és hosszított járóképes alvázként is elérhető volt. 

Sacco formaterve a dél-koreai Ssangyongot is megihlette. A '97-es Chairman H gyanúsan hasonlít a német szedánra, de az már csak hab a tortán, hogy az észak-koreaiak a hasonmást koppintották le és kezdtek bele a Pyeonghwa Junma szerelésébe. 


1995 Mercedes-Benz A124 (W124)

A széria legerősebb példányait a Porsche szerelte. Forrás: Jónás Zoltán / Klasszik Kasztni

Az eredeti "nyugati" péládányokat benzines és dízel erőforrással is forgalmazták.

A legkisebb a 2,0 literes sornégyes, míg a legnagyobb az R129-es roadsterbe is szerelt 5,0 literes M119-es V8 volt, amit nem is maga a Mercedes, hanem a Porsche szerelt a szélesített kasztnikba. 

A cikk képein bemutatott példány egy amerikai piacos változat, amit a Mercedes négyfokozatú 4G-Tronic automata váltójával és egy 3,2 literes, sorhatos motorral láttak el, ami 220 lóerő és 310 Nm leadására volt képes. 


1995 Mercedes-Benz W124 kabrió (A124)

Bőr ülések, igazi faberakások és rengeteg extra. Fotó: Jónás Zoltán / Klasszik Kasztni

Természetesen az extrái között az elektromos ablakok, tükrök, memóriás ülések és a kazetta lejátszó is szerepel. A műszerfalon egy hólánc mintájú gombot is találunk, ami a sebességet 60 km/h-ra korlátozza.

Önmagában az, hogy a tetőt gombnyomásra fel- és lehúzhatjuk, még nem számít különlegességnek, viszont az már iden, hogy a puhatető hőszigetelt anyagból, a hátsó szélvédő pedig egy nagy üvegfelületből készült. 


Totálkáros, de mennyire? Fotó: Jónás Zoltán / Klasszik Kasztni


Totálkáros, de mennyire?

A Klasszik Kasztni csatornájának adott videóinterjújában ennek a '95-ös kabriónak a tulajdonosa elárulta, hogy 2025-ben ezt a klasszikusát is le szeretné "OT-ztatni". A vizsga sikerére minden esélye megvan, hiszen állapota szinte teljesen egyezik hajdani szalonautó minőségével. 

A jármű a vásárlás idején technikai totálkáros volt, viszont ezt az értékelést még Amerikában kapta, ahol ezt a minősítést jóval kisebb kár esetén is megállapítják.

"Technikai totálkárral került Amerikában leselejtezésre. (...) A jobb első sárvédőt és a gépháztetőt kellett cserélni. Miután egy 25 éves autó volt a baleset idején, ennek nulla volt az értéke."

Mivel a kasztni szerkezete és állapota többnyire ép volt, ezért komolyabb műszaki beavatkozásra nem volt szükség. 

Ez az A124-es nem csak a "sok" OT-s 124-es egyike lesz. A gyűjtői értékét jelentősen emeli, hogy új korától a forgatás napjáig összesen 60.000 mérföldet, nagyjából 96.500 km-t futott és eredeti dokumentációi sem vesztek el. 

Ha Ön is kíváncsi ennek a 29 éves "szalonautónak" a történetére vagy nosztalgiázna a volán mögött, nézze meg a Klasszik Kasztni videóját:


Önnek volt vagy utazott W124-es Mercedessel? Írja meg nekünk emlékeit és tapasztalatait!