Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Íme az országok, ahol a legtöbb pénzt költik karácsonykor

Elemzések2024. dec. 1.Sz.A.

Mennyit szánunk karácsonyi ajándékokra idén? Más országokban mennyibe kerül egy karácsony? Hogyan intézzük az ünnepi pénzügyeinket, hogy nyugodtan kezdhessük az újévet? Az ünnepek előtti összeállításunkban mindegyik kérdésre megadjuk a választ.

Kis vagy nagy karácsony?

Egy nemzet kulturális háttere számottevő hatást gyakorolhat az ünnepi pénzügyekre -- ezt mutatják legalábbis a Worldremit statisztikái. Az adatok alapján listáztunk néhány országot abból a szempontból, hogy a háztartások átlagosan éves jövedelmük hány százalékát fordítják a karácsony megünneplésére.

Papírformának megfelelően az erős keresztény hagyományokkal és alacsonyabb jövedelemmel rendelkező Fülöp-Szigetek és Mexikó végzett a lista élén (6,32% és 4,55%). A félig keresztény, félig muszlim Nigéria szintén kiemelkedik a mezőnyből a maga 4,15 százalékos mutatójával. Az őket követő Kanada (3,4%) valószínűleg nemcsak vallási okokból, hanem a mostohább klímából is eredő szorosabb közösségi, családi összetartás nyomán kerülhetett a negyedik helyre.

A fejlett nyugati államok adják a középmezőnyt, melyben nem meglepő módon a legendásan takarékos hollandok és dél-afrikaiak zárják a sort - igaz, Skóciáról nem készült külön mérés. Az ezer más ünneppel rendelkező India került a lista legvégére, hiszen számottevő keresztény közösség csak viszonylag kis területen él itt.Bár Magyarországot ez a kutatás külön nem mérte, egy hasonló módszertan alapján elhelyezhetjük magunkat a mezőnyben. Ha egy magyar háztartásnak átlag havi 600 ezer forintos nettó jövedelmet tulajdonítunk, és figyelembe vesszük, hogy a Yettel nemrégiben készült kutatása szerint a magyarok átlag 77.000 forintot terveznek a karácsonyra szánni, akkor az így becsült 2,14 százalékos értékkel valahol Olaszország és Franciaország között, viszonylag előkelő helyet foglalnánk el.

Háztartások karácsonyi, újévi ünnepekhez köthető kiadásai (az éves nettó jövedelem százalékában)

Ország

%

Fülöp-Szigetek

6,32%

Mexikó

4,55%

Nigéria

4,15%

Kanada

3,40%

Németország

2,80%

Franciaország

2,19%

Magyarország*

2,14%

Olaszország

1,89%

Egyesült Királyság

1,85%

Spanyolország

1,74%

Egyesült Államok

1,55%

Hollandia

1,06%

Dél-Afrika

0,83%

India

0,60%

*Magyarország adata az eredeti kutatás módszertanán alapuló becslés

A Statista 2024 karácsonyi előzetes becslése hasonló sorrendet állít fel az európai országok között az összesített karácsonyi kereskedelmi forgalom alapján. Bár első látásra a belgák még a hollandoknál is spórolósabbnak tűnnek karácsonykor, népességaránnyal korrigálva bőven behozzák hátrányukat: a belga népesség 12 milliós, Hollandiában viszont 18 millióan laknak.

Előrejelzett teljes karácsonyi kereskedelmi forgalom 2024-ben (milliárd GBP)

Forrás: Statista

Mi a helyzet az óceán túlpartján?

A PWC nemzetközi tanácsadó cég az Egyesült Államokban egy 4000 fős mintán térképezte fel a lakosság karácsonyi pénzügyi terveit. Bár a megkérdezettek 59 százaléka szerint az infláció is befolyásolja a költések mértékét, tavalyhoz képest átlagban 7 százalékkal, míg 2022-höz képest 15 százalékkal terveznek több pénzt fordítani az ünnepekre.

A megkérdezettek alig harmada (29%) kíván kevesebbet költeni a tavalyi ünnepi kereténél. A különböző korosztályok között mind a büdzsé mérete, mind az ajándékok jellege és beszerzési módja nagymértékben eltér egymástól: a ’baby boomer’ és ’csendes’ generációk (1946-64 között születettek), valamint az ’X’ generáció (1965-79) inkább a hagyományosabb ajándékokat és beszerzési csatornákat preferálják (például boltban személyesen vásárolnak terméket, gyakran készpénzzel), és takarékosabban igyekeznek átvészelni az ünnepeket. A ’millenniumi’ korosztály (26-40 évesek) abszolút uralja a mezőnyt a költések terén, és a huszonéves ’Z’ generációval együtt - akiknek vásárlóereje 59 százalékkal nőtt az elmúlt két évben - mozdítják a trendeket az online beszerzési csatornák használata, a fenntartható termékek vásárlása, és a termékek helyett élmények ajándékozása felé.

Tippek a karácsonyi pénzügyeinkhez

Mindezek alapján kijelenthető, hogy az év végi kiadások Magyarországon is jelentősen megterhelhetik a családi kasszát, pláne, ha ehhez hitelt is felveszünk. A Magyar Nemzeti Bank „Pénzügyi Navigátor” ismeretterjesztő weboldala több hasznos dolgot is javasol számunkra, az évvégi ünnepkör zökkenőmentes pénzügyi lebonyolítása, valamint egy gondtalanabbul induló 2025 érdekében:

  • Tervezzük meg előre az ünnepi kiadásainkat – ez meglepően jót tud tenni a pénztárcánknak!
    • Érdemes időben felmérni, hogy rendszeres kiadásaink és bevételeink fényében valójában mekkora fennmaradó összegből gazdálkodhatunk. Ehhez igazítsuk a vásárlásokat – az ajándék- és az ünnepi menü hozzávalóinak beszerzését, a különböző összejövetelek kellékeit, utazási költségeket stb. –, és csak addig nyújtózzunk, amíg a takarónk ér!
  • Megfontoltan a hitelekkel – a törlesztőrészleteket fizetnünk is kell majd!
    • A hitel nem ajándék, és egy nem körültekintően kiválasztott konstrukció jelentősen, akár hosszabb időre is megterhelheti a családi kasszát. Érdemes megfontolnunk, hogy akkor is feltétlenül szükséges-e megvásárolni egy adott terméket vagy szolgáltatást, ha erre csak hitelből van lehetőségünk.
  • Ha mindenképp fogyasztási hitelért folyamodnánk, keressük meg a számunkra legelőnyösebb hiteltípust, több szolgáltató több termékét összehasonlítva.
    • Tartsuk szem előtt, hogy a különböző fogyasztási hiteltermékek más-más kondíciókkal, feltételekkel igényelhetők: jelentős eltérések lehetnek a felvehető összeg nagyságában, a futamidőben, a felhasználhatóságban, valamint a THM-mértékében, azaz lényegében a hitel „árában”. Mindenképpen figyeljünk az akciós feltételekre is: milyen következménye lehet annak, ha egy konstrukció kapcsán meghirdetett időszakos kedvezmény idővel megszűnik.
  • Védjük magunkat a kibercsalók ellen – ne őket ajándékozzuk meg karácsonyra, hanem szeretteinket!
    • A karácsonyt megelőző forgatagban hajlamosabbak vagyunk gyorsabb, akár nem kellően átgondolt döntéseket hozni, amivel megkönnyítjük a csalók dolgát, akik ilyenkor fokozottan pályáznak a pénzünkre. Legyünk résen, hogy a kiberbűnözők ne férhessenek hozzá személyes adatainkhoz, eszközeinkhez, pénzünkhöz.
  • Ha fenntartatóan karácsonyozunk, azzal szeretteink mellett a bolygót is megajándékozzuk.
    • Év vége felé a kiadásaink mellett jelentősen emelkedik a keletkező szemét és élelmiszer-hulladék mennyisége is. Némi szemléletváltással azonban nem csak környezetünkre vigyázva készülhetünk az ünnepekre, hanem a költségeket is mérsékelhetjük. Ha okosan tervezünk, megelőzhetjük az impulzusvásárlásokat, és az ajándékok, dekorációk saját készítése remek családi program is lehet, amibe bevonhatjuk a gyermekeket is.
  • Legyünk tisztában a fogyasztóvédelmi jogainkkal, lehetőségeinkkel – több van belőlük, mint gondolnánk!

Az ünnepekre készülve sokan online intézik a bevásárlásokat. Ha a megvásárolt termék vagy szolgáltatás mégsem felel meg, nincs minden veszve: 14 napon belül élhetünk az elállás jogával, sőt, ez a jogunk online hitelszerződés esetén is fennáll, indoklás nélkül.