Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Kiderült, mennyivel drágultak az autóbiztosítások

Biztosítás2023. márc. 3.MTI
A rovat támogatója:

A személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) díja 8 százalékkal emelkedett tavaly a negyedik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, miközben a kárráfordítások 13 százalékkal nőttek - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a friss kgfb-indexe alapján.

Tavaly év végén 47 300 forint volt a személyautók éves átlagos kgfb-díja, ami 1 százalékos növekedés az előző negyedévhez képest.

A vidéki autósok átlagos, 43 900 forintos díja több mint 22 ezer forinttal marad el fővárosi, mintegy 66 500 forintos kgfb-díjaktól. Éves alapon mind a fővárosi, mind a nem budapesti szerződéseknél 8 százalékos volt a növekedés, hasonlóan az országos átlagdíj-emelkedéshez.

Ezt lényegesen meghaladó mértékben, 13 százalékkal emelkedtek a kárráfordítások egy év alatt. A jelenség hátterében már kevésbé azonosítható a koronavírus-járvány miatti lezárásokat követő intenzívebb járműhasználat hatása (vagyis a megnőtt járműforgalom miatti több káresemény), sokkal inkább a szervíz- és alkatrészdíjak drágulása, és külföldi alkatrészek beszerzésénél a devizaárfolyam-változás játszhatott szerepet - mutattak rá.

Az enyhén növekedő díjak és a magasabb ütemben bővülő kárkifizetések eredményeként az MNB személyautókra számított korrigált kgfb-indexe (amely a biztosítási adóval, illetve a kárkifizetések, tartalékolások hatásával kiigazítva a nettó díjváltozást mutatja be) csak enyhén változott.

A korrigált index 2021 első negyedévében állt a csúcson, azóta jobbára csökkenés tapasztalható, 2022 negyedik negyedévére visszatért a járvány előtti szintre. Ez az index szolgál arra, hogy az árváltozások indokoltságát mérje - olvasható az MNB közleményében.

A jegybank 2021-től negyedévente teszi közzé a kgfb-díjak és károk alakulását bemutató indexét, az általa működtetett, a biztosítók adatszolgáltatásán alapuló Központi KGFB Tételes Adatbázis (KKTA) segítségével.

A kgfb-index rendszeres közzététele a fogyasztók és a közvélemény pontos, átlátható tájékoztatását és a verseny élénkülését segíti elő - jelezte az MNB.