Vámháború: Próbálják menteni a menthetőt az európai gyártók, mielőtt az új amerikai vámok érvénybe lépnek
Bor és GasztronómiaGónusz GabriellaFolytatódnak az európai-amerikai tárgyalások az új amerikai vámokról, melyek a jövő héten elvileg már érvénybe is lépnének. Donald Trump nemrég 200%-os vám bevezetését helyezte kilátásba az Európai Unió országaiból származó borokra és pezsgőkre vonatkozóan, az új tarifák miatt egyre több európai szállítmányt indítanak az USÁ-ba.
Maros Sefcovic, az Európai Unió kereskedelmi biztosa kedden találkozott Donald Trump amerikai elnök legfőbb kereskedelmi tisztviselőivel, hogy megpróbálják elkerülni az uniós árukra kivetett magas amerikai vámokat a jövő héten, de a megbeszélések eredményei nem voltak egyértelműek.Sefcovic elmondta, hogy „érdemi megbeszéléseket” folytatott Howard Lutnick kereskedelmi miniszterrel, Jamieson Greer amerikai kereskedelmi képviselővel és Kevin Hassett fehér házi gazdasági főtanácsadóval.
Az EU a fémekre vonatkozó vámokra válaszul áprilistól 28 milliárd dollárnyi amerikai árura kivetett ellenvámmal válaszolt, és ezzel Trump kereskedelmi háborúja átterjedt az Atlanti-óceánon. Az EU azonban április közepéig elhalasztotta a vámok némelyikének bevezetését - többek között az amerikai whiskyre kivetett 50%-os vámot.
Mint arról beszámoltunk, Donald Trump 200%-os vám bevezetését helyezte kilátásba az Európai Unió országaiból származó borokra és pezsgőkre vonatkozóan, ami az amerikai elnök által az ország legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen indított globális kereskedelmi háború újabb fenyegetése.A bejelentés válaszul szolgál az EU tervére, amely szerint az Egyesült Államokból származó whisky behozatalára 50%-os EU-vámot vezetnének be, megtorlásként az USA által az európai acél- és alumíniumimportra kivetett vámokra.
Trump a Truth Social platformján nemrégiben közzétett bejegyzésében közölte, hogy az Európai Unióból származó alkoholos termékekre kivetett vámok megtorlásként szolgálnának a fent említett, az amerikai Bourbon whiskyre bejelentett "csúnya", 50 százalékos vámért.A Bourbon whisky elleni - április 1-jén hatályba lépő - intézkedés maga is része volt annak a 26 milliárd eurós (28 milliárd dolláros) válaszlépésnek, amelyet Trump nemrégiben életbe lépett, az acél- és alumíniumimportra kivetett 25 százalékos vámokra adott válaszlépésként.
Ha ezt a vámot nem szüntetik meg azonnal, az USA rövidesen 200%-os vámot vet ki a Franciaországból és más, az EU által képviselt országokból származó összes bor, pezsgő és alkoholos termékre
- írta Trump, aki szerint "ez nagyszerű lesz az amerikai bor- és pezsgőüzleteknek.”
Bourbon whiskey
Európából az Egyesült Államokba a legnagyobb értékben Hollandia, Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Görögország exportál alkoholos italokat.Trump azt állítja, hogy az USA kereskedelmi partnerei kihasználták az Egyesült Államokat, és a vámok segítségével új munkahelyeket teremt, amely elméletet a legtöbb mainstream közgazdász határozottan elutasítja.
A patthelyzet a kereskedelmi háború újabb eszkalációját jelenti, amely megrázta a pénzügyi piacokat, és aggodalmakat kelt a világ számos országának - köztük az Egyesült Államoknak - a gazdaságára és fogyasztóira gyakorolt hatásával kapcsolatban.
Nem először történik ez az „összecsapás”, hiszen Trump első hivatali ideje alatt egyszer már kivetettek vámot az acélra és az alumíniumra, amire az EU erre saját vámokkal válaszolt, többek között az amerikai whiskyre kivetett 25%-os adóval.
Ezt követően a whisky eladásai az EU-ba 20%-kal csökkentek. A vámokat Trump hivatalából való távozása után feloldották, miután a két fél olyan megállapodásra jutott, amely bizonyos mennyiségű európai fémeket mentesített a vámok alól.
Francia borok
Az Európai Bizottság szóvivője azt mondta, hogy az USA és az EU között "előkészítés alatt állnak" a helyzet megvitatására irányuló megbeszélések. Trump azonban eddig kevés kedvet mutatott az alkukötésre, legalábbis ami az acélt és az alumíniumot illeti.
Európa évente több mint 4,5 milliárd euró (4,89 milliárd dollár; 3,78 milliárd font) értékű bort küld az Egyesült Államokba, amely a legnagyobb exportpiacának számít
- közölte az európai borágazatot képviselő Comité Européen des Entreprises Vins.
Ignacio Sánchez Recarte, a csoport főtitkára szerint, ha Trump beváltja fenyegetéseit, az tönkreteszi a piacot, és munkahelyek ezreinek a kárára válik.
Nincs alternatíva arra, hogy hol adjuk el ezt a sok bort
- mondta, és arra kérte a két felet, hogy hagyják ki a bort ebből a harcból!
Magyar kézműves pezsgők
Ugyan a magyar borexport tekintetében az USA nem a legnagyobb piac, de fontos tudni, hogy árfekvés tekintetében az első, az USA-ba tudunk a legmagasabb áron szállítani, így a tervezett vámok bevezetése a magyar borágazatot is érzékenyen érintené. Jelenleg a helyzet folyamatosan változik, és a tárgyalások kimenetele még bizonytalan. Mindkét fél részéről további intézkedések várhatók, amelyek befolyásolhatják a borokra kivetett amerikai vámok mértékét és hatását.
Mindenesetre az új vámok miatti félelem az európai export gyors növekedését okozza az alkoholos italok és az autók terén.