Csak egy tűszúrás, és indul a fogyás: Visszaüthet a csodaszer?
ÉletmódEgyre népszerűbbek az új típusú fogyasztószerek. A cukorbetegek gyógyszeréhez az injekciós adagolástól a hatóanyagokig hasonlító szérumokra sokan megváltásként tekintenek, mivel elveszik az éhségérzetet, felszámolják a falási rohamokat, így megkönnyítik a diétát. De mi van, ha később egész életen át szedni kell, és milyen mellékhatásai lehetnek a könnyen ledobott kilóknak?
A hírek nem túloznak, valóban olyan fogyasztószerek terjednek rohamosan világszerte, amelyek többé-kevésbé garantálni tudnak bizonyos mértékű testsúlycsökkenést.
Ahogy azt korábbi cikkünkben megírtuk, szénhidrátcsere zavarok és a diabétesz kezelésében már hosszú évtizedek óta használt gyógyszerek tűntek fel ezen az új alkalmazási területen,
ahol azzal segítenek, hogy csökkentik az éhségérzetet, ezáltal pedig hatékonyabb lehet a fogyókúra. Mivel világszerte egyre súlyosabb problémát jelent az elhízás, Magyarországon pedig a túlsúly és az elhízás mára népbetegség lett, felnőttkorban együttes előfordulásuk meghaladja a 60 százalékot, így nem csoda, hogy gyorsan népszerűek lettek a megoldást ígérő készítmények.
Ezúttal azt járjuk körbe, milyen mellékhatásai lehetnek annak, ha az emberek alapvetően cukorbetegeknek kifejlesztett gyógyszerekkel kezdik el szúrni magukat a fogyás reményében, mennyire lehet tartós az így elért súlyveszteség, és Magyarországon milyen lehetőségei vannak azoknak, akik fogyni szeretnének, de úgy érzik, a probléma túlnőtt rajtuk.
Ha elfogy az injekció, visszajönnek a kilók
Az új típusú fogyasztószerek legnagyobb kockázatát a szakemberek abban látják, hogy hosszú távú hatásairól nagyon keveset tudunk. Márpedig hamarosan erre is nagyon kíváncsiak lesznek a felhasználók, ugyanis
az új típusú készítményekről sorban derül ki, hogy ugyan 10-15 százalékot is lehet fogyni velük egy év alatt, amint a páciens abbahagyja a szedését, visszatér az éhségérzet, és ami könnyen ment, az gyorsan vissza is jön, az újraéledő étkezési szokások gyors hízáshoz vezetnek.
Ebből viszont logikusan az következik, hogy akinél bevált a szérum, annak esze ágában sem lesz abbahagyni a mindennapos injekció-kúrát, inkább élete végéig szúrja magát, minthogy újra elhízzon. Az viszont, hogy milyen hatással jár az egész életen át tartó kezelés, jó eséllyel csak évtizedek múlva kezd el kiderülni. Amit eddig tudunk, azok a rövid távú mellékhatások:
sokan panaszkodtak hányásra, hányingerre vagy hasmenésre, egyesek viszont éppen székrekedésre. Azt is tudjuk, hogy felléphet alvászavar, bélproblémák, szédülés, a pulzust is megemelheti, sőt kiszáradást és különböző veseproblémákat is okozhat.
Ezek azonban a fogyasztók nagyon kis csoportjánál jelentkeznek, akik a tünetek hatására jellemzően abba is hagyják a kúrát. Azonban azt sem árt tudni, hogy aki indokolatlanul kezdi el a kúrát, azaz testtömeg indexe 27 alatt van, jelentős túlsúly híján kifejezetten károsan fog hatni rá a szer, ahogy várandós nők, és szoptató anyukák sem szedhetik, mivel átjuthat a méhlepényen és az anyatejbe is kiválasztódik.
Korábban lezajlott hasnyálmirigy-gyulladás esetén sem ajánlják, és a sort hosszan lehet még folytatni, már csak ezért sem érdemes ötletszerűen belevágni a kúrába, orvosi szakvélemény kikérése nélkül.
Van, amikor tényleg érdemes belevágni, de nem akárhogy
- Jelentősebb mértékű túlsúly esetén, 30-as BMI felett, vagy a túlsúllyal kapcsolatos egészségügyi problémák (például cukorbetegség, magas vérnyomás, kóros vérzsírszint, vagy "obstruktív alvási apnoé" nevű légzési probléma) esetén már 27-es testtömegindex fölött javasolható az új fogyasztószer
- mondja a Növekedés.hu-nak Szűcs Zsuzsanna. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) elnöke rámutat, fontos tudatosítani hogy az elhízás egy betegség, aminek nagyon jelentős következményei lehetnek, elsősorban szív és érrendszeri betegségek, bizonyos daganatok gyakoribb előfordulása, ezért a kezelése alapvetően szükséges. Indokolt ugyanakkor, hogy legyen orvosi kontroll mindezek fölött. Az,hogy mit kap a beteg, orvosi kompetencia eldönteni
- Ha valaki elhízással orvoshoz fordul, történik egy alapos kivizsgálás laborvizsgálatokkal, korábbi orvosi dokumentációk áttekintése, eszközös vizsgálatok, a keringés vizsgálata, ha az orvos úgy ítéli meg, el tudja küldeni a pácienst ultrahangra is, végül mindezek alapján fog egy javaslattal élni
- húzza alá Szűcs Zsuzsanna, aki szerint első lépésben általában életmódterápiával próbálkoznak, dietetikus, edző, medical exercise specialist vagy gyógytornász és pszichológus bevonásával. Rengeteg segítséget kaphat a páciens, és ha a terápia mégsem hozza meg a remélt eredményt, akkor lehet mérlegelni a fogyasztószerek bevonását, vagy akár sebészeti beavatkozást is.
- Alapvetően minden esetben érdemes szakemberhez fordulni. A túlsúly nyilvánvalóan nem két nap alatt alakult ki, a megoldás sem két hét alatt fog bekövetkezni - mutat rá az MDOSZ elnöke, aki úgy látja, az egészséges ütemű súlycsökkenés heti fél kiló-egy kiló fogyás, ezzel egy év alatt nagyon szép, és ami még fontosabb, hosszú távon is megtartható súlycsökkenéshez vezet.