Már a magyarok negyven százaléka beoltatná magát
ÉletmódHétről-hétről nő itthon a koronavírus elleni oltás elfogadottsága, ezzel párhuzamosan csökken az elutasítottsága, bár még mindig sokan bizonytalanok a kérdésben.
Tavaly november 30. óta méri a lakosság Covid-ellenes oltással kapcsolatos attitűdjét. Az első méréskor még csak a válaszadók alig 15 százaléka volt biztos benne, hogy beoltatná magát, most,
a mérés kilencedik hetében (a 2021. január 25-vel kezdődő héten) már a megkérdezettek 40 százaléka.
A legutóbbi mérésnél a válaszadók 24 százaléka volt elutasító az oltással kapcsolatban, szemben az első héten mért 36 százalékkal.
A KSH szerint az oltási hajlandóság javulásában szerepet játszik a tájékoztatás erősödése, valamint a vakcina tényleges beérkezése az országba.
A felmérés szerint egyébként a 64 év felettiek (62 százalék) és a felsőfokú végzettségűek (55 százalék) tervezik leginkább, hogy beoltatják magukat. A fiatalok és az alacsonyabb végzettségűek a legelutasítóbbak.
A megkérdezettek mintegy 27 százaléka még mindig „talán”-nal válaszolt a kérdésre, hogy beoltatná-e magát, ez a 9 százaléknyi „nem tudja/nem kíván válaszolni” csoporttal együtt még mindig arról árulkodik, hogy továbbra is magas a bizonytalanok aránya.
A hozzáállást az oltáshoz leginkább a vakcina biztonságosságáról alkotott kép befolyásolja. A megkérdezettek 80 százalékát a járvány súlyossága, a megbetegedések, halálozások száma, kétharmadát az oltással kapcsolatosan megjelenő hírek, ugyancsak 75 százalékát a kormányzati kommunikáció, míg 63 százalékát a közösségi médiában megjelenő információk is befolyásolják.
A válaszadók több mint a fele (58 százaléka) egyáltalán nem veszi figyelembe az oltásellenes, oltásszkeptikus csoportok véleményét.